Den Haag test slimme toepassingen van sensoren

donderdag 9 juni 2016
timer 3 min
Den Haag wil ontdekken wat sensoren in de buitenruimte voor de stad kunnen betekenen. Luminext neemt deel aan de pilot om hier meer duidelijkheid over geven. Welke data kunnen sensoren op straat verzamelen en wat kan de gemeente Den Haag met deze informatie? Is het mogelijk om uit die gegevens conclusies te trekken? Kan de stad op basis daarvan activiteiten ondernemen om het leven van de inwoners aangenamer te maken en het beheer en het besturen van de openbare ruimte efficiënter?

Temperaturen, geluid en mensen

Op bedrijventerrein Zichtenburg hebben verschillende leveranciers sensoren gekoppeld aan de openbare verlichting. Luminext heeft sensoren geïnstalleerd die de buitentemperatuur en de luchtvochtigheid meten en sensoren die de bodemvochtigheid en de bodemtemperatuur registreren. Daarnaast wordt het geluidsniveau in de omgeving gemeten. Een detectiesensor scant geheel anoniem de aanwezige bluetooth en wifi verbindingen. Hieruit kan worden geconcludeerd hoeveel mensen en voertuigen er op een specifiek moment op die locatie zijn.
 

Koppeling met smart openbare verlichting 

In de beheer- en besturingssoftware Luminizer worden de meetgegevens van de sensoren van Luminext verzameld en inzichtelijk gemaakt in duidelijke grafieken. Deze gegevens kunnen worden gelinkt aan de besturing van de openbare verlichting. Zijn er bijvoorbeeld minder mensen en voertuigen op straat, dan kan het licht worden gedimd en als er een hoge luchtvochtigheid is waaruit wordt geconcludeerd dat het regent, dan kan het lichtniveau worden verhoogd.


Sander Klijnstra is hoofd openbare verlichting van de gemeente Den Haag en hij is enthousiast over de pilot in zijn stad: “We vinden het belangrijk dat sensoren van verschillende leveranciers kunnen worden aangestuurd en beheerd met eenzelfde systeem. Hierdoor kunnen we steeds een sensor kiezen die het beste past bij de locatie en het doel.”
 

Slimme conclusies 

Ook de geluidsensor kan worden gekoppeld aan de verlichting. Is er ’s avonds aanzienlijk meer omgevingsgeluid dan normaal, dan zou er sprake kunnen zijn van een calamiteit of drukte in het verkeer. Een hoger lichtniveau kan dan de veiligheid bevorderen. De metingen van de grondvochtigheid en de grondtemperatuur kunnen ook van pas komen ten gunste van het verkeer. Zodra de temperatuur rond het vriespunt komt, kan er een signaal worden gestuurd om de gladheidsbestrijding in te schakelen. De combinatie van de temperatuur en de luchtvochtigheid geeft aan wanneer er sprake is van ‘hittestress’ in de stad, een veelvoorkomend probleem. Aan de hand hiervan kunnen inwoners worden geïnformeerd over bijvoorbeeld een grotere kans op astmatische klachten.


Sander Klijnstra: “We zijn bezig met de verlichting van de toekomst. We willen licht op maat bieden, wanneer en waar dat nodig is. Sensoren kunnen daarbij helpen. Moderne technieken bieden bovendien de mogelijkheid om de informatie van verschillende sensoren aan elkaar te koppelen en dat biedt nog meer kansen om de dienstverlening aan de inwoners en bezoekers van de stad te verbeteren.”
 

Duurzame energievoorziening 

De sensoren aan de mast genereren hun eigen stroom met een zonnepaneel. Een duurzame oplossing, waarmee Den Haag een flinke stap zet naar een slimme toekomst.


Boudewijn Revis is wethouder Binnenstad, Stadsontwikkeling Kerngebieden en Buitenruimte. Hij moedigt dit initiatief aan: “Ik kijk ernaar uit dat de leveranciers van de systemen samen met ons projectteam nog meer toepassingen onderzoeken. Ik zou het nuttig vinden als deze proeftuin tot verdere duurzame ontwikkelingen leidt. Voor Den Haag en misschien wel voor Nederland.”

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Jaarlijkse monitor biedt inzicht in wereld openbare verlichting

22 apr om 10:56 uur

Jaarlijks monitort en rapporteert de stichting OVLNL in de OVL-monitor de stand van zaken in de openbare…

Lees verder »
descriptionArtikel

Energiezuinige en vleermuisvriendelijke verlichting in RijswijkBuiten

14 apr om 09:23 uur

Tussen het centrum van Rijswijk en Delft bouwt de gemeente Rijswijk sinds 2013 samen met ontwikkelaars aan…

Lees verder »
flash_onNieuws

Bedrijventerrein Nieuw-Reijerwaard verlicht met duurzame gelijkstroom

31 mrt om 10:18 uur

Nieuw-Reijerwaard zet een belangrijke stap in de verduurzaming van de openbare ruimte door de verlichting…

Lees verder »
descriptionArtikel

De tien lessen van smart lighting

3 feb om 14:15 uur

Bij het verslimmen van je openbare verlichting gaat het niet primair om slimme techniek, al klinkt het wel zo.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Verlichting als brug tussen heden en verleden

17 jan om 15:11 uur

Monumentale bruggen zijn niet alleen functionele verbindingen, ze zijn ook iconen van ons cultureel erfgoed en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Meer aandacht voor comfort en sensorbedieningen

8 jan om 08:44 uur

Traditionele lichtbronnen zijn zo langzamerhand volledig uit het straatbeeld verdwenen. Ledverlichting heeft…

Lees verder »
descriptionArtikel

Samenwerken is voor een toekomstbestendig beheer steeds belangrijker

29 nov 2024

In de rubriek 'Vijf vragen aan' bieden we makers van de openbare ruimte de mogelijkheid om elkaar vragen te…

Lees verder »
descriptionArtikel

Quooker zorgt voor ruimte(s) om te groeien

27 nov 2024

In Ridderkerk wordt momenteel op het gloednieuwe bedrijventerrein Nieuw Reijerwaard een duurzaam bedrijfspand…

Lees verder »