Wagnerplein moet huiskamer Tilburg-Noord worden

maandag 3 juni 2019
timer 2 min
Het Wagnerplein in Tilburg-Noord wordt verrijkt met nieuwe functies als een sporthal, bibliotheek, politiebureau en diverse woon- en zorgcomplexen. De herstructurering gaat samen met een grote renovatie van het winkelcentrum en het Von Weberpark.

wUrck maakte voor deze herstructureringsopgave het masterplan voor de buitenruimte en de deelinrichtingsplannen voor het plein, de parkeerterreinen en het dak. Uitgangspunt was het streven naar een vriendelijke, warme ruimte met een optimale aansluiting tussen de verschillende functies en het park. Een factor die het nog lastiger maakt waren de functionele eisen ten aanzien van het enorme aantal parkeerplaatsen en marktkramen. 


Het ontwerp voorziet in een tapijt van klinkers die gelegd zijn in een golvend weefpatroon. Dit patroon legt niet alleen een link met het textielverleden van de stad, maar ook met de landschappelijke context van stuifduinen en heidelandschappen. Samen met de groene uitstraling van de vele nieuwe bomen onstaat een bijzondere ruimte die drempelloos en toegankelijk is en naadloos aansluit op de verschillende aanwezige functies. 


De marktfunctie van het plein vereist openheid en toegankelijkheid. Om te voorkomen dat het plein leeg aanvoelt op de momenten dat er geen markt is, zijn terrazzo zitbanken met plantenbakken ontworpen. Deze referreren in vorm en uitstraling aan textielklossen en zijn voorzien van fraaie damastpatronen. De zitbanken functioneren tevens als lichtobjecten en bieden ruimte aan noodzakelijke stroom- en wateraansluitingen. 


Op de parkeerplaatsen is gekozen voor een uitbreidende beplanting met blokhagen en bomen. Op het plein komen grote borders met vaste planten. Samen met de plantenbakken geven deze een kleurrijk en weelderig beeld. De bijzondere bomen vanuit het Von Weberpark worden vrijgezet en er worden veel douglassen en coniferen gekapt zodat in het park weer licht en ruimte ontstaat. 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Toegang tot openbaar sanitair niet als zwakke schakel, maar als recht voor iedereen

30 dec 2025

In een land dat fietsen en buitenleven stimuleert, blijft toegang tot openbare toiletten een zwakke schakel. In…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bewegen als bouwsteen van de stad 

29 dec 2025

Thijs van Spaandonk is sinds begin 2025 een van de twee nieuwe Rijksadviseurs van het College van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bewegen voor iedereen: de openbare ruimte als uitnodiging

24 dec 2025

Denise Janmaat beweegt zich dagelijks door steden en wijken met een dubbele pet op: als adviseur…

Lees verder »
descriptionArtikel

Gijsbrecht van Amstelstraat in Hilversum maakt plaats voor ruimte en sfeer

23 dec 2025

Wat ooit een krappe en onoverzichtelijke winkelstraat was, is na een intensief herinrichtingsproces veranderd…

Lees verder »
flash_onNieuws

Derde magazine Ruimte voor Bewegen van 2025 is live!

18 dec 2025

De nieuwe editie van Ruimte voor Bewegen is gepubliceerd. In dit digitale magazine staat de inrichting van de…

Lees verder »
flash_onNieuws

RIVM publiceert vuistregels voor inrichten gezonde leefomgeving

18 dec 2025

Voor zaken als bewegen, groen en ontmoeten ontbreken harde ruimtelijke normen, wat hun positie in beleid en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Onderzoek brengt hindernissen én aanbevelingen om in openbare ruimte te bewegen in kaart

15 dec 2025

Hoe beweegvriendelijk is de Nederlandse openbare ruimte eigenlijk? Het Mulier Instituut onderzocht in opdracht…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw dorpshart Haamstede nodigt uit tot verblijven

1 dec 2025

Waar auto’s ooit de toon zetten, klopt nu een dorpshart dat mensen vasthoudt. Met een lange adem, een breed…

Lees verder »