Hoe verbeter je de openbare ruimte voor dementerenden?

maandag 20 februari 2017
timer 2 min
Het Stimuleringsfonds Creatieve Industrie en de gemeente Rotterdam zijn op zoek naar ontwerpers die deel willen nemen aan een onderzoekstraject gericht op het verbeteren van de openbare ruimte voor mensen met dementie.

Het is de bedoeling dat acht ontwerpers gedurende drie maanden samenwerken met mensen met dementie en hun mantelzorgers. Het ontwerpend onderzoek wordt op locatie uitgevoerd in de Rotterdamse wijken Ommoord en Lombardijen.

Moeilijker naar buiten

Eén op de vijf ouderen krijgt te maken met een vorm van dementie. Naarmate het ziekteproces vordert, kunnen zij steeds minder zelfstandig functioneren en worden zij in grotere mate afhankelijk van hulp en ondersteuning. Het wordt moeilijker even naar buiten te gaan, waardoor mensen met dementie steeds meer activiteiten en zintuiglijke impressies moeten missen en hun gevoel van autonomie afneemt.

 

Het werken met prototypes en het testen ervan met de doelgroep is een vereiste. Door op locatie te werken kunnen kleinschalige interventies direct worden getest in de wijk. Het onderzoek resulteert in een tentoonstelling in de openbare ruimte, waarbij mock-up ingrepen als route door de wijk direct te ervaren zijn.

Subsidie

Geïnteresseerde (landschaps-) architecten, stedenbouwkundigen, makers, social designers en productontwerpers kunnen tot en met 6 maart hun motivatie voor deelname insturen. De maximaal 8 geselecteerde deelnemers ontvangen een subsidie van maximaal 5980 euro van het Stimuleringsfonds bij deelname aan het gehele traject. De tijdsduur van deelname bedraagt 23 dagdelen over een periode van 3 maanden. De looptijd van het traject is van april tot en met juni 2017. Startbijeenkomst van het traject vindt plaats op dinsdag 4 april. Gedurende het traject wordt er op dinsdagen op locatie gewerkt.

Langer Thuis met Dementie

Dit onderzoekstraject vindt plaats in het kader van het programma Langer Thuis van de gemeente Rotterdam. In de pilot Langer Thuis met Dementie gaan de gemeente Rotterdam en zorgverzekeraar Achmea samen met zorgaanbieders de komende jaren in twee wijken (Ommoord en Lombardijen) aan de slag om de zorg en ondersteuning voor mensen met dementie integraal vorm te geven.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

Piketpaaltjes slaan op weg naar circulaire lichtmasten in Amsterdam

17 jun om 15:25 uur

Naar voren struikelen. Zo omschrijft Hans van Bakel van de gemeente Amsterdam zijn stappen om het areaal van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Het onderschatte potentieel van schoolpleinen

5 jun om 08:00 uur

Schoolpleinen worden vaak alleen gebruikt voor spelende kinderen, maar ze bieden veel meer mogelijkheden. Ze…

Lees verder »
descriptionArtikel

Innovatieve verkeersmonitoring met Zebra-Safe

3 jun om 08:00 uur

Traffic Care, al zestien jaar actief in het verbeteren van verkeersveiligheid, zet met hun Zebra-Safe…

Lees verder »

Samen sterk voor duurzame buitenruimte

20 mei om 13:36 uur

GroundLevel en MeierGuss slaan de handen ineen: vanaf nu is GroundLevel de officiële distributeur van de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Mijn Plek: Het Koopmansplein in Assen

24 apr om 08:46 uur

Diane Schepers draagt vanuit haar functie als adviseur klimaatadaptatie, riolering en stedelijk water al…

Lees verder »
flash_onNieuws

Klimaatadaptieve stad begint in eigen tuin

16 apr om 12:10 uur

Oldenzaal wil groener worden en roept inwoners op om mee te doen. Met de Groenblauwe Tuinsubsidie kunnen…

Lees verder »
flash_onNieuws

Beweegalliantie organiseert Actief Werkbezoek Leefomgeving

10 apr om 09:19 uur

Bewegen moet (weer) net zo normaal worden als ademhalen. Maar hoe realiseren we dat binnen de fysieke…

Lees verder »