‘Er is één regel die we niet versoepelen: we werken veilig of we werken niet’

donderdag 15 augustus 2024

In deze rubriek bieden we makers van de openbare ruimte de mogelijkheid om elkaar vragen te stellen. Erwin Felten is technisch adviseur bij de gemeente Venlo. Hij legt Maurice Broers, projectmanager bij SPIE Infratechniek, vijf vragen voor.  

SPIE heeft verschillende overheden, opdrachtgevers in portefeuille. Zijn er grote verschillen? 
Bij SPIE werken we met diverse overheden en opdrachtgevers, waarbij elke gemeente en opdrachtgever uniek is. Over het algemeen kunnen we twee hoofdcategorieën onderscheiden. Sommige gemeenten zijn al vergevorderd in het proces van verledding en hebben een duidelijke visie voor de toekomst van hun openbare ruimte. Andere gemeenten hebben nog stappen te zetten en zijn minder bezig (geweest) met de nieuwste ontwikkelingen. Deze variaties in voortgang en benadering vragen om op maat gemaakte oplossingen en strategieën. 

Hoe worden marktontwikkelingen en innovaties gevolgd en toegepast? 
Bij SPIE blijven we voortdurend op de hoogte van de laatste marktontwikkelingen en innovaties. We organiseren regelmatig productpresentaties met leveranciers om nieuwe technologieën te verkennen en te evalueren voor onze dienstverlening. Daarnaast bezoeken we beurzen, analyseren we markttrends en lezen we vakliteratuur. Een voorbeeld van onze proactieve aanpak is ons streven naar het bevorderen van lokale biodiversiteit, zoals het plaatsen van bijenkasten op de lichtmasten. Zo ontwikkelen we innovatieve oplossingen die aan de behoeften van onze klanten voldoen en tegelijkertijd bijdragen aan maatschappelijke en ecologische doelen. 

Is er afgelopen jaren veel veranderd en zo ja, hoe organiseert SPIE dat? 
De afgelopen jaren hebben aanzienlijke veranderingen met zich meegebracht. Elke dag en elke gemeente brengt nieuwe uitdagingen en onverwachte factoren met zich mee, waaronder politieke invloeden. SPIE speelt hier flexibel en proactief op in, waardoor we steeds in staat zijn om onze diensten aan te passen aan de veranderende behoeften van de markt en onze opdrachtgevers. 

Welk specialisme in het vakgebied Openbare Verlichting spreekt jou het meeste aan? 
Binnen SPIE onderscheiden we twee belangrijke specialismen: onderhoud (zowel preventief als correctief) en projecten. Beide specialismen hebben hun eigen unieke uitdagingen en voordelen. Wat ons vooral motiveert, is de kracht van samenwerking. Door nauwere samenwerkingsverbanden te creëren tussen OVL-partijen en opdrachtgevers, kunnen we gezamenlijk indrukwekkende resultaten bereiken. Op basis van voornoemde hebben we in samenwerking met een aantal Zuid-Limburgse gemeenten grootschalige vervangingen naar ledverlichting mogen realiseren 

We stellen met z’n allen heel veel regels en voorwaarden. Welke zou je willen versoepelen? 
Bij SPIE stellen we ons regelmatig de vraag of alle regels en voorwaarden daadwerkelijk bijdragen aan een beter eindproduct. Nut en noodzaak moeten vaker worden afgewogen. Bijvoorbeeld, wat is het nut van bepaalde overleggen? We moeten kijken of voorwaarden niet versoepeld kunnen worden om zo efficiënter te werken en meer ruimte te creëren voor kwaliteitsverbetering. 

Een treffend voorbeeld is een bouwoverleg waarbij drie gemeenten samenwerken. Meerdere vertegenwoordigers zitten aan tafel, terwijl slechts één monteur buiten aan het werk is. Deze overmatige focus op voorwaarden leidt tot inefficiëntie en vertraging. 

Bij SPIE pleiten we voor minder nadruk op regels en meer op vertrouwen en efficiëntie. Regels zijn er om nageleefd te worden, maar voorwaarden rondom de noodzaak van bepaalde overleggen kunnen vaak versoepeld worden. Door kritischer te kijken naar de werkelijke toegevoegde waarde van voorwaarden, kunnen we onze processen optimaliseren. Eén regel wordt niet versoepeld en blijft altijd de nadruk op liggen, wij werken veilig of wij werken niet, veiligheid staat bij SPIE voorop. 


Maurice Broers


Erwin Felten

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Dien nu jouw sessievoorstel in voor MOVE24 2026

21 apr om 14:09 uur

Heb jij een inspirerend idee voor de toekomst van een beweegvriendelijk Nederland? Voor MOVE24 2026 kun je nu…

Lees verder »
descriptionArtikel

HolieMolie: goot die regenwater direct zichtbaar maakt

21 apr om 08:49 uur

Duurzaam waterbeheer stopt niet bij de grens van de openbare ruimte. Toch blijft het afkoppelen van regenwater…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe één groen schoolplein voor de hele stad verschil kan maken

20 apr om 08:21 uur

Een groen schoolplein lijkt een kleine ingreep, maar kan tegelijk hittestress verminderen, regenwater opvangen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ruimte voor water, ruimte voor verbeelding

17 apr om 09:25 uur

Herman Reezigt is stedenbouwkundige en partner bij BURO MA.AN. In deze column stelt hij de vraag hoe we opnieuw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Alphen aan den Rijn meet tien jaar lang hoe groen binnenstad afkoelt

16 apr om 09:05 uur

Alphen aan den Rijn wil de binnenstad op hete dagen 8 tot 10 graden koeler maken door fors te vergroenen.…

Lees verder »
flash_onNieuws

Alkmaar finalist World Green City Awards 2026

16 apr om 08:49 uur

Alkmaar is genomineerd voor de AIPH World Green City Awards 2026. Met de inzending Like Alkmaar behoort de stad…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw Doeboek helpt gemeenten duurzame infrastructuur echt toepassen

15 apr om 13:52 uur

Duurzame infrastructuur staat bij veel gemeenten hoog op de agenda, maar de stap van ambitie naar uitvoering…

Lees verder »
descriptionArtikel

Integraal dashboard maakt leefomgeving in één oogopslag inzichtelijk

14 apr om 09:34 uur

Hittestress, wateroverlast en verlies van biodiversiteit vragen om samenhangende keuzes in de openbare ruimte.…

Lees verder »