SG Lelystad wint Technasium Top Award

zaterdag 30 april 2016
timer 3 min
Grote kans dat een lichtconcept van vier meiden van SG Lelystad binnenkort te bewonderen is in de openbare ruimte. Het armatuur ArTube won de Technasium Top Award en kan rekenen op veel concrete belangstelling van gemeenten.

Op de vakbeurs Ruimte & Licht, die 26 april jl. plaatsvond in Nieuwegein, presenteerden verschillende finalisten van de Technasium Top Award hun concepten aan de bezoekers. Twee dagen eerder was het team van SG Lelystad, bestaande uit vier meisjes, uitgeroepen tot winnaar van de scholenwedstrijd die afgelopen najaar van start ging. De opdracht van IGOV luidde als volgt:

 

Maak een lichtconcept voor de publieke ruimte, dat er voor kan zorgen dat het licht zich aanpast aan de behoefte van wat er op het moment van de dag nodig is. Het lichtconcept draagt er aan bij dat de gebruikers van de publieke ruimte geen lichthinder ervaren, zich fijn en veilig voelen en goed kunnen functioneren.  Het lichtconcept vraagt zowel om een lichtbeeld als een lichtinstrument.


Volgens juryvoorzitter Jeroen Oomkens en jurylid Filip van der Heijden (Lichtvormgevers) had het team van de school uit Lelystad zich het best aan de opdracht gehouden. "De meiden hebben de kern van de opdracht het best benaderd. Ze hebben zich echt gericht op het bevorderen van het welbevionden van de mens, hebben zich verplaatst in de gebruiker. 


Tunnelvisie

De opdracht waar de meiden mee aan de slag gingen was het prettiger en veiliger maken van een eng tunneltje. Zoals die er in veel gemeenten zijn, donker, kil, vochtig en veel; graffiti. Van een afstandje kun je vaak niet goed zien of er andere mensen in de tunnel zijn. Voor dit probleem ontwikkelde het team het concept Tunnelvisie en het armatuur ArTube. Dit is een buis van 2 meter lang van gerecylced aluminium en die met een stalen beugel aan de tunnelwand wordt bevestigd. De buizen kunnen aan elkaar bevestigd worden zodat de hele tunnel ermee verlicht kan worden. Vanuit de buis schijnt wit licht omhoog, wat weerkaatst wordt via het plafond van de tunnel. Hierdoor schijnt indirect licht in de tunnel. Vanuit de onderkant van de buis schijnt gekleurd licht naar benden dat wordt geactiveerd door sensoren. Als iemand de tunnel nadert gaat het licht aan. Dit gekleurde licht kan aangepast worden in geval van evenementen. Als iemand of meerdere personen zich langere tijd in de tunnel bevinden verandert het licht naar kil blauw. In geval van een ongeluk kunnen de hulpverleners goed zien wat ze aan het doen zijn.

 

Dag- en nachtsituatie

De vier meiden hebben tevens nagedacht over het verschil tussen nacht en dag. Als het buiten licht is, is de tunnel vaak een donker gat. Tunnelvisie voorziet hierond door in die situatie het licht aan het begin van de tunnel feller te zetten en in het midden minder fel. 'Nachts is dit andersom, zodat de tunnel niet zo'n enorme lichtbak is en je vanuit de tunnel ook nog kunt zien wat er buiten gebeurt.

 

De ArTube kon op Ruimte & Licht rekenen op veel belangstelling van gemeenten. Arthur Klink van OGOV en jurylid Filip van der Heijden beloofden zich ervoor in te zetten dat het armatuur in de openbare ruimte zou worden toegepast. Dat lijkt er daadwerleijk van te komen. Juryvoorzitter Jeroen Oomkens: "Er is een indrukwekkend aantal van elf geïnteresseerde gemeenten." Oomkens staat het team bij in het proces door ze te voorzien van advies. Daarbij onderhoudt hij het contact met leveranciers, want het armatuur moet nog wel in productie genomen worden. Ook andere finalisten mochten zich verheugen op belangstelling vanuit gemeenten. 

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Brabant start pilot voor sociaal veiligere fietspaden langs provinciale wegen

30 okt om 13:46 uur

De provincie Noord-Brabant start een pilot om de sociale veiligheid op provinciale fietspaden te verbeteren. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

Losser kiest voor slimme marktstroom van Seijsener Techniek

22 okt om 10:22 uur

De gemeente Losser heeft twee nieuwe marktstroomkasten in gebruik genomen op het Raadhuisplein. Markten en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Autonome zonneverlichting als antwoord op netcongestie

21 okt om 10:00 uur

Nederland staat voor een ongekende uitbreiding van het elektriciteitsnet. Tegelijkertijd krijgen steeds meer…

Lees verder »
descriptionArtikel

Sociale veiligheid voor vrouwen vraagt meer dan straatverlichting

20 okt om 10:00 uur

Vrouwen en meisjes voelen zich vaker onveilig op straat dan mannen en jongens. Ze delen hun locatie met…

Lees verder »
descriptionArtikel

Energiezuinig verlichten met oog voor mens en natuur

18 okt om 09:26 uur

Hoe verlicht je drukke fietsroutes zonder onnodige lichthinder voor de natuur? De gemeente Dronten wilde vooral…

Lees verder »
descriptionArtikel

Meer licht alleen maakt de straat niet automatisch veiliger

15 okt om 11:47 uur

Na een incident in de openbare ruimte klinkt al snel de roep om meer licht. Begrijpelijk, maar niet altijd…

Lees verder »
descriptionArtikel

Marktplein Hardenberg: eerst iedereen aan tafel, dan pas een schep in de grond

2 okt om 07:55 uur

Het Marktplein was nog geen dag open, toen er al dertig kinderen in de fonteinen stonden te spetteren, terwijl…

Lees verder »
descriptionArtikel

Solarverlichting: geen vervanging voor het net, wel een groeiende aanvulling

30 sep om 11:00 uur

Straatverlichting hangt van oudsher vrijwel altijd aan het elektriciteitsnet. Toch wint een ander principe snel…

Lees verder »