Onderzoek economische waarde van de OR

zondag 27 januari 2013
timer 2 min
Met de groei van de Nederlandse steden wordt het beleidsmatig afwegen van de investeringen en de belangen rond de openbare ruimte in de stad steeds belangrijker. Piet Rietveld (VU Amsterdam) en Fokko Kuik (gemeente Amsterdam) hebben in dit kader onderzoek gedaan naar de ‘waarde van openbare ruimte’.

Onderzoek economische waarde van de OR

Gebruik MKBA’s


Om als stad op internationaal niveau te kunnen concurreren met andere steden zijn zaken als aantrekkelijkheid en leefbaarheid tegenwoordig steeds vaker net zo doorslaggevend als de traditionele factoren als bereikbaarheid en economische diversiteit. Bij afwegingen rond investeringen in infrastructuur en openbare ruimte maken ambtenaren daarom steeds vaker gebruik van Maatschappelijke Kosten en Baten Analyses (MKBA’s).


Onderzoek waarde openbare ruimte


Om op dit gebied meer kennis te vergaren hebben Piet Rietveld (VU Amsterdam) en Fokko Kuik (gemeente Amsterdam) onderzoek gedaan naar de economische waarde van de openbare ruimte. Zij deden dit aan de hand van vijf relevante problemen en vraagstukken:
- Hoeveel blauw is er nodig in de stad?
- Wat is open ruimte waard binnen en buiten de stad?
- Hoeveel prioriteit moet worden gegeven aan het voorkomen van doorsnijding?
- Wat is het rendement van het bestrijden van verkeerslawaai?
- Wanneer is er reden tot spreiding van toeristische druk?


Groen in de stad


Uit het onderzoek kwamen een aantal  opmerkelijke conclusies naar voren. Zo blijkt dat de introductie van groen in de stad voor een stedeling alleen economische waarde oplevert als deze zich op korte afstand (10-25 meter) van de directe woonomgeving bevindt. Ligt de groene ruimte of de speelplaats op een iets grotere afstand (meer dan 100 meter), dan zijn de effecten gering.


Tunnels voor economische waarde


Verder leert de studie dat de aanleg van tunnels van grote economische waarde kan zijn. Zowel het voorkomen van een doorsnijding van de openbare en/of groene ruimte als de afname van het verkeerslawaai leveren grote positieve effecten op. Een halvering van de verkeersdrukte op hoofdwegen leidt tot een stijging van de woningprijzen met 2%. Investeren in de vermindering van de toeristenoverlast blijkt echter relatief weinig zin te hebben. Stedelingen zijn bereid om slechts 1 euro per maand meer in huur te gaan betalen als de drukte zou verminderen.

Lees de volledige studie hier.

Bron: openbareruimte.nu

 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Brede coalitie vraagt om landelijke groennormen voor hittebestendige steden

17 jun om 10:01 uur

Een groeiende coalitie van maatschappelijke organisaties roept de minister van VRO op tot wettelijk verankerde…

Lees verder »
descriptionArtikel

Capelle aan den IJssel maakt van Stadsplein de huiskamer van de stad

16 jun om 08:39 uur

Tien jaar voorbereiding, één duidelijke ambitie: van het Stadsplein in Capelle aan den IJssel een plek maken…

Lees verder »
flash_onNieuws

Zwolle licht drie historische iconen opnieuw aan

10 jun om 12:02 uur

Studio DL gaat de Peperbus, de Sassenpoort en het stadhuis van Zwolle voorzien van een nieuw lichtontwerp.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Lichtmasten voor Kurhaus ademen geschiedenis van Scheveningen

8 jun om 14:10 uur

De acht nieuwe lichtmasten op de Middenboulevard in Scheveningen zijn geen gewone lantaarnpalen. Ontworpen door…

Lees verder »
descriptionArtikel

De gezonde stad begint met durven kiezen

2 jun om 11:12 uur

Durven kiezen in de inrichting van de buitenruimte: dat was de centrale boodschap tijdens de vierde BOSSdag op…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe Enschede circulariteit doorrekent in de openbare ruimte

29 mei om 11:11 uur

Hergebruik van materialen is goed. Dat weet iedereen. Maar het daadwerkelijk meten en doorrekenen? Dat blijkt…

Lees verder »

Maak openbare voorzieningen slimmer met online beheer

26 mei om 13:32 uur

Met de Slimme kast van Buitenkast heb je altijd en overal inzicht in de status van je installatie. Storingen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gemeenten versnellen samen naar een circulaire openbare ruimte

21 mei om 13:47 uur

Wat betekent het om als gemeente echt samen te leren en versnellen in de transitie naar een circulaire openbare…

Lees verder »