Waterbergende weg als ‘ondergrondse sloot’ in Bergeijk

dinsdag 10 september 2024

De waterbergende weg biedt een innovatieve oplossing voor het inrichten van ruimte in stedelijke omgevingen. Door waterberging onder wegen te integreren, kan waardevolle bovengrondse ruimte worden vrijgemaakt voor woningbouw, natuur en andere functies. Dit is vooral cruciaal in dichtbebouwde regio’s waar elke vierkante meter telt.

Ruimtebesparing en Waterbeheer 

In veel gevallen wordt waterberging nog gerealiseerd door sloten, vijvers of wadi’s aan te leggen, wat aanzienlijke ruimte inneemt. Hoewel deze elementen esthetische en recreatieve waarde toevoegen aan woonwijken, beperken ze de beschikbare ruimte voor andere noodzakelijke functies. De aanleg van waterbergingssystemen onder wegen, zoals het Aquaflow-systeem, biedt een efficiëntere ruimtebenutting en is daardoor ook financieel aantrekkelijk. 

Water eerst in de bodem opvangen 

Een ander voordeel van ondergrondse waterberging is de bijdrage aan het tegengaan van grondwaterdaling. In de huidige praktijk wordt hemelwater dat gebufferd wordt in sloten vervolgens weggepompt en afgevoerd richting IJsselmeer of de Noordzee. Dit kan leiden tot een daling van het grondwaterpeil, wat op de lange termijn problemen kan veroorzaken voor bodem, bebouwing en groen.  

Door regenwater eerst in de bodem te laten infiltreren en zo nodig pas daarna, via drainage, af te voeren, wordt het grondwaterniveau beter aangevuld. Dit is een belangrijke stap in het aanpakken van grondwaterdaling, een probleem dat op lange termijn wellicht groter is dan, de veel zichtbaardere, wateroverlast. 

Praktijkvoorbeeld: Aquaflow in Bergeijk 

In het plan de Hooge Berkt in Bergeijk is een dergelijk systeem toegepast tijdens de bouwrijpfase. Hier is 7000 vierkante meter Aquaflow-waterbergende weg aangelegd. Dit systeem functioneert als een ‘ondergrondse sloot’ die water buffert, vasthoudt en kan afvoeren en waar woningen al tijdens de bouw op kunnen worden aangesloten.  

Volgens specialist stedelijk water Bas van Hest van Civil Support wilde men aanvankelijk de waterberging invullen met wadi’s en greppels. Maar Aquaflow paste veel beter bij de wensen van de gemeente en het gaf meer ontwerpruimte in het stedelijk inrichtingsplan. 

De waterbergende weg is een veelbelovende oplossing om de schaarse ruimte in stedelijke gebieden optimaal te benutten en tegelijkertijd bij te dragen aan effectieve klimaatadaptatie.   

Aquaflow BV  
Amsterdam  
085 – 485 3270  
aquaflow.nl

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Straatbeeld op de Vakbeurs Openbare Ruimte: kennis delen door ontmoeting en lezingen

9 sep om 13:00 uur

Als strategisch partner van de grootste vakbeurs in de openbare ruimte van Nederland is het vakblad Straatbeeld…

Lees verder »
descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

De rioolbeheerder bepaalt hoe circulair de openbare ruimte wordt

10 sep om 15:19 uur

Staan er rioleringswerkzaamheden op de planning? Neem dan meteen circulariteit, de energietransitie en…

Lees verder »

Slim regenwaterbeheer in de stad: maatwerk op het terrein van Weberei Conrad in Lörrach

21 aug om 08:00 uur

Hoe vang je regenwater op in een volledig verhard stedelijk gebied, zonder het riool te overbelasten? Die vraag…

Lees verder »
descriptionArtikel

Praktische tips uit Gelderland voor circulaire vervanging bruggen

15 aug om 13:50 uur

De provincie Gelderland wil in 2050 volledig circulair zijn. Bij het vervangen van bruggen kiest de provincie…

Lees verder »
descriptionArtikel

Mijn Plek: proefparkeervak in Hoorn

12 aug om 08:00 uur

Mark Deckers heeft als projectleider Circulaire Economie bij de gemeente Hoorn circulariteit en duurzaamheid…

Lees verder »
descriptionArtikel

Actualisering roadmaps duurzame infra: focus, concreter, afspraken maken

21 jul om 08:00 uur

Om als infrasector in 2030 en 2050 op de duurzame plek van bestemming aan te komen, zijn sinds 2020 door Rijk,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Groningen zet vol in op Warm Mix Asfalt: ‘Het is geen rocket science’

10 jul om 12:32 uur

Werken met Warm Mix Asfalt? ‘Ga het gewoon doen.’ Tot die conclusie komt de gemeente Groningen, dat Warm Mix…

Lees verder »