KpVV: meer samenhang parkeren en ruimtelijke ordening nodig

maandag 14 april 2014
timer 3 min
De tarieven voor parkeren stijgen, waar tegenover staat dat steeds meer gemeenten verlies lijden op het gebied van parkeren. Lege parkeergarages kunnen voorkomen worden door meer aandacht te geven aan de samenhang tussen ruimtelijke ordening en parkeren. Dat stelt het KpVV in een recent rapport.

Verlies lijden op parkeren

In de discussie over winkelleegstand en de dalende omzetten van winkeliers zijn de oplopende parkeertarieven vaak de boosdoener die het winkelplezier van de consument bederven. Tegenover de stijgende tarieven staat het gegeven dat steeds meer gemeenten verlies lijden op parkeren. Vooral parkeergarages staan vaker leeg en gemeenten springen niet langer automatisch bij om de exploitatietekorten te dekken.


Voldoende parkeerplaatsen in binnensteden

Minister Schultz van Haegen (VVD) signaleerde recentelijk nog dat het autogebruik in de steden de afgelopen jaren is afgenomen van 57 naar 47 procent. Het openbaar vervoer wint aan terrein. Behalve deze trend spelen ook andere factoren mee, zoals de afnemende bestedingen van consumenten als gevolg van de economische crisis, het gemeentelijk beleid om auto’s uit de binnensteden te weren en de sterke opkomst van de internetwinkels. Ook zijn er de afgelopen jaren steeds meer parkeergarages bijgebouwd. Feit blijft dat er meer dan ooit voldoende parkeerplaatsen beschikbaar zijn in de binnensteden. Probleem is nog steeds dat er geen rendabele parkeergarages gebouwd kunnen worden die groot genoeg zijn om de piekmomenten op zaterdagmiddag op te vangen.


Lege parkeergarages voorkomen

De lege parkeergarages kunnen voorkomen worden door meer aandacht te geven aan de samenhang tussen ruimtelijke ordening en parkeren, zo blijkt uit een recent rapport van Kennispslatform Verkeer en Vervoer. Het is opmerkelijk dat na ruim 25 jaar beleid voor de compacte stad, de samenhang  tussen beide terreinen niet sterk is. Veel gemeenten gebruiken bij het maken van plannen de parkeerkencijfers van CROW om de parkeerbehoefte te bepalen. Die kencijfers blijken echter niet op alle situaties een passend antwoord te geven. Bouwplannen komen soms niet van de grond vanwege de eis om parkeren volledig op de eigen ontwikkellocaties te realiseren. Die parkeerruimte is in sommige gevallen wel beschikbaar op straat of in parkeergarages. Maatwerk biedt dan uitkomst. Het KpVV-rapport bevat een handig stappenplan om tot een succesvol plan te komen


Attractieve winkelgebieden

Guido Scheerder, adviseur van Goudappel, betoogde onlangs dat parkeren een belangrijke factor is in de aantrekkingskracht van een winkelgebied. Toch moeten de winkeliers er in de eerste plaats zelf voor zorgen om attractief te zijn. En bij het parkeren gaat het niet alleen om de hoogte van tarieven, maar ook om het vinden van vrije parkeerplek en de loopafstand naar de winkels. Een goede analyse van de bezoekers en hun mobiliteitspatronen kan daarbij helpen. Ook een aantrekkelijke openbare ruimte draagt bij aan de toeloop van klanten.

Bron: Platform31


Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Scorecard koppelt theorie aan praktijk voor koele plekken in Rotterdam

24 sep om 11:00 uur

Koele plekken in de stedelijke buitenruimte zijn essentieel om hittestress te verminderen, maar de kennis om ze…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gemeenten zetten de voetganger steeds vaker op één, maar waar is de data?

23 sep om 11:05 uur

Steeds meer gemeenten omarmen het STOMP-principe en willen de voetganger centraal zetten. Toch ontbreekt vaak…

Lees verder »
descriptionArtikel

Straatbeeld nummer 4 van 2026 verschenen

22 sep om 08:11 uur

Straatbeeld heeft weer een mooi magazine uitgebracht: Straatbeeld 4. Deze editie staat traditiegetrouw in het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Mike Blauw

18 sep om 08:00 uur
Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe generatie gaande. Straatbeeld geeft ter inspiratie in…
Lees verder »
descriptionArtikel

Straatbeeld op Vakbeurs Openbare Ruimte: kennisdelen door ontmoetingen en lezingen

16 sep om 08:35 uur

Op 23 en 24 september 2026 is het weer tijd voor de Vakbeurs Openbare Ruimte in de Utrechtse Jaarbeurs, dé…

Lees verder »
descriptionArtikel

Waardensturing in de beheerpraktijk

15 sep om 08:00 uur

In de omgevingsvisie van een gemeente staan veel waarden, bijvoorbeeld over biodiversiteit, gezondheid,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van probleem naar oplossing: Statiegeldpaal. Goed verhaal.

14 sep om 12:00 uur

Sinds de invoering van statiegeld op kleine plastic flesjes en blikjes is er iets veranderd in de openbare…

Lees verder »
descriptionArtikel

Wat een Utrechtse nieuwbouwwijk kan leren van de Blue Zones

11 sep om 10:00 uur

In Blue Zones – plekken waar mensen aantoonbaar langer en gezonder leven – spelen voeding, beweging,…

Lees verder »