Tekort aan openbare toiletten in de natuur

maandag 29 november 2021
Er valt in Nederland nog veel winst te behalen op het aantal openbare toiletten. Uit onderzoek van de Toiletalliantie blijkt dat er in ons land in de openbare ruimte, naast in stads- en dorpscentra, namelijk ook te weinig toiletten zijn in natuur- en recreatiegebieden. Dit heeft tot gevolg dat mensen met blaasproblemen of andere gezondheidsklachten niet onbezorgd kunnen genieten van de natuur.

Melanie Clemens van Paavo International vindt dit zorgelijk én heeft een oplossing. “Bij Paavo International ontwikkelen we droogtoiletten met een uniek design, die betaalbaar en daarnaast ook binnen 1,5 dag te plaatsen zijn”, aldus Melanie. “Een toiletgebouw dat aangesloten moet worden op het riool is relatief kostbaar. Wij bieden exemplaren aan vanaf zo’n 6300 euro.”

Het voordeel van de Kazuba-toiletten van Paavo International (Kazuba is de naam van de fabrikant die de toiletten realiseert) is daarbij ook dat het toilet geen aansluiting op het riool, elektriciteit of water nodig heeft. “Dit betekent dat de toiletten echt overal geïnstalleerd kunnen worden, dus ook bij zwemvijvers of in parken waar nu vaak nog geen toilet beschikbaar is”, vervolgt Melanie.

Wereld Toilet Dag

Op 19 november is het jaarlijks de Wereld Toilet Dag. Paavo International steunt de Maag Lever Darm Stichting en is spreker op het toiletsymposium dat elk jaar rondom de Wereld Toilet dag plaatsvindt. “We spreken hier gezamelijk het belang van het oplossen van het probleem uit. Veel gemeenten zijn niet op de hoogte van het feit dat het plaatsen van een toilet helemaal niet duur hoeft te zijn. Dit willen wij ze dan ook graag meegeven”, vervolgt Melanie.

De werking

Het Kazuba droogtoilet is een ruim toilet met een normale wc-pot, rolhouder voor afbreekbaar toiletpapier en een dispenser met desinfecterende handgel. Het systeem van het Kazuba droogtoilet werkt zo dat de vaste en vloeibare afvalstoffen worden gescheiden. Een continue luchtstroom zorgt voor gedeeltelijke verdamping van de vloeibare afvalstoffen en verdroging van de vaste fecaliën. Er wordt continu een frisse luchtstroom naar beneden gezogen, waardoor er geen sprake is van stank in het toilet. Daarbij zijn er geen chemicaliën of zaagsel nodig. Bij diverse gemeenten zijn al Kazuba toiletten geplaatst. Een referentielijst is op te vragen bij Paavo.

Dit artikel is verschenen in Straatbeeld 5 / 2021, thema duurzaamheid. Download hier gratis het magazine.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

In Singelpark Oldenzaal komen middeleeuwse stadsgeschiedenis en klimaatadaptatie samen

22 apr om 09:44 uur

Oldenzaal krijgt stap voor stap een binnenstad waarin je het verleden niet alleen ziet, maar ook echt ervaart.…

Lees verder »
descriptionArtikel

HolieMolie: goot die regenwater direct zichtbaar maakt

21 apr om 08:49 uur

Duurzaam waterbeheer stopt niet bij de grens van de openbare ruimte. Toch blijft het afkoppelen van regenwater…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ruimte voor water, ruimte voor verbeelding

17 apr om 09:25 uur

Herman Reezigt is stedenbouwkundige en partner bij BURO MA.AN. In deze column stelt hij de vraag hoe we opnieuw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw Doeboek helpt gemeenten duurzame infrastructuur echt toepassen

15 apr om 13:52 uur

Duurzame infrastructuur staat bij veel gemeenten hoog op de agenda, maar de stap van ambitie naar uitvoering…

Lees verder »
descriptionArtikel

Doordacht maatwerk voor duurzame paden met Nobre Cál

8 apr om 09:30 uur

Binnen het thema water, groen en klimaat zoeken gemeenten naar verhardingsoplossingen die technisch betrouwbaar…

Lees verder »
descriptionArtikel

Meer bomen én kabels: zo houd je de ondergrond in balans

7 apr om 09:00 uur

De ondergrond raakt steeds voller. Gemeenten willen meer bomen voor klimaatadaptatie en leefkwaliteit, terwijl…

Lees verder »
descriptionArtikel

GeoRetron, klassieke schoonheid voor elke buitenruimte

3 apr om 16:25 uur

De GeoRetron-straatstenen van MBI De Steenmeesters combineren klassieke schoonheid met hoogwaardige techniek…

Lees verder »
flash_onNieuws

Eerste editie van Straatbeeld van 2026 verschenen!

27 mrt om 09:49 uur

De eerste editie van Straatbeeld in 2026 is uit! Dit nummer staat in het teken van klimaat, water en groen en…

Lees verder »