Tekort aan openbare toiletten in de natuur

maandag 29 november 2021
Er valt in Nederland nog veel winst te behalen op het aantal openbare toiletten. Uit onderzoek van de Toiletalliantie blijkt dat er in ons land in de openbare ruimte, naast in stads- en dorpscentra, namelijk ook te weinig toiletten zijn in natuur- en recreatiegebieden. Dit heeft tot gevolg dat mensen met blaasproblemen of andere gezondheidsklachten niet onbezorgd kunnen genieten van de natuur.

Melanie Clemens van Paavo International vindt dit zorgelijk én heeft een oplossing. “Bij Paavo International ontwikkelen we droogtoiletten met een uniek design, die betaalbaar en daarnaast ook binnen 1,5 dag te plaatsen zijn”, aldus Melanie. “Een toiletgebouw dat aangesloten moet worden op het riool is relatief kostbaar. Wij bieden exemplaren aan vanaf zo’n 6300 euro.”

Het voordeel van de Kazuba-toiletten van Paavo International (Kazuba is de naam van de fabrikant die de toiletten realiseert) is daarbij ook dat het toilet geen aansluiting op het riool, elektriciteit of water nodig heeft. “Dit betekent dat de toiletten echt overal geïnstalleerd kunnen worden, dus ook bij zwemvijvers of in parken waar nu vaak nog geen toilet beschikbaar is”, vervolgt Melanie.

Wereld Toilet Dag

Op 19 november is het jaarlijks de Wereld Toilet Dag. Paavo International steunt de Maag Lever Darm Stichting en is spreker op het toiletsymposium dat elk jaar rondom de Wereld Toilet dag plaatsvindt. “We spreken hier gezamelijk het belang van het oplossen van het probleem uit. Veel gemeenten zijn niet op de hoogte van het feit dat het plaatsen van een toilet helemaal niet duur hoeft te zijn. Dit willen wij ze dan ook graag meegeven”, vervolgt Melanie.

De werking

Het Kazuba droogtoilet is een ruim toilet met een normale wc-pot, rolhouder voor afbreekbaar toiletpapier en een dispenser met desinfecterende handgel. Het systeem van het Kazuba droogtoilet werkt zo dat de vaste en vloeibare afvalstoffen worden gescheiden. Een continue luchtstroom zorgt voor gedeeltelijke verdamping van de vloeibare afvalstoffen en verdroging van de vaste fecaliën. Er wordt continu een frisse luchtstroom naar beneden gezogen, waardoor er geen sprake is van stank in het toilet. Daarbij zijn er geen chemicaliën of zaagsel nodig. Bij diverse gemeenten zijn al Kazuba toiletten geplaatst. Een referentielijst is op te vragen bij Paavo.

Dit artikel is verschenen in Straatbeeld 5 / 2021, thema duurzaamheid. Download hier gratis het magazine.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Buurtplein Overhoeks: maatwerk in natuursteen, water en verblijfskwaliteit

30 jul om 08:00 uur

Aan de noordzijde van het IJ, direct achter het Eye Filmmuseum, ontwikkelt Amsterdam Overhoeks zich tot een…

Lees verder »
descriptionArtikel

De echte prijs van straatmeubilair blijkt pas later

24 jul om 09:11 uur

Een goedkope afvalbak die na tien jaar alweer vervangen moet worden. Een duurzamer alternatief dat twintig jaar…

Lees verder »
meta
descriptionArtikel

Van rommelig plein naar kloppend hart van Castricum

23 jul om 08:29 uur

Zeven of acht verschillende soorten bestrating op één plein. Weinig groen, versleten tegels, en een inrichting…

Lees verder »
descriptionArtikel

Delft moet kiezen: niet alles past meer op straat

22 jul om 13:21 uur

Delft groeit van 110.000 naar 123.000 inwoners. De openbare ruimte groeit niet mee. Meer groen, betere…

Lees verder »

Van Haersmapark in Drachten in oude glorie hersteld

21 jul om 15:11 uur

Na een ingrijpende renovatie is het Van Haersmapark in Drachten officieel heropend. Het park kreeg een…

Lees verder »
descriptionArtikel

De totaalervaring van de speelplek het Boegpad in Gouda-Noord

21 jul om 10:00 uur

In de rubriek 'Mijn Plek' laat Straatbeeld professionals uit de openbare ruimte hun favoriete plek zien. Deze…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe fietspadelementen redden monumentale beukenlaan in Rheden

16 jul om 11:01 uur

Een schitterende laan vol beukenbomen, maar een fietspad dat steeds hobbeliger werd - dat was de situatie op de…

Lees verder »
flash_onNieuws

Helmond test als eerste gemeente biobased asfalt

6 jul om 13:26 uur

Helmond is de eerste gemeente in Nederland waar CIRCUROAD - een samenwerking van overheden, bedrijven en…

Lees verder »