Team LOLA ontwerpt Groot Vijversburg

maandag 6 februari 2012
timer 2 min
Een team bestaande uit LOLA, Deltavormgroep en Piet Oudolf heeft via een nationale aanbesteding waarvoor vijf teams waren geselecteerd, de opdracht gewonnen voor de parkuitbreiding Groot Vijversburg aan de rand van Leeuwarden.

Team LOLA ontwerpt Groot Vijversburg

De overige ontwerpteams waren B+B i.s.m. Michael van Gessel, OKRA, Hosper en Strootman. Het winnende ontwerp geeft een eigentijdse invulling aan twee nieuwe parkkamers, die een schakel vormen tussen het historische park, recreatiegebied de Lytse Wielen en natuurgebied de Grutte Wielen. 

 

Kamerstructuur door haagschermen


Centraal element in het ontwerp is de ‘Dwaalster’, een remix van twee historische parkfiguren: het sterrenbos en het labyrint. Deze structuur is opgebouwd uit vijf meter hoge bonte hagen, die als kamerschermen het bestaande weiland opdelen in parkruimtes voor uiteenlopend gebruik. Daarnaast legt de structuur verbindingen met het omliggende landschap en regelt het de bereikbaarheid van de verschillende velden.


Iedere kamer eigen functie


Elk uiteinde van de dwaalster heeft een eigen functie, waaronder een landschapsbalkon met zicht over het natuurgebied, een aanlegsteiger voor kanovaarders uit het recreatiegebied, een venster met zichtlijn naar het hoofdgebouw van het park en een hut met laarzen, van waaruit een moeraszone kan worden betreden. In een tweede parkkamer, die periodiek onder water kan lopen, ligt een aantal heuvels met vaste planten in een veld van knotwilgen. Via een gridstructuur van kleine dijkjes kunnen de heuvels worden bereikt.

Bewegingsvrijheid


Het ontwerp geeft de bezoeker een zo groot mogelijke keuzevrijheid in de manier waarop men door het park beweegt. In de dwaalster moet de bezoeker zelf zijn weg vinden naar de verschillende velden. De centrale ruimte geeft weliswaar overzicht in alle richtingen maar is tegelijkertijd richtingloos. Hiermee wordt in het ontwerp afstand genomen van de beschavings- en gezondheidsidealen waarmee het nabijgelegen romantische park en het modernistische recreatielandschap gemaakt zijn, en laat het de parkbezoeker zelf kiezen hoe deze het park wenst te gebruiken.
In 2013 zal de uitvoering van Groot Vijversbrug van start gaan.

Bekijk hier een film over de uitbreiding Groot Vijverburg


 

 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Wat Nijmegen leert van vier jaar duizend bomen planten

12 mei om 10:41 uur

Duizend extra bomen per jaar planten in een bestaande stad klinkt overzichtelijk, maar blijkt in de praktijk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Publicatie Groen op de Balans pleit voor nieuwe collectiviteit rond stedelijk groen

7 mei om 11:11 uur

Hoewel het belang van groene openbare ruimte wetenschappelijk ruimschoots is aangetoond, blijft groen in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ecologisch bermbeheer groeit snel, maar vraagt om slimme samenwerking

5 mei om 10:34 uur

Kilometers bermen vol bloemen, insecten en leven: het klinkt eenvoudig, maar de praktijk is weerbarstiger.…

Lees verder »
descriptionArtikel

'Water dat je ziet, is water dat je begrijpt'

30 apr om 10:18 uur
Hans Roelofs werkt als adviseur stedelijk water en klimaatadaptatie dagelijks aan toekomstbestendige…
Lees verder »
descriptionArtikel

Zuid-Holland en The Green Village maken biodiversiteit in de stad meetbaar

29 apr om 10:37 uur

Hoe maak je van biodiversiteit in stedelijk gebied iets dat niet alleen wordt nagestreefd, maar ook aantoonbaar…

Lees verder »
descriptionArtikel

Onzichtbare verkoeling langs de Nieuwe Mark

24 apr om 09:10 uur

De heringerichte Nieuwe Mark in Breda krijgt een bijzondere toevoeging: een vrijwel onzichtbaar…

Lees verder »
flash_onNieuws

Utrecht zoekt ontwerpers voor nieuwe uitstraling elektriciteitshuisjes

23 apr om 08:38 uur

Utrecht start een ontwerpwedstrijd voor een nieuwe uitstraling van elektriciteitshuisjes in de binnenstad. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

In Singelpark Oldenzaal komen middeleeuwse stadsgeschiedenis en klimaatadaptatie samen

22 apr om 09:44 uur

Oldenzaal krijgt stap voor stap een binnenstad waarin je het verleden niet alleen ziet, maar ook echt ervaart.…

Lees verder »