Smart Circular Bridge Floriadeterrein geopend

maandag 25 april 2022
timer 4 min
Op het Floriadeterrein is 22 april de eerste Smart Circulair Bridge in gebruik genomen. De brug is gemaakt van vlas in combinatie met een speciaal biohars. Het EU-project Smart Circular Bridge laat zien wat er nu al mogelijk is met deze innovatieve samenstelling van duurzame materialen. In totaal worden drie bruggen gemaakt met dit biocomposiet.

Bron: Floriade

In tijden van klimaatverandering en toenemende schaarste in grondstoffen bieden biocomposieten een grote kans voor de bouwsector met zijn enorme CO2-voetafdruk en groot verbruik van fossiele hulpbronnen. Zij bieden een groot potentieel voor een biobased circulaire economie. 

Internationaal consortium

De eerste Smart Circular Bridge met een overspanning van 15 meter is nu gerealiseerd door een internationaal consortium van 15 partners onder leiding van de Technische Universiteit Eindhoven. Het projectteam bestaat uit vijf universiteiten, zeven innovatieve bedrijven en drie gemeenten. De eerste brug wordt op 22 april geopend bij Floriade. In 2022 en 2023 zullen nog twee Smart Circular bridges voor voetgangers en fietsers worden gerealiseerd de volgende in Ulm, Duitsland en vervolgens in Bergen op Zoom. Met deze intensieve samenwerking tussen wetenschap, industrie en lokale overheden wordt een veelheid aan innovaties gelanceerd.

Naast de 100 procent natuurlijke vlasvezels, zal ook de hars zoveel mogelijk van niet-fossiele bronnen afkomstig zijn. Het aandeel van de biohars bedraagt momenteel nog 25 procent voor de eerste brug, maar deze zal oplopen tot 60 procent of meer voor de volgende bruggen. Dit wordt bereikt door gebruik te maken van afvalproducten van de biodieselproductie en gerecycleerde PET-flessen.

Honderd sensoren

Omdat biocomposieten grote mogelijkheden bieden, wordt er voortdurend onderzoek naar het materiaal gedaan. De bruggen worden systematisch in real time gemonitord. Bijna honderd sensoren in de brug leveren gegevens over het gedrag van het materiaal bij dagelijks gebruik. Hoe gedraagt de constructie zich als er tweehonderd mensen tegelijk overheen lopen? Wat gebeurt er in de verschillende seizoenen, bij storm, hagel en sneeuw? Hoe verloopt het verouderingsproces van het materiaal in detail?

Het brug management systeem, met optische glasvezelsensoren in de brug verschaft informatie over materiaalrekken en spanningen. Versnellingssensoren detecteren zelfs de fijnste trillingen, veroorzaakt door gebruiken of bijvoorbeeld wind. De evaluatie wordt uitgevoerd met behulp van kunstmatige intelligentie (AI) om zo patronen in het materiaalgedrag te herkennen. "Deze materialen hebben een grote toekomst”, zo omschrijft projectleider professor Rijk Blok van de TU Eindhoven de stemming van optimisme na de helft van het project.  “Vooral de intensieve samenwerking tussen wetenschap, industrie en gemeenschappen heeft de materiaalontwikkeling een flinke duw in de rug gegeven.”

“De huidige resultaten stemmen ons optimistisch: we verwachten in de toekomst bruggen te kunnen bouwen met aanzienlijk grotere overspanningen en hogere belastingen,” zegt Professor Dr. Patrick Teuffel van de TU Eindhoven, de lead partner in het internationale Smart Circular Bridge consortium.

Circulaire openbare ruimte

Op 16 juni wordt er tijdens het eerste Circulaire Openbare Ruimte Congres een sessie verzorgd vanuit de Bruggencampus Flevoland-Floriade over de circulaire bruggen op het Floriadeterrein. Bekijk het programma en meld je aan.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Straatbeeld op de Vakbeurs Openbare Ruimte: kennis delen door ontmoeting en lezingen

12 sep om 13:00 uur

Als strategisch partner van de grootste vakbeurs in de openbare ruimte van Nederland is het vakblad Straatbeeld…

Lees verder »

Grijs en groen in harmonie? Het kan met NCB stenen van MBI

16 sep om 14:40 uur

NCB (New City Basic) stenen zijn waterpasserende straatstenen met een open ruimte tot maar liefst 40 procent.…

Lees verder »

Innovatieve, duurzame en betrouwbare aluminium masten

16 sep om 14:36 uur

Nedal aluminium is al meer dan 85 jaar dé specialist in het ontwikkelen en produceren van aluminium lichtmasten…

Lees verder »

Slimmer graven met UNI-Machine

16 sep om 13:38 uur

Graaf sneller, nauwkeuriger en zonder giswerk met UNI-Machine: een 3D GPS machinebesturingssysteem, ontwikkeld…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van ambitie naar actie: circulair werken in de openbare ruimte waarmaken

11 sep om 13:20 uur

Dora Vansco is programmamanager circulaire economie bij de gemeente Leiden. In deze column gaat ze dieper in op…

Lees verder »
descriptionArtikel

De rioolbeheerder bepaalt hoe circulair de openbare ruimte wordt

10 sep om 15:19 uur

Staan er rioleringswerkzaamheden op de planning? Neem dan meteen circulariteit, de energietransitie en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Roelofs Groep: 65 jaar bouwen aan de leefomgeving van morgen

10 sep om 08:18 uur

Dit jaar viert Roelofs Groep haar 65-jarig jubileum. Vanaf de eerste vrachtwagen van oprichter Herman Roelofs…

Lees verder »
descriptionArtikel

Panel: circulaire openbare ruimte - waar moeten we mee doorgaan, starten of stoppen?

9 sep om 12:46 uur

Het Centraal Planbureau voor de Leefomgeving publiceerde in februari haar tweejaarlijkse Integrale Circulaire…

Lees verder »