Het is iets minder, mag dat?

woensdag 1 juni 2022
timer 2 min
Circulariteit betekent dat producten na gebruik kunnen worden benut als grondstof voor nieuwe materialen. Daarom is het belangrijk al tijdens het ontwerpproces rekening te houden hoe je een product tijdens gebruik kunt repareren en bij einde levensduur eenvoudig uit elkaar kunt halen. Dat laatste is belangrijk om materialen te kunnen scheiden en er vervolgens nieuwe hoogwaardig grondstoffen van te kunnen maken.

De vermelding ‘recyclebaar’ betekent niet dat de betreffende producten ook daadwerkelijk gerecycled gaan worden. En al helemaal niet dat ze vervaardigd zijn van gerecycled materiaal. Materiaal inzamelen, sorteren en omzetten in een nieuwe grondstof is tot op heden veel te kostbaar en levert bovendien vaak een grondstof op van aanzienlijk mindere kwaliteit. Circulariteit en kwaliteit liggen helaas nog niet altijd in elkaars verlengde. 

Ook beton, hout, autobanden en zelfs bermgras wordt gerecycled en vervolgens op de markt gebracht als zijnde maatschappelijk verantwoord circulair materiaal. Dat deze grondstoffen geregeld met zwaar transport honderden kilometers zijn verplaatst om elders verwerkt te worden tot circulair materiaal voor vervaardiging van producten die wederom een lange weg afleggen wordt niet vermeld. Hoe duurzaam zijn we dan?  

Bij gesprekken over duurzaamheid en circulariteit ziet menigeen al snel door de bomen het bos niet meer. Zowel aan vraag- als aanbodzijde is het allemaal veel te complex en dientengevolge blijft ‘de kostprijs’ uiteindelijk de belangrijkste graadmeter binnen het inkoopproces. Duurzaam inkopen kan volgens mij heel eenvoudig gerealiseerd worden door besluiten niet te laten afhangen van kostbare duurzaamheidscertificaten.  

Verantwoord duurzaam inkopen begint bij aanschaf van zinvolle hoogwaardige producten die daadwerkelijk de functie vervullen waarvoor ze bedoeld zijn. Producten die vervaardigd zijn van eerlijk materiaal en eenvoudig gerepareerd, vervangen, uiteengenomen en uiteindelijk gerecycled kunnen worden. Aangezien de wereld om ons heen zo enorm snel veranderd is het daarbij ook de vraag of een lange levensduur van 30 jaar wel wenselijk is. Dit alles vraagt om andere aanbestedingsprocessen waarbij er niet standaard verwezen wordt naar traditionele verouderde producten en processen. Innovatieve ontwikkelingen vergen innovatieve aanbestedingen! 

 

Als industrieel ontwerper ben ik opgeleid met de uitspraak ‘Less is more’ (Bauhausarchitect Mies van der Rohe) Nu ruim 40 jaar later wil ik die uitspraak graag aanpassen. Less is more sustainable!

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

‘Beheerders, kijk vooruit naar overmorgen’

23 jan om 09:44 uur

Behoudend en operationeel, dat is vaak het beeld van het beheer van de openbare ruimte. Maar wie met onze…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van visie naar uitvoering: hoe beleidsmedewerkers de circulaire transitie waarmaken

12 jan om 15:16 uur

Als beleidsmedewerker heb je een belangrijke en centrale rol in de transitie naar een duurzame en circulaire…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuwe regels voor buitenreclame in Tilburg

7 jan om 10:36 uur

Tilburg heeft de regels voor reclame in de openbare ruimte aangepast. De gemeente wil dat de reclame beter…

Lees verder »
descriptionArtikel

Als rioolbeheerder bepaal jij hoe circulair de openbare ruimte wordt

26 nov 2025

Gaat de straat open voor rioleringswerkzaamheden? Grijp deze kans om uitdagingen als circulariteit, de…

Lees verder »
descriptionArtikel

People Shaping Places: Agora Makers en de openbare ruimte van morgen

18 nov 2025

 De openbare ruimte is meer dan alleen een plek waar je elkaar passeert of verblijft. Het weerspiegelt de grote…

Lees verder »
descriptionArtikel

Heeft jouw gemeente een hart? Speel dan mee met REstart!

14 nov 2025

Veel goede speeltoestellen worden weggegooid. Kleine gemeenten hebben vaak een financiële uitdaging en kunnen…

Lees verder »
descriptionArtikel

NPDW introduceert Inspiratiegids Duurzame Bestrating

7 nov 2025

Steden en dorpen willen de openbare ruimte groener, duurzamer en circulair inrichten. Om ontwerpers, gemeenten…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van losse initiatieven naar samen impact maken in circulaire openbare verlichting

3 nov 2025

Circulariteit in de openbare verlichting krijgt steeds meer aandacht. Toch werken veel partijen in de…

Lees verder »