Apeldoornse klimaatstraat is gereed

vrijdag 23 april 2021
timer 2 min
De klimaatstraat in Apeldoorn is gereed. Zo is er een Marktstroom door het centrum, een wadi en meer groen in het gebied rond de Marktstraat en Beekstraat. Om te zien of het ook echt koeler wordt in de klimaatstraat vinden er verschillende metingen plaats.

Het meten wordt gedaan door sensoren die verbonden zijn aan het LoRa-netwerk. Met dit netwerk kan data gemakkelijk verstuurd worden en centraal worden gelezen. In de Marktstraat en Beekstraat zijn acht sensoren opgehangen aan lantaarnpalen en gevels. Er worden ook sensoren op andere plekken in de stad gehangen, om het verschil te meten.

‘De Klimaatstraat’ wordt gevormd door de Marktstraat en Beekstraat in het centrum van Apeldoorn, straten die een kleurrijk verleden kennen maar langzaam maar zeker zijn doodgebloed. De winkels en horeca zijn grotendeels verdwenen of marginaal van aard, het straatbeeld is treurig en verlaten. Samen met ondernemers besloot de gemeente dat dit anders moest. Geïnspireerd door de vele kansen in de straten en uitgedaagd door wat anders moet in het huidige en toekomstige klimaat ontstond een plan: De Klimaatstraat.


Kinderen kunnen naar hartenlust spelen in de klimaatstraat. Fotobron: gemeente Apeldoorn.

Waterloop

In de Markstraat is de Markstroom aangelegd. Dit waterloopje loopt vanaf de kruising Markstraat en Beekstraat tot aan de kruising Deventerstraat en Marktplein. Door de Markstroom stroomt straks het overtollige grondwater dat uit de parkeergarage gepompt wordt. Daarnaast vangt het regenwater op. De Markstroom loopt af richting de Beekstraat. Daar wordt het opgevangen in een ontvangstbak onder de grond. Hier wordt het gereinigd en stroomt het weer terug naar het begin van de Markstroom. Door de aanleg van de Marktstroom gaan oude tijden herleven, vertelde Arno klein Goldewijk van de gemeente vorig jaar in Straatbeeld. “Het is eigenlijk een aansluiting op de stadsbeek de Grift, die in het verleden door het centrum van Apeldoorn liep. De Grift is bijna in zijn geheel weer terug in de stad, nadat het in de vorige eeuw vrijwel volledig was gedempt." 

Op een braakliggend terrein in de Beekstraat is een wadi aangelegd tussen twee panden. “Als de Marktstroom volloopt, wordt het water daar opgeslagen. De wadi is omringd met een groenstrook waar het voor mensen fijn is om te verblijven”, aldus Klein Goldewijk. 

Lees ook: Apeldoornse klimaatstraat eerste zaadje voor klimaatbestendig centrum

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Van probleem naar oplossing: Statiegeldpaal. Goed verhaal.

14 sep om 12:00 uur

Sinds de invoering van statiegeld op kleine plastic flesjes en blikjes is er iets veranderd in de openbare…

Lees verder »
descriptionArtikel

Wat een Utrechtse nieuwbouwwijk kan leren van de Blue Zones

11 sep om 10:00 uur

In Blue Zones – plekken waar mensen aantoonbaar langer en gezonder leven – spelen voeding, beweging,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Podiumbank opvallende blikvanger in Tilburgse Binnentuin

10 sep om 14:14 uur

Op 3 maart 2026 werd de Binnentuin, een van de verblijfsruimten in de Tilburgse Spoorzone, officieel geopend,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Duurzame wortels voor de openbare ruimte

8 sep om 08:00 uur

Om van de openbare ruimte een groenere verblijfplek te maken lanceert Furns drie duurzame oplossingen: robuuste…

Lees verder »
descriptionArtikel

Amsterdam maakt van hitte een integrale opgave

7 sep om 15:15 uur

Nederland warmt op en de zomers worden extremer. In Amsterdam werkt een team van adviseurs en een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Dankzij slimme technologie betere participatie in Sittard-Geleen

7 sep om 10:00 uur

Hoe richt je een buurt zo klimaatrobuust mogelijk in en hoe neem je bewoners daarin mee? De gemeente Sittard-…

Lees verder »

Vakbeurs Openbare Ruimte, Focus Op: ZonneBouwHekken

7 sep om 09:20 uur

Op 23 en 24 september vindt in de Utrechtse Jaarbeurs de Vakbeurs Openbare Ruimte plaats. Straatbeeld licht in…

Lees verder »

Vakbeurs Openbare Ruimte, Focus Op: Green2Grow

7 sep om 09:15 uur

Op 23 en 24 september vindt in de Utrechtse Jaarbeurs de Vakbeurs Openbare Ruimte plaats. Straatbeeld licht in…

Lees verder »