Esthetiek en lichtkwaliteit verenigd in opvallende lichtmast

maandag 7 mei 2018
timer 2 min
Een bijzondere mast op het Havenplein in Sint-Annaland trekt zowel overdag als ’s avonds de aandacht.

In Sint-Annaland op Tholen wordt druk gewerkt aan de nieuwbouwwijk Suzannaland. Een combinatie van gezinswoningen en appartementen in een wijk die aan een kant wordt ontsloten door het Havenplein. Dit plein vormt de verbinding met het oude dorp, de seniorenwoningen met uitzicht op de haven en de grote trap naar de Havenweg. 

Functies

Naast de verbindingsfunctie biedt het Havenplein ook parkeerplekken. Voor beide functies voldeed de bestaande lichtmast nog niet.Om aan deze behoefte te voldoen en het plein iets bijzonders te geven, werd besloten tot het realiseren van een echte blikvanger.Schréder en Hydro PoleProducts sloegen de handen ineen om aan de wensen van de gemeente te kunnen voldoen. 

Mastboom

Gekozen is voor een mastboom, uit de Puntila familie van Schréder. Marco Poot was namens de gemeente betrokken bij het project. ''We hebben een keuze gemaakt op basis van onze wensen op het gebied van lichtkwaliteit, maar ook esthetiek. De armaturen op deze mast kunnen we naar verschillende hoeken richten. Op deze manier krijg je mooi gespreide verlichting, ook op de trap naar de Havenweg, die eerder in het duister lag.'' Omdat de gemeente Tholen uit duurzaamheidsoogpuntkiest voor een aluminium mast, werd ook Hydro betrokken bij het project.  

Vormgeving

De Puntila boom was een van de drie voorstellen die Schréder voorlegde aan de gemeente. De mast combineert een bijzondere vormgeving met degelijke technische eigenschappen. De boom bestaat uit drie conische paaltopmasten met uithouders van gebogen profielen en draagt negen Puntila armaturen. Door het spel van licht en schaduw worden originele lichteffecten gecreëerd. Hoewel de mast een ontwerp is van Schréder, werd het product door Hydro (voorheen Sapa) geproduceerd. John van der Vlies van Schréder hierover: ''Een aantal leveranciers is door ons geaccrediteerd om deze mast te produceren. Als het om aluminium gaat is dat Hydro.''  De eigenschappen van de Puntila zorgen ervoor dat Sint-Annaland niet alleen een goed verlicht plein heeft gekregen, maar er ook overdag een eyecatcher bij heeft. 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Spelen in de wadi: hoe steden ruimte voor water én spelen slim kunnen combineren'

14 aug om 09:00 uur

Een klimtoren op een eiland, bereikbaar via een bruggetje over een watergang. Eilanden waar je kunt struinen,…

Lees verder »
descriptionArtikel

'We snappen het wel, maar passen het nog niet altijd toe'

12 aug om 12:21 uur

Beheerders in Nederland beoordelen zichzelf met een 6,8 als het gaat om toekomstbestendigheid. Een score die…

Lees verder »
descriptionArtikel

Groen is geen franje: waarom stadsnatuur je brein verandert

11 aug om 09:00 uur

Veel wijst erop dat stadsnatuur een positief effect heeft op de gezondheid en het welbevinden van mensen. Toch…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ouderkerk aan de Amstel verruilt asfalt voor twee levendige pleinen

10 aug om 12:00 uur

Een supermarkt die wil uitbreiden. Een dorpscentrum dat al jaren te veel in het teken staat van auto's en te…

Lees verder »
descriptionArtikel

Drie pleinen, één verhaal: hoe Deventer zijn historisch hart herontdekte

5 aug om 11:00 uur

Rondom de Lebuinuskerk in het hart van Deventer liggen drie pleinen die elkaar raken, zonder ooit echt samen te…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zonder goed beheer verdwijnt toegankelijkheid

3 aug om 11:00 uur

In elke editie van Straatbeeld werpt Denise Janmaat van het Nederlands Instituut voor Toegankelijkheid haar…

Lees verder »
descriptionArtikel

Buurtplein Overhoeks: maatwerk in natuursteen, water en verblijfskwaliteit

30 jul om 08:00 uur

Aan de noordzijde van het IJ, direct achter het Eye Filmmuseum, ontwikkelt Amsterdam Overhoeks zich tot een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hellendoorn maakt van bezuiniging een beweegvriendelijke visie

29 jul om 09:00 uur

Een enorme vervangingsgolf van verouderde speeltoestellen, maar geen budget om die op te vangen. Voor de…

Lees verder »