Circulair urinoir zet urine om in meststof

maandag 21 oktober 2019
timer 2 min
Urine omzetten in meststof, het gebeurt sinds anderhalf jaar op het Rembrandtplein in Amsterdam. Op het Rembrandtplein staan vier GreenPees, een circulair urinoir dat de urine opvangt om het vervolgens om te zetten in meststof. Urine was nog nooit zo bruikbaar.

Momenteel onderzoeken de initiatiefnemers van de GreenPee met een proefopstelling hoe lokale meststof gemaakt kan worden met het idee om dit straks lokaal te gebruiken, schrijft gemeente Amsterdam. De zuivere urine wordt deze maand opgevangen in opdracht van de gemeente en vervolgens uitgebreid getest door studenten van de UvA. De urine wordt getest op kwaliteit en nutriëntenwaarde. Het idee is om de meststof in de nabije toekomst in te zetten voor het beheer en onderhoud van het Amsterdams groen.

Circulair en duurzaam plassen

De GreenPee is dus een circulair urinoir. In dit urinoir kunnen 300 plasbeurten worden opgevangen. Het urinoir ziet er niet alleen fraai uit, het is ook nog duurzaam en functioneel. Het urinoir hoeft niet te worden aangesloten op het riool of water, waardoor het veel minder belastend is voor het milieu. Daarnaast draagt het urinoir bij aan een circulaire economie.

Hoe het werkt

De urine wordt opgevangen in een bak met geurabsorberende hennepvezel. De vezel, vermengd met urine, vormt na compostering een fosfaatrijke biologische meststof. Deze meststof kan gebruikt worden om op een natuurlijke wijze groen te bemesten. Een in-hydro systeem vangt regenwater op in een 30 liter reservoir. Dit zorgt ervoor dat de planten bij droogte minimaal bewaterd hoeven te worden. 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

Piketpaaltjes slaan op weg naar circulaire lichtmasten in Amsterdam

17 jun om 15:25 uur

Naar voren struikelen. Zo omschrijft Hans van Bakel van de gemeente Amsterdam zijn stappen om het areaal van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Het onderschatte potentieel van schoolpleinen

5 jun om 08:00 uur

Schoolpleinen worden vaak alleen gebruikt voor spelende kinderen, maar ze bieden veel meer mogelijkheden. Ze…

Lees verder »
descriptionArtikel

Innovatieve verkeersmonitoring met Zebra-Safe

3 jun om 08:00 uur

Traffic Care, al zestien jaar actief in het verbeteren van verkeersveiligheid, zet met hun Zebra-Safe…

Lees verder »

Samen sterk voor duurzame buitenruimte

20 mei om 13:36 uur

GroundLevel en MeierGuss slaan de handen ineen: vanaf nu is GroundLevel de officiële distributeur van de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Mijn Plek: Het Koopmansplein in Assen

24 apr om 08:46 uur

Diane Schepers draagt vanuit haar functie als adviseur klimaatadaptatie, riolering en stedelijk water al…

Lees verder »
flash_onNieuws

Klimaatadaptieve stad begint in eigen tuin

16 apr om 12:10 uur

Oldenzaal wil groener worden en roept inwoners op om mee te doen. Met de Groenblauwe Tuinsubsidie kunnen…

Lees verder »
flash_onNieuws

Beweegalliantie organiseert Actief Werkbezoek Leefomgeving

10 apr om 09:19 uur

Bewegen moet (weer) net zo normaal worden als ademhalen. Maar hoe realiseren we dat binnen de fysieke…

Lees verder »