Tijd voor stijl

maandag 28 januari 2019
timer 2 min
Gietijzeren masten leveren een bijdrage aan de eigen identiteit van een stad, zowel in klassieke als in moderne stijl.

De combinatie van gietijzer en verlichting leidt tot bijzondere projecten met een unieke uitstraling, vertelt Martin van Stigt Thans van het bedrijf GHM Eclatec. “Gietijzer wordt vaak alleen nog toegepast in klassieke masten, maar GHM Eclatec maakt met gietijzer naast die klassieke masten ook moderne lichtmasten en soms zelfs complete kunstobjecten. Daarbij maakt het bedrijf gebruik van een keur aan moderne ontwerpers.”

Gepersonaliseerd ontwerp 

Het voordeel van het materiaal gietijzer, aldus Van Stigt Thans, is dat een architect, ontwerper of kunstenaar er elke vorm aan kan geven die hij wil. “Je kunt het daarom geheel aanpassen aan de wensen van de klant en er zo echt een gepersonaliseerd ontwerp van maken. Zo kunnen we bijvoorbeeld spelen met de wanddikte en de structuur van de mast.” 


Het bedrijf richtte zich tot nu toe in Nederland meer op de ‘gewone’ markt, waarbij standaard materialen werden toegepast. Zo leverde het bedrijf al klassieke masten op de Amsterdamse grachten en in Breda. Nu is het echter tijd voor een volgende stap en wil het bedrijf zich graag profileren als leverancier van ‘specials’. “We willen nu ook in Nederland laten zien wat we kunnen.” En dat komt goed uit, aldus Van Stigt Thans. “Omdat de economie aantrekt, zie je dat er weer tijd en geld wordt vrijgemaakt voor zulke stijlvolle projecten. Het is kortom weer tijd voor stijl.”

Trammasten 

GHM Eclatec, met in Frankrijk zo’n 700 medewerkers, realiseert projecten in de hele wereld. Daarbij dragen de projecten vaak bij aan een herkenbare identiteit van een stad of streek. Van Stigt Thans noemt een mooie toepassing: trammasten. “In Frankrijk zijn er tien grote steden waar trams rijden. In negen van die steden hebben wij de trammasten geleverd. En elke stad heeft daarbij - na overleg met architecten en stedenbouwkundigen - zijn eigen vormgeving gekozen.” 


Nederlandse opdrachtgevers kunnen via Van Stigt Thans ter inspiratie digitaal een vuistdik ontwerpboek ontvangen met talloze voorbeelden van door GHM Eclatec gerealiseerde projecten. “Dat gaat van kunstwerken tot lichtmasten, allemaal ‘specials’.”
 


Dit artikel is verschenen in Straatbeeld 06/2018. Lees meer van Straatbeeld in onze bibliotheek

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
flash_onNieuws

Eerste sessies MOVE24 bekend

30 jun om 10:54 uur

Spelen, sporten, bewegen en ontmoeten zijn de pijlers van de tweede editie van MOVE24. Dit keer krijgt het…

Lees verder »
flash_onNieuws

Succesvolle vierde editie Circulaire Openbare Ruimte Congres

25 jun om 14:28 uur

Tevredenheid alom op het vierde Circulaire Openbare Ruimte Congres. In Nijmegen verzamelden zich op 19 juni…

Lees verder »
descriptionArtikel

Piketpaaltjes slaan op weg naar circulaire lichtmasten in Amsterdam

17 jun om 15:25 uur

Naar voren struikelen. Zo omschrijft Hans van Bakel van de gemeente Amsterdam zijn stappen om het areaal van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Het onderschatte potentieel van schoolpleinen

5 jun om 08:00 uur

Schoolpleinen worden vaak alleen gebruikt voor spelende kinderen, maar ze bieden veel meer mogelijkheden. Ze…

Lees verder »
descriptionArtikel

Innovatieve verkeersmonitoring met Zebra-Safe

3 jun om 08:00 uur

Traffic Care, al zestien jaar actief in het verbeteren van verkeersveiligheid, zet met hun Zebra-Safe…

Lees verder »

Samen sterk voor duurzame buitenruimte

20 mei om 13:36 uur

GroundLevel en MeierGuss slaan de handen ineen: vanaf nu is GroundLevel de officiële distributeur van de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Mijn Plek: Het Koopmansplein in Assen

24 apr om 08:46 uur

Diane Schepers draagt vanuit haar functie als adviseur klimaatadaptatie, riolering en stedelijk water al…

Lees verder »