Belevingsonderzoek Leek: meningen verdeeld over dimregime

woensdag 29 juni 2016
timer 3 min
In de gemeente Leek is begin dit jaar een belevingsonderzoek gedaan naar aanleiding van het plaatsen van nieuwe ledverlichting. In acht proefstraten is een enquête gehouden onder 250 inwoners. De reacties waren door een goede voorlichting en inspraakmogelijkheden positief en opbouwend kritisch.

De nieuwe verlichting levert de gemeente een fikse energiebesparing op en geeft de mogelijkheid om licht te dimmen in de nachtelijke uren. Met de enquête is onderzocht hoe de bewoners het nieuwe licht ervaren. Duidelijk is dat iedereen positief staat tegenover de te verwachten energiebesparing, maar dat de bij de nieuwe verlichting en het dimmen daarvan verbeteringen mogelijk zijn.

 

Volgens de bewoners is de zichtbaarheid van de wegen gelijk gebleven in vergelijking met de oude situatie. De spreiding van het licht is gelijkmatiger verdeeld over de straat en er is minder verstrooid licht. De zichtbaarheid van fietsers en voetgangers op ventwegen en tussendoorpaadjes verdient meer aandacht bij het ontwerp. Net als de voet- en fietspaden worden ook kruis- en oversteekpunten als te donker ervaren in de avonduren. Fietsers en voetgangers voelen zich daardoor kwetsbaar. De gemeente geeft aan dat de functie van deze wegen in het vervolgtraject opnieuw bekeken wordt en de dimregimes aangepast. Er wordt daarnaast gekeken of de kruis- en oversteekpunten extra benadrukt kunnen worden in verband met de verkeersveiligheid.

Dimregime

In Leek is met de komst van de nieuwe ledverlichting ook een dimregime ingesteld. Vanaf elf uur 's avonds wordt de verlichting gedimd of gedoofd. Vanaf dat tijdstip zijn er minder mensen en verkeer op straat. In principe zien de bewoners de voordelen van dimmen, maar is men minder gelukkig met het compleet doven van lichten op de wegen die als ontsluitingsweg zijn bestempeld. Het dimmen wordt op meer plaatsen afgestemd op de woonfunctie en sociale veiligheid.. De gemeente gaat met dit gegeven nog aan de slag. tevens wordt het dimregime aangepast: er wordt eerder begonnen met dimmen (22.00 uur), maar pas om middernacht wordt het nachtelijke lichtniveau behaald.

 

Het merendeel van de bewoners vindt het lichtbeeld verbeterd. De verlichting is minder fel en rustiger aan de ogen. De lichtbundel is geconcentreerder, waardoor er ook minder lichthinder in de woningen wordt ervaren. De modernere armaturen vinden de meeste mensen ook mooier. De Leekse inwoners voelen zich veilig in hun woonomgeving, maar ze geven aan dat dit niet samenhangt met de aanwezigheid of hoeveelheid verlichting. Ook is men van mening dat de aanpak van hangjeugd niet alleen met licht beperkt kan worden, maar dat ook andere middelen dienen te worden ingezet.


En nu?

De resultaten worden meegenomen voor het verder uitrollen van duurzame verlichting in de gemeente Leek. Bij nieuwe ontwerpen wordt gelet op de aandachtspunten. Verbeteringen, zoals het beter verlichten van voetpaden worden doorgevoerd. Het is duidelijk dat deze verbeteringen niet helemaal kunnen worden doorgevoerd bij de net aangebrachte nieuwe lichtmasten. Het dimsysteem wordt wel aangepast aan de wensen en voorkeuren.

Meer artikelen met dit thema

rrr
descriptionArtikel

Openbare verlichting in Hengelo: besparing én beleving

1 jul om 09:00 uur

Hengelo heeft 22.000 lampen langs de weg voor 84.000 inwoners, en nog maar 60 procent daarvan is slim en led.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Het Amadeiroplein: een plein dat het verleden respecteert en de toekomst verlicht

29 jun om 09:00 uur

Johny Schellings is senior specialist openbare verlichting bij de gemeente 's-Hertogenbosch. Zijn favoriete…

Lees verder »

Schréder neemt Edge Machines over

25 jun om 09:41 uur

Schréder, wereldwijd leider in slimme buitenverlichtingsoplossingen, kondigt de overname aan van het…

Lees verder »
descriptionArtikel

De wildeplannenfase, het ideale startpunt voor integraal lichtadvies

25 jun om 08:10 uur

Ruben Fernandes, ontwerper en adviseur stedelijke en architecturale verlichting bij CLAFIS Team Verlichting,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Niet meer licht, maar beter licht: Maastricht omarmt Dark Sky

11 jun om 08:20 uur

Maastricht vervangt haar volledige openbare verlichting, maar niet met meer van hetzelfde. De stad koos voor…

Lees verder »
flash_onNieuws

Zwolle licht drie historische iconen opnieuw aan

10 jun om 12:02 uur

Studio DL gaat de Peperbus, de Sassenpoort en het stadhuis van Zwolle voorzien van een nieuw lichtontwerp.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Lichtmasten voor Kurhaus ademen geschiedenis van Scheveningen

8 jun om 14:10 uur

De acht nieuwe lichtmasten op de Middenboulevard in Scheveningen zijn geen gewone lantaarnpalen. Ontworpen door…

Lees verder »
descriptionArtikel

Geen hoogwerker meer nodig dankzij digitaal proefschijnen met photogrammetry

4 jun om 08:25 uur

Traditioneel proefschijnen is kostbaar, tijdrovend en logistiek complex. Nico de Kruijter ontwikkelde een…

Lees verder »