Utrecht gaat dode bomen vaker laten staan

vrijdag 22 november 2024

De gemeente Utrecht kiest ervoor om  dode bomen en boomstronken vaker laten staan. Deze kunnen namelijk van groot belang zijn voor de natuur, bijvoorbeeld omdat er paddenstoelen en planten op kunnen groeien. Een dode boom is ook een goede schuilplaats voor vogels en vleermuizen.

De gemeente heeft op meerdere plekken in stad g informatieborden geplaatst om de inwoners te informeren over de meerwaarde van dode bomen. Wethouder Susanne Schilderman (Openbare Ruimte) “Utrecht heeft mooie bomen die honderden jaren oud kunnen worden. Ook als ze aan het einde van hun leven zijn, kunnen ze van grote waarde zijn voor de natuur van onze stad.”

Dode bomen dragen bij aan de vergroening en biodiversiteit van de stad, zegt Schilderman. “Als we alles zouden opruimen, dan missen we kansen om allerlei dieren, schimmels en zwammen een plek te bieden. We zien bijvoorbeeld dat paddenstoelen het heel goed doen op dood hout. Zij breken het hout af en geven daarbij langzaam voedingsstoffen af aan de bodem. Dit zorgt voor een gezonde bodem waar nieuwe bomen en planten goed in kunnen groeien.”

Niet alle dode bomen zijn geschikt om te laten staan, het zal gaan om zo'n twintig bomen per jaar.  Waar nodig worden de takken verwijderd of wordt de boom kleiner gemaakt. De boom vangt dan weinig wind, waardoor hij veilig kan blijven staan. De gemeente inspecteert de staande dode bomen jaarlijks. De dode boom wordt ook vervangen voor een nieuw exemplaar, op een andere plek in de buurt.

Dode bomen zijn, op een hele andere manier dan levende bomen, geweldig voor insecten en schimmels, motiveert de gemeente. Talloze insecten en schimmels maken gebruik van het dode hout door het te eten, af te breken of er nesten in te maken. Vogels, zoals de grote bonte specht, eten weer de insecten die in de bomen leven. Veel soorten zijn afhankelijk van dood hout. Door hier ruimte voor te maken in de stad, breidt Utrecht het leefgebied van deze soorten uit.

Bron: gemeente Utrecht

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

30 jaar Recyfix: duurzame afwateringsoplossingen voor stedelijke infrastructuur

21 jan om 14:07 uur

Al drie decennia is Recyfix een vertrouwd element in straten, pleinen en andere infrastructuurprojecten. Toch…

Lees verder »
descriptionArtikel

To infinity… and beyond!

19 jan om 10:50 uur

Esther Philipsen is kenniswerker fysieke leefomgeving bij CROW en houdt zich dagelijks bezig met…

Lees verder »
descriptionArtikel

Leidraad voor sturen op waarden helpt beheerders gemeenten verder

16 jan om 14:55 uur

Hoe bepaal je wat écht belangrijk is op welke plek in de openbare ruimte? Is het biodiversiteit, gezondheid,…

Lees verder »
flash_onNieuws

Datagestuurde laadpalengroei in Rotterdam

16 jan om 14:29 uur

Rotterdam is het jaar begonnen met een nieuwe laadpalenstrategie. Gebruikers van een elektrische auto moeten…

Lees verder »

Flamingo: omdat je fiets geen avonturen zoekt

16 jan om 13:59 uur

Veilig en efficiënt fietsparkeren is essentieel op plekken waar fietsen vaak onbeheerd achterblijven. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

Slimme sturing openbare verlichting opent weg naar voorspelbaar onderhoud

12 jan om 09:00 uur

Gemeenten staan onder toenemende druk om hun openbare verlichting betrouwbaar en betaalbaar te beheren.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Pim Buijs

9 jan om 10:49 uur

Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe generatie gaande. Straatbeeld geeft ter inspiratie in…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuwe regels voor buitenreclame in Tilburg

7 jan om 10:36 uur

Tilburg heeft de regels voor reclame in de openbare ruimte aangepast. De gemeente wil dat de reclame beter…

Lees verder »