Onderzoek economische waarde van de OR

zondag 27 januari 2013
timer 2 min
Met de groei van de Nederlandse steden wordt het beleidsmatig afwegen van de investeringen en de belangen rond de openbare ruimte in de stad steeds belangrijker. Piet Rietveld (VU Amsterdam) en Fokko Kuik (gemeente Amsterdam) hebben in dit kader onderzoek gedaan naar de ‘waarde van openbare ruimte’.

Onderzoek economische waarde van de OR

Gebruik MKBA’s


Om als stad op internationaal niveau te kunnen concurreren met andere steden zijn zaken als aantrekkelijkheid en leefbaarheid tegenwoordig steeds vaker net zo doorslaggevend als de traditionele factoren als bereikbaarheid en economische diversiteit. Bij afwegingen rond investeringen in infrastructuur en openbare ruimte maken ambtenaren daarom steeds vaker gebruik van Maatschappelijke Kosten en Baten Analyses (MKBA’s).


Onderzoek waarde openbare ruimte


Om op dit gebied meer kennis te vergaren hebben Piet Rietveld (VU Amsterdam) en Fokko Kuik (gemeente Amsterdam) onderzoek gedaan naar de economische waarde van de openbare ruimte. Zij deden dit aan de hand van vijf relevante problemen en vraagstukken:
- Hoeveel blauw is er nodig in de stad?
- Wat is open ruimte waard binnen en buiten de stad?
- Hoeveel prioriteit moet worden gegeven aan het voorkomen van doorsnijding?
- Wat is het rendement van het bestrijden van verkeerslawaai?
- Wanneer is er reden tot spreiding van toeristische druk?


Groen in de stad


Uit het onderzoek kwamen een aantal  opmerkelijke conclusies naar voren. Zo blijkt dat de introductie van groen in de stad voor een stedeling alleen economische waarde oplevert als deze zich op korte afstand (10-25 meter) van de directe woonomgeving bevindt. Ligt de groene ruimte of de speelplaats op een iets grotere afstand (meer dan 100 meter), dan zijn de effecten gering.


Tunnels voor economische waarde


Verder leert de studie dat de aanleg van tunnels van grote economische waarde kan zijn. Zowel het voorkomen van een doorsnijding van de openbare en/of groene ruimte als de afname van het verkeerslawaai leveren grote positieve effecten op. Een halvering van de verkeersdrukte op hoofdwegen leidt tot een stijging van de woningprijzen met 2%. Investeren in de vermindering van de toeristenoverlast blijkt echter relatief weinig zin te hebben. Stedelingen zijn bereid om slechts 1 euro per maand meer in huur te gaan betalen als de drukte zou verminderen.

Lees de volledige studie hier.

Bron: openbareruimte.nu

 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Flexibel en duurzaam afvalbeheer met de Lixo-serie

2 mrt om 09:15 uur

Een hoogwaardige inrichting van de openbare ruimte vraagt om afvaloplossingen die duurzaam, robuust én flexibel…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuwe kaarten maken wateroverlast op straat inzichtelijk

20 mrt om 09:06 uur

Hoe maak je stedelijke gebieden weerbaar tegen hevige regen? Stichting Climate Adaptation Services en de Dutch…

Lees verder »
flash_onNieuws

Groen als prioriteit: gemeenten aan zet in nieuwe coalities

17 mrt om 14:23 uur

Gemeenten staan voor cruciale keuzes over klimaat, leefbaarheid en woningbouw. Koninklijke VHG roept lokale…

Lees verder »
flash_onNieuws

Verplaatsbare bomen geven Apeldoornse binnenstad een groenere uitstraling

16 mrt om 08:00 uur

In Apeldoorn zijn onlangs de eerste negen verplaatsbare bomen in de binnenstad geplaatst. De flexibele bomen in…

Lees verder »
person_outlineBlog

De top 8 van gasthoofdredacteur Eline van Weelden

9 mrt om 10:01 uur

We vroegen Eline van Weelden, gasthoofdredactuer van Straatbeeld nummer 6, waar ze haar inspiratie vandaan…

Lees verder »
descriptionArtikel

Panel: kan ontwerpkracht beheer in beweging brengen?

27 feb om 09:10 uur

Helpt de inzet van ontwerpkracht en de ontwikkeling van de creatieve beheerprofessional ons om transities in de…

Lees verder »
flash_onNieuws

Tilburg maakt stad diervriendelijker met faunaplan

26 feb om 16:20 uur

De gemeente Tilburg gaat op 78 locaties nieuwe faunavoorzieningen aanleggen om dieren meer ruimte en veilige…

Lees verder »
descriptionArtikel

Prefab fietspad biedt tijdelijke, duurzame oplossing bij HSL-project Rijpwetering

26 feb om 09:00 uur

Een innovatief en circulair fietspad langs een hogesnelheidslijn? In het Zuid-Hollandse Rijpwetering is het nu…

Lees verder »