Een geruststellende gedachte

maandag 13 april 2015
timer 2 min
‘This City is equipped with Smart Lighting. The use of Smart Lighting is in no way harmful to health, nor does it affect the soundness of sleep’. Dit citaat zal u wellicht bekend voorkomen, het is de enigszins aangepaste tekst van de illustratie bij mijn eerste blog voor Straatbeeld. Een plaatje uit het einde van de 19e eeuw. De tweede zin in deze aangepaste versie roept duidelijk vraagtekens op. Voor elektrisch licht geldt heel vanzelfsprekend “Simply turn key on wall by the door” en dan heeft het werkelijk geen negatief effect op onze nachtrust. Maar gaat dit ook op voor Smart Lighting? Ik kan daar aardig wakker van liggen.

 

Onze leefwereld is in rap tempo digitaal aan het worden en de invoering van nieuwigheden an sich lijkt zowaar vaak de grootste drijfveer te zijn. Het kan, dus we doen het! Sociale, culturele en etnische achtergronden verdwijnen maar al te gemakkelijk ook letterlijk naar de achtergrond. Allemaal ten gunste van slimme services en diensten gebaseerd op de kille cijfers en feiten uit de big data van onze samenleving.

 

Nieuwe services en diensten zullen en moeten worden ontwikkeld. En de nieuwe generatie openbare verlichting gaat helpen de hiervoor benodigde big data nog completer en beter beschikbaar te maken. We zijn niet ver meer verwijderd van het moment dat we onze levensvreugde volledig laten bepalen door de mate van ‘smartness’ die onze leefomgeving ons kan bieden (vakantie vieren we liever in een hotel zonder zwembad maar met wifi dan in een hotel met alleen een zwembad). Of laten we ons, onwetend als we zijn, vrijwillig saboteren?

 

Smart lighting is als exponent van het smart city concept een nog vrijwel onontgonnen gebied. Toch haasten we ons maar al te graag vooruit, overtuigd van de gedachte dat alles beter kan. Ik wil dit zeker niet tegenspreken. Maar ondertussen ben ik wel de uitspraak gaan koesteren die Anthony Townsend* deed tijdens het Smart City event in Amsterdam in mei 2014: “People get aware that the path to smartness is going to take longer”.

 

* Senior Research Scientist aan de New York University's Rudin Center for Transportation Policy & Management.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

GoWa-dijkversterking: Een veiligere dijk en een toegankelijker rivierlandschap

2 nov om 08:00 uur

Het dijkversterkingsproject Gorinchem-Waardenburg (GoWa) heeft ongeveer 23,5 km van de Waaldijk in Nederland…

Lees verder »
descriptionArtikel

Speelse betonnen zitelementen geven Van Haersmapark extra karakter

2 nov om 08:00 uur

Het historische Van Haersmapark in Drachten is na een ingrijpende renovatie weer in oude glorie hersteld.  Het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Statiegeldpaal. Goed verhaal.

2 nov om 08:00 uur

Statiegeld geeft lege flesjes en blikjes waarde. Dat stimuleert inzameling en recycling, maar brengt ook…

Lees verder »
flash_onNieuws

Brabant start pilot voor sociaal veiligere fietspaden langs provinciale wegen

30 okt om 13:46 uur

De provincie Noord-Brabant start een pilot om de sociale veiligheid op provinciale fietspaden te verbeteren. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

Young Professional: Else van den Berg - Brouwer

30 okt om 10:00 uur

Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van bak naar volle grond: drie boombakken voor elke situatie

28 okt om 10:00 uur

Bomen komen in de openbare ruimte niet altijd goed tot hun recht. De grond ligt vaak vol kabels en leidingen,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bedriegertjes en plateaus: toegankelijkheid begint bij het ontwerp

26 okt om 10:00 uur

Speelse waterelementen zoals bedriegertjes maken een plein op warme dagen tot een feest. Maar voor mensen met…

Lees verder »
flash_onNieuws

CROW biedt beheerders één kader voor integraal beheer

23 okt om 10:24 uur

Het beheer van de openbare ruimte speelt een steeds grotere rol bij opgaven als klimaatadaptatie,…

Lees verder »