Amsterdamse fietsers worden gewaarschuwd voor overstekende voetgangers

donderdag 25 november 2021
timer 2 min
De gemeente Amsterdam gaat op de Haarlemmerstraat en de Haarlemmerdijk gebruik maken van het Zebra-Safe systeem van Traffic-Care. Het unieke van dit project is dat de ledverlichting is aangebracht op bestaande rubberen verkeersdrempels en dat het systeem voor het eerst gericht is op fietsers.

Het Zebra-Safe systeem richt zich normaal gesproken op automobilisten. Bij zebrapaden worden bestuurders door middel van ledverlichting gewaarschuwd voor overstekende voetgangers. “De twee straten in Amsterdam worden door veel fietsers gebruikt”, vertelt Stan de Lie van Traffic-Care. “Ik heb om eerlijk te zijn nog nooit zoveel fietsers voorbij zien komen in mijn leven. De gemeente wil graag de verkeersveiligheid verbeteren, omdat fietsers vaak blind doorrijden bij zebrapaden. Dat levert gevaarlijke situaties op. De gemeente gebruikt ons systeem als pilot om te kijken of het gedrag ook verandert. Bij automobilisten weten we dat het systeem met knipperende ledverlichting goed functioneert. De vraag is of de fietser er ook op reageert.”  

traffic care 
Het unieke van het project in Amsterdam is dat de ledunit is aangebracht in een rubberen verkeersdrempel die in elementen is vastgeschroefd op de weg. “Dat hebben we nog nooit eerder gedaan. We hebben het bekabelde systeem in de drempel aangebracht en aangesloten. We maken ook hier gebruik van onze thermische videodetectie, waarbij de ledlampen gaan branden als er een voetganger wordt gedetecteerd en wil gaan oversteken.” Zebra-Safe heeft een lange levensduur van vijftien jaar. Dit komt mede door op gezette tijden onderhoud te plegen.  
 
De komende periode werkt Traffic-Care aan het aanleggen van een uitgebreid systeem op een rotonde in Etten-Leur, vertelt De Lie trots. “Het is en grote rotonde met bijvoorbeeld een oversteekplaats voor voetgangers en fietspaden in twee richtingen. We gaan, door middel van vijf thermisch camera’s gemonteerd aan twee lichtmasten, ervoor zorgen dat de verkeersveiligheid op de rotonde gaat verbeteren. Door de camera’s zijn we in staat om voetgangers en fietsers ruim op tijd te detecteren. Dat betekent dat je automobilisten ruim de tijd geeft om te reageren op de lichtsignalen van ons systeem. Mochten ze dan te hard rijden dan hoeven ze ook niet plotsklaps te remmen. Dit voorkomt opstoppingen en zorgt voor een betere doorstroming van het verkeer”, zo besluit De Lie.  
  
Traffic-Care 
Den Hout 
016 - 243 41 31 
https://www.traffic-care.nl/  

Dit artikel is verschenen in Straatbeeld 5 / 2021, thema duurzaamheid. Download hier gratis het magazine.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Drie pleinen, één verhaal: hoe Deventer zijn historisch hart herontdekte

5 aug om 11:00 uur

Rondom de Lebuinuskerk in het hart van Deventer liggen drie pleinen die elkaar raken, zonder ooit echt samen te…

Lees verder »
descriptionArtikel

Buurtplein Overhoeks: maatwerk in natuursteen, water en verblijfskwaliteit

30 jul om 08:00 uur

Aan de noordzijde van het IJ, direct achter het Eye Filmmuseum, ontwikkelt Amsterdam Overhoeks zich tot een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Delft moet kiezen: niet alles past meer op straat

22 jul om 13:21 uur

Delft groeit van 110.000 naar 123.000 inwoners. De openbare ruimte groeit niet mee. Meer groen, betere…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe fietspadelementen redden monumentale beukenlaan in Rheden

16 jul om 11:01 uur

Een schitterende laan vol beukenbomen, maar een fietspad dat steeds hobbeliger werd - dat was de situatie op de…

Lees verder »
flash_onNieuws

Helmond test als eerste gemeente biobased asfalt

6 jul om 13:26 uur

Helmond is de eerste gemeente in Nederland waar CIRCUROAD - een samenwerking van overheden, bedrijven en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Capelle aan den IJssel maakt van Stadsplein de huiskamer van de stad

16 jun om 08:39 uur

Tien jaar voorbereiding, één duidelijke ambitie: van het Stadsplein in Capelle aan den IJssel een plek maken…

Lees verder »

Maak openbare voorzieningen slimmer met online beheer

26 mei om 13:32 uur

Met de Slimme kast van Buitenkast heb je altijd en overal inzicht in de status van je installatie. Storingen…

Lees verder »

145.000 kasseistenen voor functie én uitstraling

8 mei om 14:54 uur

De herwaardering van de buitenruimte vraagt om materialen die méér doen dan alleen functioneel zijn. Met de…

Lees verder »