Belevingsonderzoek Leek: meningen verdeeld over dimregime

woensdag 29 juni 2016
timer 3 min
In de gemeente Leek is begin dit jaar een belevingsonderzoek gedaan naar aanleiding van het plaatsen van nieuwe ledverlichting. In acht proefstraten is een enquête gehouden onder 250 inwoners. De reacties waren door een goede voorlichting en inspraakmogelijkheden positief en opbouwend kritisch.

De nieuwe verlichting levert de gemeente een fikse energiebesparing op en geeft de mogelijkheid om licht te dimmen in de nachtelijke uren. Met de enquête is onderzocht hoe de bewoners het nieuwe licht ervaren. Duidelijk is dat iedereen positief staat tegenover de te verwachten energiebesparing, maar dat de bij de nieuwe verlichting en het dimmen daarvan verbeteringen mogelijk zijn.

 

Volgens de bewoners is de zichtbaarheid van de wegen gelijk gebleven in vergelijking met de oude situatie. De spreiding van het licht is gelijkmatiger verdeeld over de straat en er is minder verstrooid licht. De zichtbaarheid van fietsers en voetgangers op ventwegen en tussendoorpaadjes verdient meer aandacht bij het ontwerp. Net als de voet- en fietspaden worden ook kruis- en oversteekpunten als te donker ervaren in de avonduren. Fietsers en voetgangers voelen zich daardoor kwetsbaar. De gemeente geeft aan dat de functie van deze wegen in het vervolgtraject opnieuw bekeken wordt en de dimregimes aangepast. Er wordt daarnaast gekeken of de kruis- en oversteekpunten extra benadrukt kunnen worden in verband met de verkeersveiligheid.

Dimregime

In Leek is met de komst van de nieuwe ledverlichting ook een dimregime ingesteld. Vanaf elf uur 's avonds wordt de verlichting gedimd of gedoofd. Vanaf dat tijdstip zijn er minder mensen en verkeer op straat. In principe zien de bewoners de voordelen van dimmen, maar is men minder gelukkig met het compleet doven van lichten op de wegen die als ontsluitingsweg zijn bestempeld. Het dimmen wordt op meer plaatsen afgestemd op de woonfunctie en sociale veiligheid.. De gemeente gaat met dit gegeven nog aan de slag. tevens wordt het dimregime aangepast: er wordt eerder begonnen met dimmen (22.00 uur), maar pas om middernacht wordt het nachtelijke lichtniveau behaald.

 

Het merendeel van de bewoners vindt het lichtbeeld verbeterd. De verlichting is minder fel en rustiger aan de ogen. De lichtbundel is geconcentreerder, waardoor er ook minder lichthinder in de woningen wordt ervaren. De modernere armaturen vinden de meeste mensen ook mooier. De Leekse inwoners voelen zich veilig in hun woonomgeving, maar ze geven aan dat dit niet samenhangt met de aanwezigheid of hoeveelheid verlichting. Ook is men van mening dat de aanpak van hangjeugd niet alleen met licht beperkt kan worden, maar dat ook andere middelen dienen te worden ingezet.


En nu?

De resultaten worden meegenomen voor het verder uitrollen van duurzame verlichting in de gemeente Leek. Bij nieuwe ontwerpen wordt gelet op de aandachtspunten. Verbeteringen, zoals het beter verlichten van voetpaden worden doorgevoerd. Het is duidelijk dat deze verbeteringen niet helemaal kunnen worden doorgevoerd bij de net aangebrachte nieuwe lichtmasten. Het dimsysteem wordt wel aangepast aan de wensen en voorkeuren.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Soms flexibel, soms vast: hoe kiest u de juiste kleurtemperatuur?

1 mei om 10:00 uur

Steeds vaker is de vraag niet óf u goed verlicht, maar hóé u dat doet. Kiest u voor maximale controle en…

Lees verder »
flash_onNieuws

Handboek Omgevingsgericht Lichtontwerp nu ook online beschikbaar

11 mei om 13:42 uur

Het Handboek Omgevingsgericht Lichtontwerp (OGLO) is nu online beschikbaar. De publicatie is een initiatief van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo ontwikkelde Den Haag samen met de markt een armaturenfamilie

28 apr om 08:19 uur

Den Haag krijgt een herkenbare eigen armaturenfamilie en koos daarvoor niet de gebaande aanbestedingsroute. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw Doeboek helpt gemeenten duurzame infrastructuur echt toepassen

15 apr om 13:52 uur

Duurzame infrastructuur staat bij veel gemeenten hoog op de agenda, maar de stap van ambitie naar uitvoering…

Lees verder »
flash_onNieuws

Eerste editie van Straatbeeld van 2026 verschenen!

27 mrt om 09:49 uur

De eerste editie van Straatbeeld in 2026 is uit! Dit nummer staat in het teken van klimaat, water en groen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Maatwerk voor lichtmasten in Diepenheim

2 mrt om 10:46 uur

Diepenheim is een van de acht Middeleeuwse steden van Twente. Een bijzonder plekje met een bijzondere…

Lees verder »
descriptionArtikel

Beter en energiezuiniger straatbeeld met Essenze

11 feb om 10:06 uur

Essenze is een multifunctioneel led-armatuur van de Spaanse fabrikant Setga, met een zeer hoge mate van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Utrecht kiest winnend ontwerp voor iconisch lantaarnpaal-armatuur

6 feb om 14:08 uur

De gemeente Utrecht heeft het winnende ontwerp gekozen voor een nieuw armatuur voor de Utrechtse lantaarnpalen…

Lees verder »