Openbare ruimte opnieuw inrichten door populariteit fiets

woensdag 6 januari 2016
timer 2 min
Het is druk op straat, voornamelijk door de populariteit van de fiets. Toenemende drukte en verschillende soorten voertuigen en de daarmee gepaard gaande snelheidsverschillen zorgen voor ergernis en onveiligheid op straat. Reden voor de ANWB om het ontwerp van de openbare ruimte onder de loep te nemen. Krijgt iedereen wel de ruimte die hij verdient?

Het vele gebruik van de fiets is op zich een ontwikkeling die valt toe te juichen. Maar de meeste ruimte in de binnensteden van Nederland wordt nu toebedeeld aan auto's en openbaar vervoer. De ANWB concludeerde dat na een studie naar een betere verdeling van de ruimte. In het onderzoek is niet alleen gekeken naar fietsers, maar naar alle gebruikers van de openbare ruimte. 
 

Slimmere inrichting

Conclusie: de inrichting van straten moet slimmer. Aan de hand van drie pilot-gemeenten (Utrecht, Rotterdam en Helmond) werden de bevindingen getest en het resultaat is een nieuwe ontwerpaanpak die gemeenten handvatten biedt om de binnenstad slimmer en veiliger in te richten.De ontwerpaanpak geeft aan hoe steden de beschikbare openbare ruimte optimaal kunnen benutten als verkeers- èn verblijfsruimte. De onderzoekers ontwikkelden een ontwerpmethodiek voor stedelijke verkeersnetwerken, afgestemd op ruimtelijke functies, die de stad optimaal laat functioneren.
 

Op zoek naar pilotgemeenten

De nu beschikbare ontwerpaanpak zal door de ANWB in samenwerking met een aantal (nieuwe) pilotsteden nader worden getoetst en vormgegeven in concrete uitvoering van 'showcases'. De ANWB wil daarom graag in contact komen met steden die willen meewerken aan het verder ontwikkelen, concreet toepassen en evalueren van de aanpak.


Lees ook het uitgebreide artikel over het onderzoek van de ANWB op de website van Verkeer in Beeld.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Statiegeldpaal. Goed verhaal.

2 nov om 08:00 uur

Statiegeld geeft lege flesjes en blikjes waarde. Dat stimuleert inzameling en recycling, maar brengt ook…

Lees verder »
descriptionArtikel

GoWa-dijkversterking: Een veiligere dijk en een toegankelijker rivierlandschap

2 nov om 08:00 uur

Het dijkversterkingsproject Gorinchem-Waardenburg (GoWa) heeft ongeveer 23,5 km van de Waaldijk in Nederland…

Lees verder »
descriptionArtikel

Speelse betonnen zitelementen geven Van Haersmapark extra karakter

2 nov om 08:00 uur

Het historische Van Haersmapark in Drachten is na een ingrijpende renovatie weer in oude glorie hersteld.  Het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Utrecht opent Park Paardenveld, eerste stuk Singelpark Noord

4 nov om 10:00 uur

In de Utrechtse binnenstad is Park Paardenveld geopend, elf jaar na het herstel van de singel. Waar eerst een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Arnhem bouwt circulaire bruggen met een verhaal

3 nov om 10:00 uur

Als zijn kinderen een ander bed willen, schroeft Jeroen van Gaalen het oude uit elkaar en timmert er iets…

Lees verder »
descriptionArtikel

Young Professional: Else van den Berg - Brouwer

30 okt om 10:00 uur

Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van bak naar volle grond: drie boombakken voor elke situatie

28 okt om 10:00 uur

Bomen komen in de openbare ruimte niet altijd goed tot hun recht. De grond ligt vaak vol kabels en leidingen,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bedriegertjes en plateaus: toegankelijkheid begint bij het ontwerp

26 okt om 10:00 uur

Speelse waterelementen zoals bedriegertjes maken een plein op warme dagen tot een feest. Maar voor mensen met…

Lees verder »