Burgerbeeld bepalend voor beoordeling buitenruimte

donderdag 20 september 2012
timer 3 min
 Vanwege bezuinigingen, maar ook om de afstand tussen de politiek en de samenleving te verkleinen, sturen veel gemeenten op meer zelfbestuur en participatie door inwoners. Dat vergt een andere rol van de overheid.

Burgerbeeld bepalend voor beoordeling buitenruimte

Van uitvoerder naar regievoerder


Een veelbesproken onderwerp daarbij is het onderhoud van de openbare ruimte. Gemeenten gaan weer terug naar hun kerntaken en laten het onderhoud aan de openbare ruimte uitvoeren door private partijen. Afspraken worden vastgelegd in de vorm van gewenste resultaten in plaats van werkzaamheden. De taak van gemeenten verschuift van uitvoerder naar regievoerder.


Bewaken van bereikte resultaten


Belangrijk voor de gemeente als regievoerder is het maken van afspraken over het gewenste onderhoudsniveau. Minstens zo belangrijk is het bewaken van de daadwerkelijk bereikte resultaten. Je wilt immers inwoners tevreden stellen en houden. Hoe krijg je dat voor elkaar? Overheden hanteren daarvoor verschillende strategieën.


Leefbaarheidonderzoek


Sommige gemeenten maken bijvoorbeeld gebruik van het leefbaarheidonderzoek met vragen over de beoordeling van de buitenruimte. Dit wordt vaak om het jaar uitgevoerd. Nadelen daarvan zijn dat het vrij globaal blijft en dat er veel tijd zit tussen de verschillende metingen. Bovendien wordt de vragenlijst door een willekeurige groep inwoners ingevuld en is er geen sprake van een integrale beoordeling. De vraag rijst of je dan de verbinding kunt leggen tussen het uitgezette beleid en de bereikte resultaten – of juist het ontbreken daarvan.


Ambtenaar op pad


Een andere optie is om ambtenaren op pad te sturen met specialistische tools om te beoordelen of alles binnen de afspraken valt. Is het gras inderdaad onder de afgesproken 6 millimeter gebleven? Helaas gaan vanwege bezuinigingen steeds minder medewerkers van de afdeling Openbare Werken de straat op. Zou een gemeente ook de controlerende taak uitbesteden, dan jaagt zij zichzelf op kosten.


Participatie is invloed


Dankzij de toegenomen beschikbaarheid van tablets, smartphones en internetverbindingen (zie mijn vorige blog) kan het ook anders. Samen met de gemeente Steenwijkerland hebben wij de Burgerschouw App ontwikkeld. Tijdens een burgerschouw beoordelen de inwoners van een gemeente zelf hun leefomgeving. Aardig aan zo’n schouwronde is dat inwoners niet alleen zien wat er mis is met de buitenruimte, maar ook wat wel in orde is. Bovendien geeft het mensen meer invloed op het beheer van hun leefomgeving. Hans Sluis, hoofd Openbare Werken bij de gemeente Steenwijkerland: “Onze inwoners zijn erg betrokken bij hun leefomgeving en hebben daar vaak een duidelijke mening over. Dankzij de schouw zijn wij als gemeente beter op de hoogte van hun wensen, terwijl burgers actief betrokken zijn bij het onderhoud van hun eigen wijk.”


Realtime inzicht in beeldkwaliteit


Burgerschouwrondes werden eerder ook al uitgevoerd, veelal op papier. Hierdoor zijn de administratieve lasten voor zowel de gemeente als de vrijwilligers veel groter. Bovendien duurt het op deze traditionele manier langer tot resultaten beschikbaar zijn. Door burgerschouwers via hun eigen tablet of smartphone te laten schouwen, ben je flexibeler en sneller. Er kan veel sneller beoordeeld worden, waardoor er realtime inzicht ontstaat in de beeldkwaliteit. Bovendien is er door het gebruik van SaaS-principes geen beperking aan het aantal mensen dat meedoet aan een schouw. Zo komt een nabije en compacte overheid weer iets dichterbij.

Bron: http://www.binnenlandsbestuur.nl

 

 

 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

Piketpaaltjes slaan op weg naar circulaire lichtmasten in Amsterdam

17 jun om 15:25 uur

Naar voren struikelen. Zo omschrijft Hans van Bakel van de gemeente Amsterdam zijn stappen om het areaal van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Het onderschatte potentieel van schoolpleinen

5 jun om 08:00 uur

Schoolpleinen worden vaak alleen gebruikt voor spelende kinderen, maar ze bieden veel meer mogelijkheden. Ze…

Lees verder »
descriptionArtikel

Innovatieve verkeersmonitoring met Zebra-Safe

3 jun om 08:00 uur

Traffic Care, al zestien jaar actief in het verbeteren van verkeersveiligheid, zet met hun Zebra-Safe…

Lees verder »

Samen sterk voor duurzame buitenruimte

20 mei om 13:36 uur

GroundLevel en MeierGuss slaan de handen ineen: vanaf nu is GroundLevel de officiële distributeur van de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Mijn Plek: Het Koopmansplein in Assen

24 apr om 08:46 uur

Diane Schepers draagt vanuit haar functie als adviseur klimaatadaptatie, riolering en stedelijk water al…

Lees verder »
flash_onNieuws

Klimaatadaptieve stad begint in eigen tuin

16 apr om 12:10 uur

Oldenzaal wil groener worden en roept inwoners op om mee te doen. Met de Groenblauwe Tuinsubsidie kunnen…

Lees verder »
flash_onNieuws

Beweegalliantie organiseert Actief Werkbezoek Leefomgeving

10 apr om 09:19 uur

Bewegen moet (weer) net zo normaal worden als ademhalen. Maar hoe realiseren we dat binnen de fysieke…

Lees verder »