Laten we Nederland ontregelen!

vrijdag 22 juli 2022
timer 3 min
Wanneer openbare ruimte leeg staat, vernield of ongewenst gebruikt wordt is dat over het algemeen een indicatie dat er iets heel erg mis is met het ontwerp, het beheer of beide. Te vaak wordt de openbare ruimte ontworpen om naar te kijken, netjes schoon en leeg zolang er maar geen mensen komen om ze te gebruiken. Mijns inziens wordt er te weinig nagedacht over het feitelijk gebruik van de openbare ruimte.

Ik zie banken waar je niet lekker op kunt zitten, afvalbakken die zelf de vervuilende factor vormen en fietsparkeervoorzieningen waar de hedendaagse fietsen niet inpassen. Geplaatst op locaties met het verkeerde uitzicht, buiten de looproute of te ver van de bestemming. De vergrijzende samenleving vraagt om herkenbare comfortabele zitgelegenheden. Mensen met de we don’t care mentaliteit zetten geen stap extra om hun rommel in een bak te deponeren. En een fiets die niet in de stalling past hangen we aan een willekeurige paal.  

Stop met het uitschrijven van tenders op basis van ‘bekende producten’ die niet meer voldoen aan de veranderende eisen en wensen. Fijn voor de inkoop en de logistiek maar ellende voor de gebruikers en de handhavers. Ontwikkel plannen op basis van het natuurlijk gedrag en de wensen van hedendaagse en toekomstige gebruikers. Koop alleen hoogwaardige functionele en reparabele producten in en ruim alles op wat overbodig, stuk en achterhaald is. Wat er niet staat hoeft niet onderhouden te worden en levert geen overlast op. 

Ook wat betreft het beheer van het openbare groen vallen mij zaken op. Bermen minder maaien bespaart op onderhoud en is bovenal goed voor de bloementjes en de bijtjes. Wel maaien gebeurd uit kostenbesparing met de grote maaier heerlijk efficiënt over de berm en de dijk. Echter niet rond de bermpalen en onder dat ene fijne bankje waar het zo heerlijk toeven was om weg te kijken over het zojuist gekortwiekte bloemrijke groen! Besparing op groenonderhoud door ‘omdenken’ en het weghalen overbodige inrichting.  

Ik las op internet: “De essentie van beheer is het met behulp van de beschikbare middelen zo doelmatig mogelijk te zorgen voor een openbare ruimte die schoon en heel is. Hiertoe worden prestaties en te behalen kwaliteitsniveaus gedefinieerd en wordt bij het bepalen van de inzet steeds meer gelet op risico's.” De grootste besparing op het gebied van beheer is mijns inziens te behalen door weghalen en te ontregelen. 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

Dinxperlo maakt huiskamer van het centrum met Marktstroom.nl als stopcontact

18 sep om 13:37 uur

Winkelgebieden zijn volop in transitie. Gemeenten die niet anticiperen op het veranderende koopgedrag van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Paleto & Pixel: slimme overkappingen voor duurzame mobiliteit en leefbare steden

18 sep om 10:54 uur

De fiets speelt een steeds grotere rol in het mobiliteitsbeleid van gemeenten. Fietsen is gezond, duurzaam en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe breng je met de MKI als gunningscriterium de CO2-uitstoot met driekwart terug?

18 sep om 09:24 uur

Bij provinciale infrastructuur is asfalt verantwoordelijk voor een groot deel van de CO₂-uitstoot. Bij een…

Lees verder »

Grijs en groen in harmonie? Het kan met NCB stenen van MBI

16 sep om 14:40 uur

NCB (New City Basic) stenen zijn waterpasserende straatstenen met een open ruimte tot maar liefst 40 procent.…

Lees verder »

Sterk, stijlvol en efficiënt: Afvalbak Lixo

16 sep om 14:38 uur

De Lixo afvalbakken van Erdi bieden een duurzame en praktische oplossing voor afvalverwerking in openbare…

Lees verder »

Rots Maatwerk: bijzondere fonteinen, unieke waterprojecten én meer

16 sep om 14:28 uur

Rots Maatwerk is specialist in kwalitatief maatwerk voor de openbare ruimte. Wij zijn uw betrouwbare partner…

Lees verder »

Met zelf persende prullenbak tilt Waste Vision afvalinzameling naar nog hoger niveau

16 sep om 14:26 uur

Waste Vision maakt afvalinzameling slimmer, efficiënter en duurzamer. Met de Waste Vision Suite-software kunnen…

Lees verder »