Kleurrijke tentoonstelling over tuindorpen en tuinsteden

donderdag 3 oktober 2024

Voor een (inter)nationaal beeld over verleden, heden en toekomst van wonen in een gezonde, groene omgeving kun je binnenkort terecht in het Amsterdamse Museum Het Schip. De tentoonstelling Het Paradijs van de Arbeider: Tuindorpen en Tuinsteden geeft je hierover vanaf 11 oktober 2024 (t/m 28 juli 2025) een kleurrijk beeld met onder meer films, foto’s, schilderijen en maquettes.

In 1924 vond in Amsterdam het Internationaal Stedenbouwkundig Congres plaats. In een tijd van industrialisatie, vervuilde steden en grote woonproblemen discussieerden experts als Floor Wibaut en Hendrik Berlage over de toekomst van de volkshuisvesting. Die moest mooier, gezonder, socialer en groener worden. Er moesten fraai ontworpen tuindorpen, tuinwijken en zelfs tuinsteden komen. In aanloop naar en in de decennia na de conferentie werden deze ideeën met veel succes nationaal en internationaal gerealiseerd.

India en Japan

Honderd jaar later neemt de tentoonstelling Het Paradijs van de Arbeider: Tuindorpen en Tuinsteden in Museum Het Schip bezoekers mee op een boeiende, internationale reis door de tijd. Met rijk foto- en videomateriaal, fantasievolle tekeningen en schilderijen, historische publicaties, maquettes en ansichtkaarten uit alle windstreken - van Engeland en Frankrijk tot India en Japan - komt de Tuinstadgedachte voor je ogen tot leven.

Hufeisensiedlung in Berlijn, architect Bruno Taut (collectie Ben Buschfeld).

Van vervuilde industriesteden naar groene stadswijken, dorpen en verticale tuinsteden; de tentoonstelling biedt een interessant inkijkje in verleden, heden en toekomst. Daarbij is er aandacht voor grootse stedenbouwkundige plannen en de artistieke schoonheid van Nederlandse tuindorpen, waarvan een aantal is ontworpen door architecten van de Amsterdamse School.

Willem Dudok

Enkele voorbeelden zijn de nog altijd bestaande, prachtige en bij bewoners geliefde tuindorpen in Groningen, Rotterdam, Utrecht, Haarlem en Amsterdam. Tuindorp Nieuwendam in Amsterdam Noord werd vlak na de bouw zelfs het mooiste tuindorp van Europa genoemd. Hilversum spant de kroon: architect Willem Dudok maakte daarvan Nederlands grootste vooroorlogse tuinstad met veel invloeden van de Amsterdamse School. De waardering voor deze wijken is nog altijd groot. Vanwege de bijzondere bouw en artistieke schoonheid zijn vele bestempeld tot monument of beschermd dorpsgezicht.

Extra activiteiten

Tijdens de tentoonstelling organiseert Museum Het Schip diverse activiteiten, zoals lezingen, fietstochten, workshops en wandelingen waarbij dit bijzondere erfgoed tot leven komt. Op het platform World Garden Cities kunnen bewoners, organisaties, verenigingen en andere geïnteresseerden zich met een interactieve kaart, beeldmateriaal, artikelen en een forum onderdompelen in tuinsteden over de hele wereld.

Boeiende achtergrondverhalen en inspirerende foto’s van internationale tuindorpen en tuinsteden vind ej ten sloote ook in het boek Het Paradijs van de Arbeider: Tuindorpen en Tuinsteden.

Bron: Museum Het Schip
Foto boven: maquette wooncoöperatie De Torteltuin, IJburg Amsterdam (architecten Natrufied Architecture)

Lees ook: Tuinstad oplossing voor vervuilde stad en woonproblemen?

 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Onzichtbare verkoeling langs de Nieuwe Mark

24 apr om 09:10 uur

De heringerichte Nieuwe Mark in Breda krijgt een bijzondere toevoeging: een vrijwel onzichtbaar…

Lees verder »
flash_onNieuws

Utrecht zoekt ontwerpers voor nieuwe uitstraling elektriciteitshuisjes

23 apr om 08:38 uur

Utrecht start een ontwerpwedstrijd voor een nieuwe uitstraling van elektriciteitshuisjes in de binnenstad. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

In Singelpark Oldenzaal komen middeleeuwse stadsgeschiedenis en klimaatadaptatie samen

22 apr om 09:44 uur

Oldenzaal krijgt stap voor stap een binnenstad waarin je het verleden niet alleen ziet, maar ook echt ervaart.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe één groen schoolplein voor de hele stad verschil kan maken

20 apr om 08:21 uur

Een groen schoolplein lijkt een kleine ingreep, maar kan tegelijk hittestress verminderen, regenwater opvangen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ruimte voor water, ruimte voor verbeelding

17 apr om 09:25 uur

Herman Reezigt is stedenbouwkundige en partner bij BURO MA.AN. In deze column stelt hij de vraag hoe we opnieuw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Alphen aan den Rijn meet tien jaar lang hoe groen binnenstad afkoelt

16 apr om 09:05 uur

Alphen aan den Rijn wil de binnenstad op hete dagen 8 tot 10 graden koeler maken door fors te vergroenen.…

Lees verder »
flash_onNieuws

Alkmaar finalist World Green City Awards 2026

16 apr om 08:49 uur

Alkmaar is genomineerd voor de AIPH World Green City Awards 2026. Met de inzending Like Alkmaar behoort de stad…

Lees verder »
descriptionArtikel

Klimaatadaptatie begint bij de kleine bui

13 apr om 11:28 uur

In het debat over klimaatadaptatie gaat veel aandacht uit naar extreme stortbuien. Begrijpelijk, want in korte…

Lees verder »