‘Laat mensen zelf plannen maken over klimaatbestendige leefomgeving’

maandag 29 juni 2020
timer 2 min
Voor een klimaatbestendige inrichting van de openbare ruimte moeten plannen van bewoners veel meer leidend zijn in plaats van dat gemeenten blijven bepalen wat er moet gebeuren. Dat stelt Govert Geldof, keynotespreker tijdens de Verbindingsdag Klimaatbestendige Gemeente. De Omgevingswet biedt goede handvatten om een verandering in denken teweeg te brengen.

Overheden moeten vaker het gesprek aangaan met bewoners, zo stelt Geldof. “Door met omwonenden te spreken creëer je al meer draagvlak. De Omgevingswet geeft duwtje in de goede richting. Bewonersavonden worden nog te vaak georganiseerd door de gemeente. Er worden dan drie of vier aandachtspunten vanuit de zaal meegenomen in het uiteindelijke ontwerp. Het is beter om mensen zelf plannen te laten maken over een klimaatbestendige leefomgeving. De gemeente moet hierbij ondersteunend zijn. Dat vergt een omslag in denken en handelen.”

In de praktijk is een gemeente nog te veel leidend in het uiteindelijk ontwerp. “Daar moet verandering in komen. Plaatsen waar dit al gebeurd laten mooie voorbeelden zien. De Omgevingswet zet in op waarden en vertrouwen, maar dat laatste is soms ver te zoeken. Er moet verschil aangebracht worden in integraal en geïntegreerd werken. Bij geïntegreerd werken sta met de voeten in de klei en kijk je om je heen wat er allemaal beter kan. Nu werken overheden integraal. Ze kijken van bovenaf naar verschillende plannen. Dat zie ik zowel in het stedelijk als landelijk gebied. De Omgevingswet biedt goede handvatten om een verandering in denken teweeg te brengen.”

Tijdens de Verbindingsdag Klimaatbestendige Gemeente spreekt Geldof uitgebreid over de relatie tussen de Omgevingswet en het klimaatbestendig maken van gemeenten. Bekijk hier het programma en meld je aan!

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Sport en bewegen als vast onderdeel van ruimtelijke ordening

10 apr om 09:01 uur

Sport, bewegen en spelen krijgen een formele plek in de ruimtelijke ordening. Met de instemming van de Tweede…

Lees verder »
descriptionArtikel

Arnhem maakt serieus werk van klimaatadaptatie

10 apr om 08:25 uur

Toen na een extreme regenbui in 2014 zelfs roeibootjes door Arnhemse straten voeren, werd één ding duidelijk:…

Lees verder »
eee
descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Nina Zandbergen

9 apr om 12:00 uur
Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe generatie gaande. Straatbeeld geeft ter inspiratie in…
Lees verder »
descriptionArtikel

Verkeersveilige schoolomgevingen vragen om meer dan een drempel

9 apr om 11:26 uur

Hoe richt je een schoolomgeving zo in dat kinderen zich veilig kunnen verplaatsen én gedrag daadwerkelijk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Meer bomen én kabels: zo houd je de ondergrond in balans

7 apr om 09:00 uur

De ondergrond raakt steeds voller. Gemeenten willen meer bomen voor klimaatadaptatie en leefkwaliteit, terwijl…

Lees verder »
descriptionArtikel

Amersfoort laat bomen meegroeien met de stad

1 apr om 10:08 uur

Amersfoort is een groene en boomrijke stad en wil dat graag zo houden. In de vernieuwde Bomenleidraad laat de…

Lees verder »
flash_onNieuws

SlimCirculair geeft antwoord op circulaire uitdagingen in de openbare ruimte

1 apr om 09:24 uur

Hoe maak je de openbare ruimte écht circulair en duurzaam? Gemeenten, waterschappen en provincies zoeken…

Lees verder »
descriptionArtikel

Modulair en circulair: nieuwe impuls voor groene gevels

30 mrt om 08:36 uur

Groene gevels zijn bezig aan een snelle opmars. Niet uit luxe, maar uit noodzaak: ruimte voor groen op…

Lees verder »