Ondanks crisis niet minder leefbaar

woensdag 3 augustus 2011
timer 3 min
Kwaliteit openbare ruimte in Vogelaarwijken omhoog Nederland is de afgelopen drie jaar ondanks de economische crisis niet minder leefbaar geworden. In de Vogelaarwijken steeg bijvoorbeeld de kwaliteit van de openbare ruimte. Dat blijkt uit de driejaarlijkse leefbaarheidsbarometer die het ministerie van Binnenlandse Zaken onlangs naar buiten bracht.
Ondanks crisis niet minder leefbaar

 

Grote verschillen


De verschillen tussen de landsdelen zijn groot, en ook binnen de 27 grootste steden varieert de leefbaarheid. De vier grote steden in de Randstad ontwikkelden zich gunstig, Rotterdam voorop. De jonge groeisteden Almere en Zoetermeer kampen juist met steeds meer problemen.

Tevreden over woonomgeving


Negatieve vermeldingen zijn er voor Eindhoven, Enschede, Emmen, Schiedam en Heerlen. De kleinere gemeenten waarmee Heerlen sinds enige jaren Parkstad Limburg vormt, maakten een sprong voorwaarts en lijden in dit opzicht dus niet onder de gevolgen van de krimpende bevolking. Opvallend is de grote tevredenheid van veruit de meesten over hun woonomgeving. Een overgrote meerderheid van 83 procent is positief tot uiterst positief over de eigen wijk. Slechts 1 procent is negatief, 4 procent houdt het op 'matig'.

Grote steden scoren slecht


De grootste steden in de Randstad scoren slecht bij de eigen inwoners. In Rotterdam ervaart 45 procent leefbaarheidsproblemen, in Amsterdam 32 procent en in Den Haag 21 procent. De grotere steden in de regio doen het beter. Maar 6 procent van de Eindhovenaren en Groningers is ontevreden.

Vogelaarwijken


In Almere, Apeldoorn, Ede, Haarlemmermeer en Zoetermeer daalt de leefbaarheid al dertien jaar gestaag. In 1998 zaten deze gemeenten nog boven het landelijk gemiddelde, nu zitten ze eronder. De veertig Vogelaarwijken vallen op in positieve zin: daar daalde de werkloosheid, kwamen meer en betere huizen beschikbaar en steeg de kwaliteit van de openbare ruimte. Onderling zijn de verschillen groot. Sommige ontwikkelen zich zeer gunstig, met Malburgen en Klarendal in Arnhem, Overdie in Alkmaar en De Kruiskamp in Amersfoort als posititieve uitschieters. In andere steden zoals Eindhoven zet het wijkenbeleid nog weinig zoden aan de dijk: hoewel de leefbaarheid in de stad over het algemeen goed is, valt de daling van de leefbaarheid in de Vogelaarwijken Woensel-West en De Bennekel op. Net als in Nieuwland (Schiedam) en de Bijlmer (Amsterdam).

De leefbaarheidsmonitor komt tot stand door onderzoek van de bureaus Atlas voor Gemeenten en Rigor. Zij onderzoeken de leefbaarheid aan de hand van indicatoren als veiligheid, vandalisme in de wijk, overlast, de kwaliteit van de huizen, de nabijheid van voorzieningen en natuur, de werkloosheid, het aandeel van niet-westerse allochtonen en het aandeel hoger opgeleiden.

Lees

hier

het volledige rapport



Bron: de Architect

 

 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

Technisch probleem leidt tot complete metamorfose van Bagijnhof Delft

6 okt om 10:07 uur

Wat ooit een stenig en waterrijk zorgenkind was, is veranderd in een groene en levendige plek waar bewoners…

Lees verder »
flash_onNieuws

Met nieuwe machine bestrijdt Rotterdam de Japanse duizendknoop

22 sep om 10:57 uur

Rotterdam test een nieuwe machine om de overlast van de Japanse duizendknoop tegen te gaan. De plant wordt…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe Nijmeegse straten een andere invulling van hun parkeerruimte ervaren

21 sep om 13:52 uur

De auto die moet wijken voor groen, ontmoeten en spelen. Het is steeds vaker een punt van discussie als…

Lees verder »
descriptionArtikel

REstart, dé complete tool voor hergebruik

20 sep om 13:48 uur

Kleding nog goed te dragen maar dan wel voor iemand anders: Vinted. Konijnenhok niet meer nodig: Marktplaats.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Dinxperlo maakt huiskamer van het centrum met Marktstroom.nl als stopcontact

18 sep om 13:37 uur

Winkelgebieden zijn volop in transitie. Gemeenten die niet anticiperen op het veranderende koopgedrag van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Paleto & Pixel: slimme overkappingen voor duurzame mobiliteit en leefbare steden

18 sep om 10:54 uur

De fiets speelt een steeds grotere rol in het mobiliteitsbeleid van gemeenten. Fietsen is gezond, duurzaam en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe breng je met de MKI als gunningscriterium de CO2-uitstoot met driekwart terug?

18 sep om 09:24 uur

Bij provinciale infrastructuur is asfalt verantwoordelijk voor een groot deel van de CO₂-uitstoot. Bij een…

Lees verder »