Sturen in participatie: wel of niet?

dinsdag 23 april 2019
timer 3 min
In het masterclass event ‘Innovatieve gebiedsontwikkeling’ komt uitnodigingsplanologie, co-creatie, het verbinden van het sociale met het fysieke domein én hoe je het beste uit je eigen mensen haalt aan bod.

De workshopleiders en sprekers hebben één doel; op een vrolijke en dynamische manier ervoor zorgen, dat niet ieder voor zich het wiel opnieuw hoeft uit te vinden.

Dynamische workshopcarrousel

Eén van de workshops neemt Anne-Mette van Lieshout-Andersen van AM Landskab voor haar rekening; ‘Sturen in participatie – wél of niet?’. Hiervoor put ze uit de rijke praktijkervaring met ruimtelijke projecten, maar ook uit de werkateliers voor raadsleden en masterclasses voor zeer uiteenlopende doelgroepen die zij geeft.

Blanco beginnen – fout!

Anne-Mette van Lieshout-Andersen vertelt: ”Afgelopen week tijdens mijn vierde masterclass ‘Stop met bewonersavonden! – maar wat dan wél?!’ zag ik nog de term ‘blanco beginnen’ op mijn eigen sheet staan. Helemaal fout!” lacht ze. “Want wat ik eigenlijk bedoel, is ‘onbevooroordeeld beginnen’. Blanco begin je nooit. Er is een verleden in het gebied, waar je bezig bent, er hebben zich al verschillende processen afgespeeld, soms ook met participatie, je neemt als medewerker je eigen vakkennis mee. Dat kan je allemaal niet negeren. Maar je kan wél zonder oordeel naar een opgave kijken, zonder meteen een (oude) oplossing paraat te hebben.

Goede bedoelingen die tegen je werken

Het woord blanco bleek ook zijn tegenslag te geven voor een gemeente in het oosten. De ambtenaren vertelden: “het was gemeengoed geworden in onze participatieprocessen om te zeggen ‘we gaan er blanco in, alles kan’ want we moesten niet afremmend werken als gemeente. Dat deden we dus ook, maar daarna moesten we weer terug naar de betrokkenen om te vertellen, dat de opgehaalde ideeën niet mogelijke waren, wettelijk, qua kosten of uitvoerbaarheid. Dan kwam alleen maar onvrede uit dat participatieproces.”

‘Ophalen, verwerken en terugkoppelen’ – is dat het?

“Heel herkenbaar uit andere gemeenten”, zegt Anne-Mette van Lieshout-Andersen, “Met alle goede bedoelingen, alles vrij laten om ‘samen’ te doen. Maar ben je wel als gemeente bezig met ‘samen’? Je ziet al iets geks in de terminologie, die zich bij zo ongeveer elke overheid heeft ingesleten. Gemeenten gaan ‘buiten ophalen’, binnen ‘verwerken’ en dan ‘terugkoppelen’. Als je ernaartoe wilt, om in dialoog met een breed veld tot de juiste opgave te komen, zijn er hele andere werkwijzen voor participatie nodig.


Welke dan wel, onderzoeken we op basis van praktijkvoorbeelden in de prikkelende workshop ‘Sturen in participatie – wel of niet?’. Deze workshop is één van de velen ‘Doe en Leer’ activiteiten, die je tijdens het Masterclass event ‘Innovatieve gebiedsontwikkeling’ doorloopt.


Tijd: 7 mei 9.00 – 16.00 uur


Plek: De Kom, Nieuwegein


Prijs: € 495 (korting als je met een collega gaat) Organisatie: AM Landskab Strategie l Participatie l Ontwerp van duurzame leefomgevingen


Meld je hier gauw aan!

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

De beweegvriendelijke openbare ruimte: sporten, ontmoeten en verbinden in een

4 dec om 09:32 uur

Nederland staat voor een uitdaging: hoe houden we onze openbare ruimte beweegvriendelijk, toegankelijk en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Eenvoudiger evenementenbeheer in Bodegraven-Reeuwijk

28 nov om 09:00 uur

In de gemeente Bodegraven-Reeuwijk is sinds kort een slimme oplossing in gebruik om stroomvoorzieningen op het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Als rioolbeheerder bepaal jij hoe circulair de openbare ruimte wordt

26 nov om 08:00 uur

Gaat de straat open voor rioleringswerkzaamheden? Grijp deze kans om uitdagingen als circulariteit, de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Heeft jouw gemeente een hart? Speel dan mee met REstart!

14 nov om 15:25 uur

Veel goede speeltoestellen worden weggegooid. Kleine gemeenten hebben vaak een financiële uitdaging en kunnen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Slim en duurzaam schoffelen met stille kracht

14 nov om 08:53 uur

De openbare ruimte vraagt om slimme, duurzame en veelzijdige oplossingen. Met het Makita UX01G combisysteem,…

Lees verder »
descriptionArtikel

‘Meer aandacht voor optelsom bekende maatregelen kan sociale veiligheid verbeteren’

12 nov om 09:05 uur

Met de actie ‘Wij eisen de nacht op’ vragen vrouwen aandacht voor de onveiligheid die ze ervaren. Michiel Meurs…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe gemeente Hoorn data inzet voor een beweegvriendelijke leefomgeving

10 nov om 08:42 uur

Een aantrekkelijke leefomgeving waarin bewegen vanzelfsprekend wordt; dat is de ambitie van gemeente Hoorn.…

Lees verder »
descriptionArtikel

NPDW introduceert Inspiratiegids Duurzame Bestrating

7 nov om 08:35 uur

Steden en dorpen willen de openbare ruimte groener, duurzamer en circulair inrichten. Om ontwerpers, gemeenten…

Lees verder »