Architectuurroute door de Zwolse Aa-landen

woensdag 28 augustus 2019
timer 2 min
Nederland heeft van alles: hei, bos, bijzondere gebouwen, maar juist ook hele gewone. Je hoeft alleen maar om je heen te kijken. Zo dacht ook Martjan Kuit. In zijn wijk Aa-landen in Zwolle neemt hij u mee langs allerlei bijzondere en meer gewone gebouwen. Een korte samenvatting.

De architectuurroute begint in het winkelcentrum, waar inkopen te doen zijn voor de rest van de route. Ga bijvoorbeeld langs de bakker, slijter of de kaasspeciaalzaak. In het winkelcentrum zitten veel woordkunstwerkjes verwerkt met 'AA' erin verwerkt. 



Foto: Martjan Kuit


In de route komen veel bijzondere bouwwerken voorbij, zoals de visserswoningen (naam is te danken aan de houten gevels die aan vissershuizen doet denken). Niet alleen visserswoningen, ook studentenwoningen zijn te vinden in Aa-landen (zie onderstaande foto, gemaakt door Martjan Kuit). 


Het is tussen 1994 en 1996 gebouwd naar een onderwerp van Mieke Bosse. Opvallend zijn de houten balkons. Deze zijn aan de overstekende houten dakrand opgehangen en doen dienst als vluchtroute, buitenruimte en zonwering. Het is een levendig en speels gebouw, typisch jaren ‘90 en heel anders dat de twintig jaar eerder gebouwde panden die eromheen staan.



Foto: Martjan Kuit

Woonwagens zijn zeldzaam in de wijk Aa-landen. De bewoners kwamen hier niet helemaal vrijwillig terecht. De overheid wilde midden jaren zeventig af van de grote woonwagencentra en besloot tot decentralisatie, waarbij er kleine centra ontstonden. I
n Aa-landen werden twee twee woonwagenlocaties, aan Fluessen en Glanerbeek, met nu nog 9 woonwagens. Ze werden in 1986 aangelegd, ondanks hevig protest van de buurtbewoners.



 

Wie Aa-landen binnenrijdt kan dit markante kantoor haast niet missen. Het pand luidt de wijk in, samen met de terrasflats aan de overkant.  Het ontwerp kreeg in eerste instantie veel kritiek. De welstandscommissie vond dat de bouwmassa een ‘te zware, afwerende indruk’ maakte. Een ingehuurde expert vond het kantoor ‘plomp’ en pleitte voor wat extra verticale lijnen. Desondanks werd het ontwerp – enigszins bijgesteld – gebouwd.


 

Deze architectuurroute is gemaakt en uitgewerkt door Martjan Kuit. Kijk voor de gehele route op de website van Martjan Kuit.




Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

NPDW introduceert Inspiratiegids Duurzame Bestrating

7 nov om 08:35 uur

Steden en dorpen willen de openbare ruimte groener, duurzamer en circulair inrichten. Om ontwerpers, gemeenten…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van speeltoestel naar speelplek: hoe de openbare ruimte meer betekenis kan krijgen

4 nov om 11:49 uur

De inrichting van de openbare ruimte moet en kan echt beter, meent stedenbouwkundige Arie Stobbe van Speelplan…

Lees verder »
descriptionArtikel

Geslaagde proef met warme asfaltrecyclingtrein in Almere

31 okt om 08:58 uur

Het ligt misschien niet voor de hand om via Argentinië en Tsjechië af te reizen naar de Gooimeerdijk-Oost in…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vooruitkijken loont, zeker als het gaat om toegankelijkheid

29 okt om 13:37 uur

Bij het ontwerpen en inrichten van de openbare ruimte komt veel kijken. Er spelen talloze belangen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bodemgezondheidsindex helpt Amsterdam bij begrijpen en verbeteren stadsbodem

20 okt om 09:34 uur

De bodem is een cruciaal element voor het functioneren van ecosystemen. Ook in urbane gebieden in relatie tot…

Lees verder »
descriptionArtikel

Technisch probleem leidt tot complete metamorfose van Bagijnhof Delft

6 okt om 10:07 uur

Wat ooit een stenig en waterrijk zorgenkind was, is veranderd in een groene en levendige plek waar bewoners…

Lees verder »
flash_onNieuws

Met nieuwe machine bestrijdt Rotterdam de Japanse duizendknoop

22 sep om 10:57 uur

Rotterdam test een nieuwe machine om de overlast van de Japanse duizendknoop tegen te gaan. De plant wordt…

Lees verder »