CROW publiceert Verkenning zebrapaden

vrijdag 17 november 2023

Gemeenten hanteren verschillende uitgangspunten voor het toepassen van  voetgangersoversteekplaatsen. Rond zebrapaden doen allerlei mythes de ronde. Ze zouden schijnveiligheid bieden en niet mogen in 30- en 50km-straten. Daarom heeft CROW-KpVV aan Mobycon gevraagd een verkenning uit te voeren naar de toepassing van zebrapaden.

Met de Verkenning zebrapaden biedt CROW-KpVV inzicht in het beleid van gemeenten met betrekking tot zebrapaden, met name in de keuzes die zij maken om zebra's wel of niet toe te passen.

De onderzoekers hebben onderzocht wat er bekend is over zebrapaden en hoe gemeenten daarmee omgaan. Daarnaast hebben ze de bestaande aanbevelingen over de toepassing van zebrapaden tegen het licht gehouden. Samen met CROW-KpVV zijn voorlopige aanbevelingen voor de toepassing van zebrapaden opgesteld voor verschillende kruispuntentypen en wegvakken. Daarnaast zijn adviezen gegeven voor vervolgstappen.

CROW heeft een instrumentarium ontwikkeld om wegbeheerders te helpen bij het maken van weloverwogen keuzes van het soort oversteekvoorziening: de Oversteekwijzer. Hierin staan ook verschillende richtlijnen voor het toepassen van zebrapaden. In de praktijk gebruiken gemeenten echter verschillende afweegmethodes voor het wel of niet toepassen van zebrapaden.

CROW-KpVV wil met de publicatie beoogt meer eenduidigheid brengen in de toepassing van zebra’s in Nederland. De Verkenning zebrapaden is hier te downloaden.

bron: CROW

 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Passerelle geeft Zwolle nieuwe verblijfsplek boven het spoor

13 jan om 11:45 uur

Zwolle investeert fors in nieuwe stadsdelen, met name in de Spoorzone ten zuiden van het station. Om…

Lees verder »
descriptionArtikel

Slimme sturing openbare verlichting opent weg naar voorspelbaar onderhoud

12 jan om 09:00 uur

Gemeenten staan onder toenemende druk om hun openbare verlichting betrouwbaar en betaalbaar te beheren.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Pim Buijs

9 jan om 10:49 uur

Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe generatie gaande. Straatbeeld geeft ter inspiratie in…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuwe regels voor buitenreclame in Tilburg

7 jan om 10:36 uur

Tilburg heeft de regels voor reclame in de openbare ruimte aangepast. De gemeente wil dat de reclame beter…

Lees verder »
descriptionArtikel

Innovatiecatalogus 2026: nieuws, inspiratie en inzichten

5 jan om 11:35 uur

De innocat 2026 is verschenen. Deze jaarlijkse innovatiecatalogus, samengesteld in samenwerking met Stedebouw…

Lees verder »
flash_onNieuws

Succesvolle vergroeningsubsidie in Arnhem verlengd

4 jan om 10:53 uur

Een groot deel van de buitenruimte is in particuliere handen. Via burgerparticipatie hopen veel Nederlandse…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bewegen voor iedereen: de openbare ruimte als uitnodiging

24 dec 2025

Denise Janmaat beweegt zich dagelijks door steden en wijken met een dubbele pet op: als adviseur…

Lees verder »
descriptionArtikel

Slim betalen voor energie: eenvoudige, eerlijke en duurzame marktstroom

22 dec 2025

Markten en evenementen vragen om betrouwbare en efficiënte stroomvoorziening.  Seijsener Techniek biedt slimme…

Lees verder »