Eeuwenoude straat in Amsterdam krijgt oppepper

maandag 28 augustus 2017
timer 1 min
Eén van de oudste straten van Amsterdam wordt de komende jaren opnieuw ingericht. De ‘vergeten’ Nieuwezijds Voorburgwal wordt getransformeerd tot een groen en rustiek stadsdeel.

De eerste stedelijke bebouwing van Amsterdam begon rond de Nieuwendijk. Daarna volgden de bewoners bij wat nu Warmoesstraat heet. De eerste kerk was wel de Oude Kerk. In 1408 gaf de bisschop toestemming voor het bouwen van een nieuwe kerk - de huidige Nieuwe Kerk - en daarnaar is het oudste stuk stad vervolgens genoemd: Nieuwendijk, Nieuwezijds Voorburgwal en Nieuwezijds Achterburgwal, die geheel onterecht sinds 1867 Spuistraat heet.

Ruimte en rust

De Nieuwezijds Voorburgwal is eeuwen later een ietwat vergeten deel van de binnenstad. De gemeente wil de straat daarom transformeren tot een groener stadsgebied. Eenrichtingsverkeer moet er ruimte en rust creëren. Voor de herinrichting is de Nieuwezijds opgeknipt in twee delen: Noord: tussen Spuistraat en de Raadhuisstraat en Zuid: van Martelaarsgracht naar Raadhuisstraat.

 

Als eerste zal de Nieuwezijds Voorburgwal Zuid worden aangepakt. De gemeenteraad neemt een definitief besluit over de rijrichting op het noordelijk deel van de Nieuwezijds Voorburgwal na de zomervakantie. Een voorkeursbesluit over die uitwerking wordt genomen in het najaar van 2017. Uitvoering staat gepland in 2019.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Spelen in de wadi: hoe steden ruimte voor water én spelen slim kunnen combineren'

14 aug om 09:00 uur

Een klimtoren op een eiland, bereikbaar via een bruggetje over een watergang. Eilanden waar je kunt struinen,…

Lees verder »
descriptionArtikel

'We snappen het wel, maar passen het nog niet altijd toe'

12 aug om 12:21 uur

Beheerders in Nederland beoordelen zichzelf met een 6,8 als het gaat om toekomstbestendigheid. Een score die…

Lees verder »
descriptionArtikel

Groen is geen franje: waarom stadsnatuur je brein verandert

11 aug om 09:00 uur

Veel wijst erop dat stadsnatuur een positief effect heeft op de gezondheid en het welbevinden van mensen. Toch…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ouderkerk aan de Amstel verruilt asfalt voor twee levendige pleinen

10 aug om 12:00 uur

Een supermarkt die wil uitbreiden. Een dorpscentrum dat al jaren te veel in het teken staat van auto's en te…

Lees verder »
descriptionArtikel

Drie pleinen, één verhaal: hoe Deventer zijn historisch hart herontdekte

5 aug om 11:00 uur

Rondom de Lebuinuskerk in het hart van Deventer liggen drie pleinen die elkaar raken, zonder ooit echt samen te…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zonder goed beheer verdwijnt toegankelijkheid

3 aug om 11:00 uur

In elke editie van Straatbeeld werpt Denise Janmaat van het Nederlands Instituut voor Toegankelijkheid haar…

Lees verder »
descriptionArtikel

Buurtplein Overhoeks: maatwerk in natuursteen, water en verblijfskwaliteit

30 jul om 08:00 uur

Aan de noordzijde van het IJ, direct achter het Eye Filmmuseum, ontwikkelt Amsterdam Overhoeks zich tot een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hellendoorn maakt van bezuiniging een beweegvriendelijke visie

29 jul om 09:00 uur

Een enorme vervangingsgolf van verouderde speeltoestellen, maar geen budget om die op te vangen. Voor de…

Lees verder »