Waterspeelplaatsen die veilig zijn en hufterproof

vrijdag 14 september 2018
timer 2 min
Er gebeurt altijd veel in de openbare ruimte. Iedereen maakt gebruik van speel- en straatmeubilair, maar zelden wordt de tijd genomen om écht te reflecteren op nieuwe ontwikkelingen. En soms blijken nieuwe ontwikkelingen in Nederland en omstreken al elders in de wereld tientallen jaren ingeburgerd en heel gewoon.   

Spray Parks 

Een goed voorbeeld van zo’n nieuwe ontwikkeling in Nederland is een waterspeelplaats in de openbare ruimte, ook wel bekend als een Spray Park. In Canada en de Verenigde Staten worden Spray Parks in stadsparken veelvuldig toegepast. In Nederland wordt het vaak 'eng' gevonden. Feitelijk zijn Spray Parks veiliger dan menig speeltoestel dat in de openbare ruimte wordt toegepast. Bovendien is er geen verdrinkingsrisico doordat er geen laag water is. De techniek kan in een afgesloten ruimte of kelder worden aangebracht waardoor onbevoegden er niet bij kunnen. Met de moderne mobiele verbindingen kan alles op afstand worden uitgelezen. 

Zuinig en vandalismebestendig 

Bij goede materiaalkeuzes zijn Spray Parks ook hufterproof, ekan weinig aan kapot worden gemaakt. Een (gemeentelijk) zwembad is altijd duur in de exploitatie. Een Spray Park biedt wel het plezier van spelen met water, maar zorgt voor veel lagere exploitatiekosten. Dat komt – met selectie van de juiste techniek – door het lage waterverbruik. 

Capelle aan den IJssel 

De eerste gemeente in Nederland die een Spray Park in de openbare ruimte realiseert is Capelle aan den IJssel. De keuze voor een Spray Park is niet alleen om de stad een mooie attractie in de openbare ruimte te geven, maar ook om kinderen uit gezinnen die niet met vakantie kunnen wel het vakantiegevoel thuis te kunnen laten ervaren. Het Spray Park moet dit najaar operationeel zijn. 

Waterplay 

In Nederland wordt de vooraanstaande leverancier van Spray ParksWaterplay uit Canada, door Watergames & More uit Zoetermeer vertegenwoordigd. Waterplay heeft al ruim 30 jaar ervaring met Spray Parks, waarvan een groot deel in de openbare ruimte is gerealiseerd. 

Dit artikel komt uit Straatbeeld 04/2018. Lees meer van Straatbeeld in onze bibliotheek. 

 

 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

De beweegvriendelijke openbare ruimte: sporten, ontmoeten en verbinden in een

4 dec om 09:32 uur

Nederland staat voor een uitdaging: hoe houden we onze openbare ruimte beweegvriendelijk, toegankelijk en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Kenny Kersjes

3 dec om 09:59 uur
Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe generatie gaande. Straatbeeld geeft ter inspiratie in…
Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw dorpshart Haamstede nodigt uit tot verblijven

1 dec om 07:53 uur

Waar auto’s ooit de toon zetten, klopt nu een dorpshart dat mensen vasthoudt. Met een lange adem, een breed…

Lees verder »
descriptionArtikel

De beweegvriendelijke openbare ruimte: sporten, ontmoeten en verbinden ineen

26 nov om 09:21 uur

Nederland staat voor een uitdaging: hoe houden we onze openbare ruimte beweegvriendelijk, toegankelijk en…

Lees verder »
descriptionArtikel

De kracht van Park Lingezegen

24 nov om 09:36 uur

Een plek waar natuur, cultuur, sport, spelen en bewegen samenkomen. Dat is Park Lingezegen, een uitgestrekt…

Lees verder »
descriptionArtikel

‘Gemeenten kunnen met buitenspeelbeleid het verschil maken voor een kind’

21 nov om 14:41 uur

Met de nieuwe landelijke verkiezingen voor de deur lijken de gemeenteraadsverkiezingen van 2026 wat op de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Inspirerende speelideeën in de beweegvriendelijke leefomgeving

21 nov om 09:36 uur

We vroegen enkele marktpartijen hun meest inspirerende speelidee van 2025 te sturen, een bijdrage aan de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Met een praktische tool maakt Apeldoorn de buitenruimte ook een fijne plek voor meiden

19 nov om 08:32 uur

Confronterend vond Linda Hooijer het. Dat eerder óók zij bij het ontwerpen van de buitenruimte onbedoeld de…

Lees verder »