Nijmeegse straat wordt duurzaam en circulair

dinsdag 29 januari 2019
timer 2 min
Een wel heel bijzondere herinrichting rond de Nijmeegse Malderburchtstraat. De straat wordt circulair en duurzaam heringericht en moet hierna een voorbeeld voor de rest van Nijmegen zijn.

Niet alleen de herinrichting zelf, ook de aanbesteding hiervoor is bijzonder te noemen. Het gaat om een RCC-aanbesteding. RCC staat voor Rapid Circulair Contracting, waarbij duurzaamheid en circulariteit de boventoon voeren. Deze onderwerpen staan hoog op de agenda van de gemeente Nijmegen en ook van aannemersmaatschappij Van Gelder, die de herinrichting gaat uitvoeren. 


Kenmerkend aan een RCC-aanbesteding is dat er niet vanuit een vooraf uitgewerkt plan een uitvraag wordt gedaan, maar dat partijen wordt gevraagd hun visie en ambitie op het project weer te geven. Innovatiekracht en samenwerkingsvermogen en ervaring met de circulaire economie krijgen ruimte in de uitwerking van de werkzaamheden. Van Gelder heeft advies- en ingenieursbureau Tauw en klimaatexpert Margot Ribberink gevraagd om als partners deel te nemen om als team samen de bijzondere uitvraag op te pakken.

Pilot

Het op deze manier herinrichten van de Malderburchtstraat geldt voor gemeente Nijmegen als een pilot. Er is gebruik gemaakt van een zogenaamd ambitieweb. Hierdoor is rekening gehouden met toekomstige ontwikkelingen, zoals een mogelijke rotonde op een aangrenzende weg en het effect van de schaduw van nieuwe bomen op zonnepanelen. De bedoeling is om herinrichtingsprojecten in de toekomst op veel meer locaties duurzaam en circulair uit te voeren. 

 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Ruimte voor water, ruimte voor verbeelding

17 apr om 09:25 uur

Herman Reezigt is stedenbouwkundige en partner bij BURO MA.AN. In deze column stelt hij de vraag hoe we opnieuw…

Lees verder »
flash_onNieuws

Alkmaar finalist World Green City Awards 2026

16 apr om 08:49 uur

Alkmaar is genomineerd voor de AIPH World Green City Awards 2026. Met de inzending Like Alkmaar behoort de stad…

Lees verder »
descriptionArtikel

Klimaatadaptatie begint bij de kleine bui

13 apr om 11:28 uur

In het debat over klimaatadaptatie gaat veel aandacht uit naar extreme stortbuien. Begrijpelijk, want in korte…

Lees verder »
flash_onNieuws

Sport en bewegen als vast onderdeel van ruimtelijke ordening

10 apr om 09:01 uur

Sport, bewegen en spelen krijgen een formele plek in de ruimtelijke ordening. Met de instemming van de Tweede…

Lees verder »
descriptionArtikel

Arnhem maakt serieus werk van klimaatadaptatie

10 apr om 08:25 uur

Toen na een extreme regenbui in 2014 zelfs roeibootjes door Arnhemse straten voeren, werd één ding duidelijk:…

Lees verder »
eee
descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Nina Zandbergen

9 apr om 12:00 uur
Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe generatie gaande. Straatbeeld geeft ter inspiratie in…
Lees verder »
descriptionArtikel

Verkeersveilige schoolomgevingen vragen om meer dan een drempel

9 apr om 11:26 uur

Hoe richt je een schoolomgeving zo in dat kinderen zich veilig kunnen verplaatsen én gedrag daadwerkelijk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe 'groene hartslag' brengt de Veluwe terug in Ede

3 apr om 09:00 uur

Het centrum van Ede kreeg in het verleden te maken met toenemende leegstand, mede door uitbreiding en de…

Lees verder »