Betrouwbare meting van lichtmasten om belangrijke beslissingen op te baseren

woensdag 13 januari 2021
timer 3 min
In totaal zijn door Rijkswaterstaat in Zuid-Holland 900 openbare verlichtingsmasten gemeten om hun staat te bepalen.

Rijkswaterstaat West-Nederland Zuid is verantwoordelijk voor onderhoud, beheer en aanleg van snelwegen en hoofdvaarwegen in de provincie Zuid-Holland. Onder dat beheer vallen ook de lichtmasten langs rijkswegen. Van de circa 20.000 openbare masten die de regio telt, zijn er onlangs 900 gemeten om te bepalen of ze aan vervanging toe zijn. Dit gebeurde onder andere langs de A20 en de N44.

Het doel van de metingen was inzichtelijk krijgen of de lichtmasten nog voldoen aan alle veiligheidseisen. Als beheerder wil Rijkswaterstaat immers altijd de veiligheid waarborgen van iedereen die de wegen gebruikt. Bovendien kunnen grote investeringen worden uitgesteld als blijkt dat masten nog wel jaren mee kunnen. Ger Patje is adviseur binnen het Assetmanagement Team bij Rijkswaterstaat. Hij vertelt meer over de achtergrond en invulling van de metingen.

Hoelang kan een mast nog mee?

“Door de bezuinigingen van de afgelopen 15 jaar, worden de lichtmasten later vervangen danoorspronkelijk gepland. Gemiddeld rekenen we dat zo’n mast een jaar of 30 tot 40 mee kan. Maar in de praktijk is dat vaak nog wel langer. We willen daarom bij Rijkswaterstaat graag weten hoe het gesteld is met onze masten, omdat we willen voorkomen dat ze onveilig worden en omvallen. Bijvoorbeeld omdat ze last hebben van windbelasting boven op een viaduct. Gelukkig kunnen we daarvoor de stabiliteit en meer laten meten.” 

Drie soorten metingen

De metingen worden uitgevoerd door Normec Rei-Lux, marktleider op dit gebied. Dat gebeurt op drie manieren: een statische 3D-meting (meten van de stabiliteit), een dynamische 3D-meting (meten van het trilgedrag) en een dynamische 3D-rotatiemeting (meten van de frequentie en snelheid waarmee de mast uit zijn frequentie komt). Het eindresultaat voor Rijkswaterstaat is een handige kaart waarop direct te zien is welke mast wanneer getest is en wat de status op dat moment was. Mocht er geconstateerd worden dat er masten binnen een bepaalde tijd vervangen moeten worden, dan wordt dit ook aangegeven.

Veiligheid en verantwoordelijkheid

“In samenwerking met de onderaannemer die de verlichting onderhoudt, heeft Normec Rei-Lux ’s nachts de metingen uitgevoerd,” aldus Ger Patje. “Daar komt nog wel wat bij kijken, want dit moet uiteraard veilig gebeuren. Die veiligheid en verantwoordelijkheid geldt voor ons als Rijkswaterstaat ook als het gaat om de masten, want wij weten dankzij de opgeleverde data hoe lang we onze huidige lichtmasten nog kunnen laten staan. De beslissing om tot vervanging over te gaan is vaak nogal complex, omdat er dan tegelijkertijd ook aan andere zaken onderhoud wordt gepleegd. Daarom is het goed om nu alles in kaart te brengen.”

Normec Rei-Lux
's-Hertogenbosch
073 - 684 1050
www.normecrei-lux.nl

Dit artikel is verschenen in Straatbeeld 06/2020. Lees meer van Straatbeeld in onze digitale bibliotheek.
 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

Geslaagde proef met warme asfaltrecyclingtrein in Almere

31 okt om 08:58 uur

Het ligt misschien niet voor de hand om via Argentinië en Tsjechië af te reizen naar de Gooimeerdijk-Oost in…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vooruitkijken loont, zeker als het gaat om toegankelijkheid

29 okt om 13:37 uur

Bij het ontwerpen en inrichten van de openbare ruimte komt veel kijken. Er spelen talloze belangen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bodemgezondheidsindex helpt Amsterdam bij begrijpen en verbeteren stadsbodem

20 okt om 09:34 uur

De bodem is een cruciaal element voor het functioneren van ecosystemen. Ook in urbane gebieden in relatie tot…

Lees verder »
descriptionArtikel

Technisch probleem leidt tot complete metamorfose van Bagijnhof Delft

6 okt om 10:07 uur

Wat ooit een stenig en waterrijk zorgenkind was, is veranderd in een groene en levendige plek waar bewoners…

Lees verder »
flash_onNieuws

Met nieuwe machine bestrijdt Rotterdam de Japanse duizendknoop

22 sep om 10:57 uur

Rotterdam test een nieuwe machine om de overlast van de Japanse duizendknoop tegen te gaan. De plant wordt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe Nijmeegse straten een andere invulling van hun parkeerruimte ervaren

21 sep om 13:52 uur

De auto die moet wijken voor groen, ontmoeten en spelen. Het is steeds vaker een punt van discussie als…

Lees verder »
descriptionArtikel

REstart, dé complete tool voor hergebruik

20 sep om 13:48 uur

Kleding nog goed te dragen maar dan wel voor iemand anders: Vinted. Konijnenhok niet meer nodig: Marktplaats.…

Lees verder »