Tilburg krijgt levendig nieuw stadsplein

donderdag 14 januari 2021
timer 2 min
Het Stadsforum wordt een levendig en nieuw aan te leggen stadsplein in Tilburg. Met verschillende stakeholders is inmiddels een definitief ontwerp bepaald. Binnen enkele jaren ontstaat in de ruimte tussen de Schouwburg, concertzaal met kunstcluster, Factorium, Heikese kerk, het Kantongerecht, het paleis-raadhuis en stadhuis een bruisend plein.

Op het nieuwe Stadsforum worden uiteindelijk verschillende evenementen georganiseerd zoals de wekelijkse markt, de kermis en Tilburg Zingt. Het verkeer krijgt ook een plek, maar het doorgaande verkeer op de Paleisring moet wel flink verminderen. Het nieuwe plein wordt in de toekomst een stuk groener en klimaatbestendiger.

In relatie tot de plannen voor het Stadsforum krijgt ook het Koningsplein een metamorfose. Het Koningsplein wordt Koningswei: met veel groen, een verbinding naar de Piushaven via de huidige Koopvaardijstraat en appartementen. 

Definitief ontwerp

Inmiddels is het Definitief Ontwerp van het Stadsforum klaar. Het ontwerp is tot stand gekomen in overleg met het Binnenstadsmanagement Tilburg (BMT), Stichting Tilburgse Markten, het kunstcluster (Theaters Tilburg, Fontys en het Factorium) en het planteam Stadsforum/Koningswei (met daarin omwonenden en ondernemers uit de directe omgeving). In februari beslist het college en in maart de gemeenteraad over het raadsvoorstel Definitief Ontwerp (DO) van het Stadsforum. In de maanden daarna wordt het ontwerp uitgewerkt en komen er kostenramingen. Als de raad in het 4e kwartaal van 2021 instemt met het budget voor de aanleg van de 1e fase (Willemsplein) start de aanleg in het voorjaar van 2022. De werkzaamheden duren circa tien maanden.

Enquête

 

De gemeente Tilburg hield in oktober 2020 een enquête. Waarvoor zou u het stadsforum graag bezoeken, was de vraag die centraal stond. Ruim 1200 mensen vulden de enquête in. De meeste mensen verwachten het nieuwe plein te bezoeken om te ontspannen in het groen (77,4 procent), voor grote evenementen (71,1 procent) of om elkaar te ontmoeten (68 procent).

Over het verkeer langs het Stadsforum waren de ondervraagden het niet helemaal eens. Sommigen pleitten voor een volledig autovrij gebied, maar de doorstroming in het centrum blijft ook belangrijk.

Bekijk hier het filmpje over het ontwerp

 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Nieuw: de 'Trapesa' parksteen

2 mrt om 08:57 uur

Struyk Verwo Infra heeft haar assortiment uitgebreid met de introductie van de parksteen ‘Trapesa’. De ‘Trapesa…

Lees verder »
flash_onNieuws

Sport en bewegen als vast onderdeel van ruimtelijke ordening

10 apr om 09:01 uur

Sport, bewegen en spelen krijgen een formele plek in de ruimtelijke ordening. Met de instemming van de Tweede…

Lees verder »
descriptionArtikel

Arnhem maakt serieus werk van klimaatadaptatie

10 apr om 08:25 uur

Toen na een extreme regenbui in 2014 zelfs roeibootjes door Arnhemse straten voeren, werd één ding duidelijk:…

Lees verder »
eee
descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Nina Zandbergen

9 apr om 12:00 uur
Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe generatie gaande. Straatbeeld geeft ter inspiratie in…
Lees verder »
descriptionArtikel

Verkeersveilige schoolomgevingen vragen om meer dan een drempel

9 apr om 11:26 uur

Hoe richt je een schoolomgeving zo in dat kinderen zich veilig kunnen verplaatsen én gedrag daadwerkelijk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe 'groene hartslag' brengt de Veluwe terug in Ede

3 apr om 09:00 uur

Het centrum van Ede kreeg in het verleden te maken met toenemende leegstand, mede door uitbreiding en de…

Lees verder »
flash_onNieuws

SlimCirculair geeft antwoord op circulaire uitdagingen in de openbare ruimte

1 apr om 09:24 uur

Hoe maak je de openbare ruimte écht circulair en duurzaam? Gemeenten, waterschappen en provincies zoeken…

Lees verder »
flash_onNieuws

Samenwerken voor toekomstbestendige stads- en dorpscentra

30 mrt om 11:54 uur

Een toekomstbestendige inrichting van stads- en dorpscentra vraagt om samenwerking tussen gemeenten,…

Lees verder »