Leiden sluit aan bij Circulair West

dinsdag 3 januari 2023
De gemeente Leiden is vanaf 1 januari 2023 aangesloten bij Circulair West, een netwerkorganisatie in Noord- en Zuid-Holland waarmee de transitie naar een regionale circulaire economie wordt aangejaagd.

Leiden is voor drie jaar vriend van Circulair West. Hiermee breidt de gemeente haar netwerk op het thema circulaire economie verder uit met een aantal belangrijke regionale partners uit het bedrijfsleven en uit de regiogemeenten. 

Nadruk op ketensamenwerking

De nadruk ligt op ketensamenwerking tussen bedrijven, overheden, kennisinstellingen en (semi-) maatschappelijke organisaties die willen innoveren ten dienste van ondernemers. Binnen het netwerk werken partijen samen aan icoonprojecten, ontwikkelen ze toepasbare kennis en bieden ze begeleiding aan voor circulaire productieprocessen, -bedrijfsvoering, -producten en -diensten.

Yvonne van Delft, wethouder Circulaire Economie, legt uit: "Als vriend van Circulair West versterken we het regionale belang van de circulaire economie. Dat stopt namelijk niet bij de gemeentegrens. We willen graag onze expertise delen in een groter netwerk én leren van anderen. Door regionaal samen te werken kunnen we veel meer ondernemers betrekken bij de transitie. En dat is hard nodig om onze ambitie Leiden Circulair in 2050 te behalen. Ik wil daarom alle bedrijven, instellingen en gemeenten in de Leidse regio van harte uitnodigen zich ook aan te sluiten bij dit netwerk."

Kennis delen

Leiden werkt al een aantal jaar aan de transitie naar een circulaire economie. Met de subsidie Circulair Verwaarden zijn de afgelopen twee jaar 24 organisaties en ondernemers aan de slag gegaan met een circulair initiatief waarbij afval wordt voorkómen, een circulair product wordt ontwikkeld en grondstoffen zoveel mogelijk worden hergebruikt.

De gemeente wil projecten in de openbare ruimte circulair maken. Voor de monitoring van bouwprojecten heeft de gemeente de Leidse Ladder ontwikkeld. Dit is een vragenlijst die vanaf het schetsontwerp tot de aanbesteding ingevuld kan worden. De uitslag van de vragenlijst laat zien hoe circulair het project in zijn totaliteit is en welk puntenaantal er per onderdeel is gescoord. Daarnaast is de gemeente Leiden gestart met het ontwikkelen van een vragenlijst voor vastgoed.

Circulaire economie

Leiden wil in 2050 100 procent circulair zijn en schakelt hiervoor om naar een toekomstbestendige circulaire economie. Binnen de gemeente Leiden is het thema circulaire economie onderverdeeld in drie subthema’s: circulaire bouw, verwaarden van materiaalstromen en maatschappelijk verantwoord opdrachtgeven en inkopen (MVOI).

Bron: gemeente Leiden

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Straatbeeld op de Vakbeurs Openbare Ruimte: kennis delen door ontmoeting en lezingen

12 sep om 13:00 uur

Als strategisch partner van de grootste vakbeurs in de openbare ruimte van Nederland is het vakblad Straatbeeld…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bouwen aan de buitenruimte van morgen

18 sep om 13:36 uur

De buitenruimte verandert in hoog tempo. Gemeenten, aannemers en ontwerpers zoeken steeds vaker naar…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe breng je met de MKI als gunningscriterium de CO2-uitstoot met driekwart terug?

18 sep om 09:24 uur

Bij provinciale infrastructuur is asfalt verantwoordelijk voor een groot deel van de CO₂-uitstoot. Bij een…

Lees verder »

Innovatieve, duurzame en betrouwbare aluminium masten

16 sep om 14:36 uur

Nedal aluminium is al meer dan 85 jaar dé specialist in het ontwikkelen en produceren van aluminium lichtmasten…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van ambitie naar actie: circulair werken in de openbare ruimte waarmaken

11 sep om 13:20 uur

Dora Vansco is programmamanager circulaire economie bij de gemeente Leiden. In deze column gaat ze dieper in op…

Lees verder »
descriptionArtikel

De rioolbeheerder bepaalt hoe circulair de openbare ruimte wordt

10 sep om 15:19 uur

Staan er rioleringswerkzaamheden op de planning? Neem dan meteen circulariteit, de energietransitie en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Roelofs Groep: 65 jaar bouwen aan de leefomgeving van morgen

10 sep om 08:18 uur

Dit jaar viert Roelofs Groep haar 65-jarig jubileum. Vanaf de eerste vrachtwagen van oprichter Herman Roelofs…

Lees verder »
descriptionArtikel

Panel: circulaire openbare ruimte - waar moeten we mee doorgaan, starten of stoppen?

9 sep om 12:46 uur

Het Centraal Planbureau voor de Leefomgeving publiceerde in februari haar tweejaarlijkse Integrale Circulaire…

Lees verder »