Openbare ruimte opnieuw inrichten door populariteit fiets

woensdag 6 januari 2016
timer 2 min
Het is druk op straat, voornamelijk door de populariteit van de fiets. Toenemende drukte en verschillende soorten voertuigen en de daarmee gepaard gaande snelheidsverschillen zorgen voor ergernis en onveiligheid op straat. Reden voor de ANWB om het ontwerp van de openbare ruimte onder de loep te nemen. Krijgt iedereen wel de ruimte die hij verdient?

Het vele gebruik van de fiets is op zich een ontwikkeling die valt toe te juichen. Maar de meeste ruimte in de binnensteden van Nederland wordt nu toebedeeld aan auto's en openbaar vervoer. De ANWB concludeerde dat na een studie naar een betere verdeling van de ruimte. In het onderzoek is niet alleen gekeken naar fietsers, maar naar alle gebruikers van de openbare ruimte. 
 

Slimmere inrichting

Conclusie: de inrichting van straten moet slimmer. Aan de hand van drie pilot-gemeenten (Utrecht, Rotterdam en Helmond) werden de bevindingen getest en het resultaat is een nieuwe ontwerpaanpak die gemeenten handvatten biedt om de binnenstad slimmer en veiliger in te richten.De ontwerpaanpak geeft aan hoe steden de beschikbare openbare ruimte optimaal kunnen benutten als verkeers- èn verblijfsruimte. De onderzoekers ontwikkelden een ontwerpmethodiek voor stedelijke verkeersnetwerken, afgestemd op ruimtelijke functies, die de stad optimaal laat functioneren.
 

Op zoek naar pilotgemeenten

De nu beschikbare ontwerpaanpak zal door de ANWB in samenwerking met een aantal (nieuwe) pilotsteden nader worden getoetst en vormgegeven in concrete uitvoering van 'showcases'. De ANWB wil daarom graag in contact komen met steden die willen meewerken aan het verder ontwikkelen, concreet toepassen en evalueren van de aanpak.


Lees ook het uitgebreide artikel over het onderzoek van de ANWB op de website van Verkeer in Beeld.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

FURNS: jouw partner in maatwerk en advies

1 mei om 09:53 uur

Bij FURNS geloven we in de kracht van duurzaamheid. De transitie naar een circulaire economie is in volle gang…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vooruitkijken loont, zeker als het gaat om toegankelijkheid

29 okt om 13:37 uur

Bij het ontwerpen en inrichten van de openbare ruimte komt veel kijken. Er spelen talloze belangen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Middelburg geeft openbare ruimte een nieuwe ziel

27 okt om 09:55 uur

Hoe ziet de openbare ruimte van de toekomst eruit? In Middelburg draait het antwoord hierop niet alleen om…

Lees verder »
descriptionArtikel

Brouwerspoort geeft centrum Veenendaal nieuwe dimensie

24 okt om 08:59 uur

Het gebied aan de oostkant van het centrum van Veenendaal was volgens Jeroen Feskens eind vorige eeuw ‘een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Technisch probleem leidt tot complete metamorfose van Bagijnhof Delft

6 okt om 10:07 uur

Wat ooit een stenig en waterrijk zorgenkind was, is veranderd in een groene en levendige plek waar bewoners…

Lees verder »
flash_onNieuws

Deelawards voor Nijmegen, Den Haag en Wageningen

30 sep om 14:33 uur

Duurzame mobiliteit bepaalt steeds meer het straatbeeld in steden. Deelmobiliteit draagt daarbij bij aan…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe Nijmeegse straten een andere invulling van hun parkeerruimte ervaren

21 sep om 13:52 uur

De auto die moet wijken voor groen, ontmoeten en spelen. Het is steeds vaker een punt van discussie als…

Lees verder »
descriptionArtikel

Eindeloze mogelijkheden voor de inrichting en verlichting van de buitenruimte

20 sep om 13:41 uur

Van levendige pleinen en groene woonwijken tot sfeervol verlichte stadscentra en parken of functionele…

Lees verder »