Nieuwe combimast voor stations

maandag 9 december 2019
timer 2 min
ProRail test op station Hardinxveld-Giessendam een nieuwe lichtmast waarin omroep, cameratoezicht, klok, bewegwijzering, sensoren én wifi-ontvangers in één mast zijn gecombineerd.

Op de perrons zijn niet alleen masten voor verlichting, maar ook voor omroep, cameratoezicht, klokken, bewegwijzering, sensoren en wifi-ontvangers nodig. Als je al deze apparatuur op één mast monteert, lijkt het wel een totempaal. Een losse mast voor elke functie is niet wenselijk, omdat ProRail juist minder obstakels op het perron wil hebben. Daarom is een nieuwe lichtmast ontwikkeld die alle functies combineert.  

Toegankelijk en eenvoudig in beheer 

Het afgelopen jaar werden principes en componenten beproefd aan de hand van een mock-up, een proefopstelling op de binnenplaats van de Inktpot, het kantoor van ProRail in Utrecht. Ook werden de speakers op laboratoriumniveau onder de loep genomen. Alle bevindingen vormden de basis voor een nieuw integraal ontwerp, dat door ipv Delft in opdracht van ProRail Beleid en Ontwikkeling en het programma Toegankelijkheid onder begeleiding van Bureau Spoor­bouwmeester gemaakt werd. 


Modernista
leverde de Lined-armatuur van fabrikant Setga. “Wij hadden precies de goede armatuur”, vertelt Mieke Slingerland van Modernista. De maatvoering is iets aangepast, maar dat was voor ons geen enkel probleem.” De aanpassing werd gedaan door ipvDelft, zodat de armatuurgoed op de mast past. De armatuur veroorzaakt nauwelijks verblinding en past goed binnen de uitstraling die ProRail wenst. 

Een 'totempaal' op station Zuidhorn 

In de mast zijn alle nieuwe duurzame technieken voor ledverlichting en geluid gecombineerd. Door licht en geluid slim te dimmen en te schakelen kunnen worden de licht- en geluidhinder voor de omgeving nog verder teruggebracht. De slimme lichtmast is gemaakt van hergebruikt staal dat volledig te recyclen is. Alle technische elementen zijn makkelijk te demonteren, waardoor ze prima zijn te vervangen en te scheiden. 


De mast voegt zich in kleur en vormtaal in een ‘familie van ontwerpen’ van –al geactualiseerde- inrichtingselementen op het perron, zoals de nieuwe perronoutillage en reisinformatiemiddelen. Zo vormt het een overtuigend geheel.
 

Meer artikelen met dit thema

Innovatieve, duurzame en betrouwbare aluminium masten

16 sep om 14:36 uur

Nedal aluminium is al meer dan 85 jaar dé specialist in het ontwikkelen en produceren van aluminium lichtmasten…

Lees verder »

Verantwoord Licht!

16 sep om 13:40 uur

Welke lichtoplossing past bij u? Energie-efficiëntie, extra comfort of meer respect voor flora en fauna? Ontdek…

Lees verder »

Maak een pitstop bij Signify – en geef je openbare ruimte een voorsprong

16 sep om 13:36 uur

Bezoek Signify op de Vakbeurs Openbare Ruimte en ervaar hoe slimme verlichting bijdraagt aan een veilige,…

Lees verder »

Agora Makers: zes vertrouwde merken onder één dak

16 sep om 13:34 uur

Wij geven het inrichten van de buitenruimte een nieuwe dimensie. Zes toonaangevende producenten – één krachtige…

Lees verder »
descriptionArtikel

Brisa Mini: unieke lichtoplossing in een compacte vormgeving

9 sep om 08:00 uur

De BRISA Mini is de nieuwste uitbreiding van de toonaangevende en ENEC+ gecertificeerde BRISA-familie van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw: de Peak 320 van Focus Lighting

31 jul om 09:00 uur

Waarom Modernista zoveel belang hecht aan duurzaam werken? Mede-eigenaar Ronald Vredenborg moet even nadenken…

Lees verder »
descriptionArtikel

Duurzaamheid als bestaansrecht

27 jun om 10:59 uur

Als familieorganisatie is Schréder continu bezig met het overdragen naar de nieuwe generatie. Micha de Jong…

Lees verder »
descriptionArtikel

Toegankelijkheid door licht

20 jun om 10:29 uur

Voor mensen met een visuele beperking vormt de openbare ruimte een dagelijkse uitdaging. Slechtzienden, die nog…

Lees verder »