UHSB bouwpakketbrug voor Den Burg

woensdag 28 september 2016
timer 2 min
De nieuwe fiets- en voetgangersbrug Volmolen op Texel combineert duurzaamheid en efficiëntie met een bijzonder prettige uitstraling. De brug bestaat uit superslanke dekdelen van ultrahogesterktebeton op getoogde stalen liggers en een maatwerk hekwerk waarin bamboe de hoofdrol speelt. Het ontwerp komt van ipv Delft.
De 17 meter lange brug tussen de Volmolen en de Korfbaeck in Den Burg is gebouwd volgens het door ipv Delft, Pieters Bouwtechniek en Hi-Con Nederland ontwikkelde Bruggensysteem Delft, een systeem van standaardbruggen in ultrahogesterktebeton (UHSB). Uitgangspunt zijn de voordelen van UHSB, gecombineerd met een efficiënte constructie en een snelle bouw- en voorbereidingstijd. Zo is de brug op Texel in drie dagen geplaatst. De opbouw is verrassend simpel: betonnen landhoofden zonder paalfundering, twee licht getoogde stalen liggers en een reeks dekplaten in UHSB. Daar bovenop het hekwerk, dat is bevestigd op ingestorte ankers in het dek.
 

Onderhoudsvrij en kostenefficiënt

Dankzij toepassing van UHSB zijn de dekdelen met een dikte van 85 mm bijzonder slank. Het dek heeft standaard een ruwe bovenzijde, die fungeert als anti-sliplaag. Een traditionele slijtlaag is niet nodig. Gecombineerd met de relatief dichte oppervlaktestructuur, het zelfherstellend vermogen van het UHSB en een verwachte levensduur van honderd jaar, betekent dit dat de brug nagenoeg onderhoudsvrij en erg kostenefficiënt is. Ook de detaillering draagt hier aan bij. De dekdelen liggen niet strak tegen elkaar aan maar met een open voeg, en tussen de stalen HEA 500 liggers en het dek is een oplegmateriaal aangebracht. Op deze manier kan zich geen vuil en vocht ophopen en blijft de brug niet alleen mooi maar ook goed geconserveerd.
 
Het hekwerk heeft stalen balusters en zowel lamellen als een handregel van bamboe. Het geheel buigt licht naar buiten, wat de vriendelijke uitstraling versterkt. Het ontwerp voor het hekwerk kwam tot stand in overleg met bewoners.
 
Het Bruggensysteem Delft biedt naast het hier toegepaste principe ook mogelijkheden voor meanderende vlonderpaden of korte plaatbruggen en bruggen met geïntegreerde betonnen liggers. Zo is met het systeem voor vrijwel elke situatie een brug te maken: van groot tot klein, vlak of met toog en recht of meanderend.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

Meer groen op hoogte: plantenbak en balustrade in één

6 mei om 10:04 uur

In stedelijke omgevingen wordt ruimte steeds schaarser, terwijl de behoefte aan groen juist toeneemt. FURNS…

Lees verder »
flash_onNieuws

Eindhoven komt met concreet plan voor meer kunst in openbare ruimte

11 apr om 08:57 uur

Eindhoven wil kunst en cultuur een vaste plek geven in de openbare ruimte. In het nieuwe Actieplan Cultuur 2025…

Lees verder »
descriptionArtikel

Het meest duurzame verkeersbord heeft u al in uw bezit

8 apr om 09:31 uur

In 2030 heeft de Rijksoverheid 50 procent circulaire inkoop als doel. Dit betekent dat producten en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Een hoogwaardig stadsentree in Breda met aantrekkelijke verblijfsplekken

31 mrt om 09:59 uur

Kun je het schetsontwerp van een bank op de Stationslaan uitwerken, was de vraag van gemeente Breda. De…

Lees verder »

Levy: ik was een hek en ben nu een fietsenrek

26 mrt om 09:32 uur

Op de Nationale Klimaat Vakbeurs 2025, die plaatsvindt op 16 en 17 april in Expo Houten, presenteert Delta hun…

Lees verder »

Dakterrassen: groene oase in stedelijke omgeving

11 mrt om 08:55 uur

Dakterrassen winnen steeds meer terrein in de stedelijke omgeving. Ze bieden niet alleen extra buitenruimte,…

Lees verder »

Het voorjaar lonkt: samen genieten van de buitenruimte

3 feb om 14:27 uur

Met de eerste zonnestralen in aantocht, wordt de buitenruimte weer dé plek waar mensen samenkomen. Of het nu…

Lees verder »