Kleurrijke tentoonstelling over tuindorpen en tuinsteden

donderdag 3 oktober 2024

Voor een (inter)nationaal beeld over verleden, heden en toekomst van wonen in een gezonde, groene omgeving kun je binnenkort terecht in het Amsterdamse Museum Het Schip. De tentoonstelling Het Paradijs van de Arbeider: Tuindorpen en Tuinsteden geeft je hierover vanaf 11 oktober 2024 (t/m 28 juli 2025) een kleurrijk beeld met onder meer films, foto’s, schilderijen en maquettes.

In 1924 vond in Amsterdam het Internationaal Stedenbouwkundig Congres plaats. In een tijd van industrialisatie, vervuilde steden en grote woonproblemen discussieerden experts als Floor Wibaut en Hendrik Berlage over de toekomst van de volkshuisvesting. Die moest mooier, gezonder, socialer en groener worden. Er moesten fraai ontworpen tuindorpen, tuinwijken en zelfs tuinsteden komen. In aanloop naar en in de decennia na de conferentie werden deze ideeën met veel succes nationaal en internationaal gerealiseerd.

India en Japan

Honderd jaar later neemt de tentoonstelling Het Paradijs van de Arbeider: Tuindorpen en Tuinsteden in Museum Het Schip bezoekers mee op een boeiende, internationale reis door de tijd. Met rijk foto- en videomateriaal, fantasievolle tekeningen en schilderijen, historische publicaties, maquettes en ansichtkaarten uit alle windstreken - van Engeland en Frankrijk tot India en Japan - komt de Tuinstadgedachte voor je ogen tot leven.

Hufeisensiedlung in Berlijn, architect Bruno Taut (collectie Ben Buschfeld).

Van vervuilde industriesteden naar groene stadswijken, dorpen en verticale tuinsteden; de tentoonstelling biedt een interessant inkijkje in verleden, heden en toekomst. Daarbij is er aandacht voor grootse stedenbouwkundige plannen en de artistieke schoonheid van Nederlandse tuindorpen, waarvan een aantal is ontworpen door architecten van de Amsterdamse School.

Willem Dudok

Enkele voorbeelden zijn de nog altijd bestaande, prachtige en bij bewoners geliefde tuindorpen in Groningen, Rotterdam, Utrecht, Haarlem en Amsterdam. Tuindorp Nieuwendam in Amsterdam Noord werd vlak na de bouw zelfs het mooiste tuindorp van Europa genoemd. Hilversum spant de kroon: architect Willem Dudok maakte daarvan Nederlands grootste vooroorlogse tuinstad met veel invloeden van de Amsterdamse School. De waardering voor deze wijken is nog altijd groot. Vanwege de bijzondere bouw en artistieke schoonheid zijn vele bestempeld tot monument of beschermd dorpsgezicht.

Extra activiteiten

Tijdens de tentoonstelling organiseert Museum Het Schip diverse activiteiten, zoals lezingen, fietstochten, workshops en wandelingen waarbij dit bijzondere erfgoed tot leven komt. Op het platform World Garden Cities kunnen bewoners, organisaties, verenigingen en andere geïnteresseerden zich met een interactieve kaart, beeldmateriaal, artikelen en een forum onderdompelen in tuinsteden over de hele wereld.

Boeiende achtergrondverhalen en inspirerende foto’s van internationale tuindorpen en tuinsteden vind ej ten sloote ook in het boek Het Paradijs van de Arbeider: Tuindorpen en Tuinsteden.

Bron: Museum Het Schip
Foto boven: maquette wooncoöperatie De Torteltuin, IJburg Amsterdam (architecten Natrufied Architecture)

Lees ook: Tuinstad oplossing voor vervuilde stad en woonproblemen?

 

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Tilburg maakt stad diervriendelijker met faunaplan

26 feb om 16:20 uur

De gemeente Tilburg gaat op 78 locaties nieuwe faunavoorzieningen aanleggen om dieren meer ruimte en veilige…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuwe leidraad maakt openbare ruimte toegankelijk voor iedereen

24 feb om 08:38 uur

Een nieuwe leidraad van CROW helpt wegbeheerders en beleidsmakers bij het ontwerpen, inrichten en beheren van…

Lees verder »
flash_onNieuws

Haarlemmermeer wil fors investeren in openbare ruimte

10 feb om 13:58 uur

De openbare ruimte in Haarlemmermeer gaat de komende jaren flink op de schop. De gemeente wil samen met…

Lees verder »
descriptionArtikel

De kunst van placemaking: van 'space' naar 'place'

9 feb om 08:00 uur

In de stad zijn er plekken waar niets lijkt te gebeuren – en plekken waar iedereen zich thuis voelt. Wat maakt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Het schoolplein dat koelt, leert en verbindt

6 feb om 08:54 uur

Eline Ranshuysen ontving begin 2025 de Koudstaal Talent Award voor haar afstudeeronderzoek naar innovatieve en…

Lees verder »
flash_onNieuws

Almelo stelt stedenbouwkundig plan nieuwe huiskamer van de stad vast

5 feb om 14:34 uur

De gemeenteraad van Almelo heeft eind januari het stedenbouwkundig plan voor de Stadskade officieel vastgesteld…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ruimte maken voor de spelende mens met BOSSruimte

5 feb om 10:46 uur

'Je zou eigenlijk nooit moeten stoppen met spelen'. Die gedachte vormt de kern van BOSS. Niet alleen voor…

Lees verder »
flash_onNieuws

Lancering en webinars Vakgroep Vrouw & Veiligheid

5 feb om 09:15 uur

De openbare ruimte moet structureel veiliger en inclusiever worden. Dat is de inzet van een nieuw initiatief…

Lees verder »