Ontwerp vervanging Enkeerdbrug is hedendaagse klassieker

maandag 24 september 2018
timer 2 min
De gemeente Assen gaat de huidige verouderde Enkeerdbrug vervangen door een nieuwe ophaalbrug. Het ontwerp voor de nieuwe brug is een hedendaagse versie van de huidige en komt van ipv Delft.

Op basis van wensen van omwonenden ontwierp het bureau een stalen ophaalbrug met efficiënte constructie en verfijnde detaillering die in vorm en afmetingen veel overeenkomsten heeft met de bestaande houten fietsbrug tussen de Kanaaldijk en het Havenkanaalpad. 


De keuze voor staal in plaats van hout maakt een slanke, elegante constructie mogelijk met minder steunpunten, meer transparantie en 
aandacht voor detail. In combinatie met het kunststof dek behoeft de nieuwe brug bovendien een stuk minder onderhoud en gaat hij aanzienlijk langer mee.  

Eenvoud 

De bestaande brug is eenvoudig en helder van opbouw. Die kwaliteiten wilden de ontwerpers laten terugkeren in het nieuwe ontwerp. Dat is onder meer te zien in de heldere kleurstelling van de brug. Zo is de onderbouw van stalen buispalen antracietkleurig waardoor ze wegvalt tegen het water; de slanke brugconstructie van (rand)liggers, hameipoort en hekwerk is wit en steekt mooi af tegen het groene landschap. De balans (het verticale gedeelte dat zich op vier meter boven het brugdek bevindt) wordt drie tinten blauw, als referentie aan de Blauwe As en de huidige Enkeerdbrug.  

Ophaalbrug 

De nieuwe brug wordt een enkelvoudige ophaalbrug met een hameipoort aan de zijde van de Kanaaldijk. Mede dankzij een doordachte detaillering vloeien alle elementen van de brug samen tot een logisch en aantrekkelijk geheel. Randliggers, hamei en balans zijn bijvoorbeeld voorzien van een subtiele lijf-flens detaillering die de brug reliëf geeft. Verder komt de diagonale schoor voor de hamei letterlijk uit het brugdek omhoog en zijn de sluitboomkasten geïntegreerd in het hekwerk. De scheepvaartseinen worden opgenomen in de steunpunten.  


Net als de brugconstructie is ook 
het hekwerk eenvoudig en slank: balusters om de 1,9 meter, twee horizontale stalen regels en een vulling van rvs gaas. Hierdoor is het hekwerk iets transparanter dan voorheen en kunnen ook schapen veilig gebruik maken van de brug.  


Naar verwachting begint de bouw begin 2019. 

Dit is een artikel uit Straatbeeld 04/2018. Lees meer van Straatbeeld in onze bibliotheek. 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Van ontwerp tot plaatsing: maatwerkpergola voor het Theo van Goghpark

12 okt om 08:55 uur

In het Theo van Goghpark op IJburg is een nieuwe inclusieve speelplaats gerealiseerd, waarin verschillende…

Lees verder »
descriptionArtikel

Als de stad niet breder kan, moet het groen de gevel op

9 okt om 08:06 uur

De stad wordt dichter, warmer en drukker, en de vraag naar groen groeit mee: voor verkoeling, biodiversiteit en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Arendsplein in Oosterhout: gewaagde keuze levert plein op dat voelt als eigen tuin

8 okt om 10:00 uur

Miriam Kierkels-Stoop werkt al zeventien jaar bij de gemeente Oosterhout, waar ze al tijdens haar hbo-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Uniforme uitstraling voor BRT-haltes in provincie Utrecht

7 okt om 10:00 uur

Met de start van de nieuwe OV-concessie in de regio Utrecht is het Bus Rapid Transit-netwerk (BRT) verder…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe integreer je beweegvriendelijkheid in de herontwikkeling van naoorlogse wijken?

6 okt om 10:00 uur

Veel naoorlogse wijken staan de komende jaren voor een ingrijpende transformatie. Opgaven op het gebied van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vispassage in de Dinkel krijgt keerwanden op maat, tot op de millimeter

5 okt om 11:33 uur

In de Dinkel kunnen vissen en andere waterdieren weer vrij passeren langs twee rijksmonumenten: het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Marktplein Hardenberg: eerst iedereen aan tafel, dan pas een schep in de grond

2 okt om 07:55 uur

Het Marktplein was nog geen dag open, toen er al dertig kinderen in de fonteinen stonden te spetteren, terwijl…

Lees verder »
descriptionArtikel

Routes in Great Places: beleving en comfort zijn te ontwerpen

30 sep om 09:45 uur

Precies tien jaar geleden kwam het handboek Prettige Plekken uit met ontwerp- en planningsrichtlijnen voor een…

Lees verder »