Ontwerp vervanging Enkeerdbrug is hedendaagse klassieker

maandag 24 september 2018
timer 2 min
De gemeente Assen gaat de huidige verouderde Enkeerdbrug vervangen door een nieuwe ophaalbrug. Het ontwerp voor de nieuwe brug is een hedendaagse versie van de huidige en komt van ipv Delft.

Op basis van wensen van omwonenden ontwierp het bureau een stalen ophaalbrug met efficiënte constructie en verfijnde detaillering die in vorm en afmetingen veel overeenkomsten heeft met de bestaande houten fietsbrug tussen de Kanaaldijk en het Havenkanaalpad. 


De keuze voor staal in plaats van hout maakt een slanke, elegante constructie mogelijk met minder steunpunten, meer transparantie en 
aandacht voor detail. In combinatie met het kunststof dek behoeft de nieuwe brug bovendien een stuk minder onderhoud en gaat hij aanzienlijk langer mee.  

Eenvoud 

De bestaande brug is eenvoudig en helder van opbouw. Die kwaliteiten wilden de ontwerpers laten terugkeren in het nieuwe ontwerp. Dat is onder meer te zien in de heldere kleurstelling van de brug. Zo is de onderbouw van stalen buispalen antracietkleurig waardoor ze wegvalt tegen het water; de slanke brugconstructie van (rand)liggers, hameipoort en hekwerk is wit en steekt mooi af tegen het groene landschap. De balans (het verticale gedeelte dat zich op vier meter boven het brugdek bevindt) wordt drie tinten blauw, als referentie aan de Blauwe As en de huidige Enkeerdbrug 

Ophaalbrug 

De nieuwe brug wordt een enkelvoudige ophaalbrug met een hameipoort aan de zijde van de Kanaaldijk. Mede dankzij een doordachte detaillering vloeien alle elementen van de brug samen tot een logisch en aantrekkelijk geheel. Randliggers, hamei en balans zijn bijvoorbeeld voorzien van een subtiele lijf-flens detaillering die de brug reliëf geeft. Verder komt de diagonale schoor voor de hamei letterlijk uit het brugdek omhoog en zijn de sluitboomkasten geïntegreerd in het hekwerk. Dscheepvaartseinen worden opgenomen in de steunpunten.  


Net als de brugconstructie is ook 
het hekwerk eenvoudig en slank: balusters om de 1,9 meter, twee horizontale stalen regels en een vulling van rvs gaas. Hierdoor is het hekwerk iets transparanter dan voorheen en kunnen ook schapen veilig gebruik maken van de brug.  


Naar verwachting begint de bouw begin 2019. 

Dit is een artikel uit Straatbeeld 04/2018. Lees meer van Straatbeeld in onze bibliotheek

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Gemeenten versnellen samen naar een circulaire openbare ruimte

21 mei om 13:47 uur

Wat betekent het om als gemeente echt samen te leren en versnellen in de transitie naar een circulaire openbare…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nederlanders bereid te betalen voor een beweegvriendelijke openbare ruimte

19 mei om 16:01 uur

Nederlanders vinden het acceptabel om meer belasting te betalen voor effecten van ingrepen  die de openbare…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe speeltuin in Roosendaal richt zich op toegankelijk spelen

19 mei om 13:16 uur

Spelen zou voor ieder kind vanzelfsprekend moeten zijn, met of zonder beperking, maar dat kan nog lang niet in…

Lees verder »
descriptionArtikel

Niet meer licht, maar beter licht: Maastricht omarmt Dark Sky

19 mei om 09:13 uur

Steeds meer gemeenten vervangen verouderde openbare verlichting. Maastricht gebruikte dat moment niet alleen om…

Lees verder »
descriptionArtikel

Panel: water en bodem moeten te allen tijde sturend zijn bij de inrichting van de stedelijke openbare ruimte

13 mei om 13:17 uur

Sinds 2022 is het principe ‘water en bodem sturend’ richtinggevend voor de inrichting van Nederland. Het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Wat Nijmegen leert van vier jaar duizend bomen planten

12 mei om 10:41 uur

Duizend extra bomen per jaar planten in een bestaande stad klinkt overzichtelijk, maar blijkt in de praktijk…

Lees verder »

145.000 kasseistenen voor functie én uitstraling

8 mei om 14:54 uur

De herwaardering van de buitenruimte vraagt om materialen die méér doen dan alleen functioneel zijn. Met de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Publicatie Groen op de Balans pleit voor nieuwe collectiviteit rond stedelijk groen

7 mei om 11:11 uur

Hoewel het belang van groene openbare ruimte wetenschappelijk ruimschoots is aangetoond, blijft groen in de…

Lees verder »