Uniek lichtbeeld Calatravabruggen Hoofddorp

maandag 18 maart 2013
timer 2 min
In opdracht van de gemeente Haarlemmermeer ontwikkelde Lichtvormgevers een lichtvisie voor de drie Calatravabruggen in Hoofddorp. Het ontwerpbureau heeft voor de bruggen Luit, Harp en Citer lichtontwerpen met ledarmaturen gemaakt, die in lichtbeleving verschillen.

Uniek lichtbeeld Calatravabruggen Hoofddorp

 

Warm-wit led

In een gezamenlijk proces met de gemeente, de projectgroep en Lichtvormgevers is een keuze gemaakt voor het gewenste lichtbeeld. De gemeente stelde hoge eisen aan de realisatie en wilde led-verlichting toegepast hebben. Lichtvormgevers heeft maatwerk led-armaturen ontworpen, die een grote licht output leveren vanuit een relatief compacte behuizing. Met de warm-witte lichtkleur onderscheiden de bruggen zich van de openbare verlichting.


Toegepaste techniek

Door toepassing van nauwkeurig uitgekozen optieken wordt vrijwel al het licht op de brug geprojecteerd en komt er nagenoeg geen strooilicht in de omgeving. De armaturen hebben een hoge waterdichtheids- en vandaalbestendigheidsklasse. Om het lichtbeeld over de hele levensduur van ca. 15 jaar onveranderd te laten, is een constant-lumenoutput systeem ingebouwd.

Lichtontwerp

De identiteit van de bruggen en de context, waarin de bruggen staan, zijn als uitgangspunt genomen voor het lichtbeeld. De bruggen gloeien nu warm-wit op in de polder. Op subtiele manier is er gebruik gemaakt van het licht/schaduwspel, kenmerkend voor de architectuur van Calatrava, waardoor de bruggen ook s ’nachts driedimensionaal blijven. Met visualisaties zijn de lichtbeelden zichtbaar gemaakt.

Samenwerking

Vanaf de ontwerpfase tot aan de oplevering hebben Lichtvormgevers, het ingenieursbureau van de gemeente, de projectleider van de gemeente, de hoofdaannemer, de installateur en de productengineer samengewerkt binnen een multidisciplinair team.

 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Soms flexibel, soms vast: hoe kiest u de juiste kleurtemperatuur?

1 mei om 10:00 uur

Steeds vaker is de vraag niet óf u goed verlicht, maar hóé u dat doet. Kiest u voor maximale controle en…

Lees verder »
flash_onNieuws

Handboek Omgevingsgericht Lichtontwerp nu ook online beschikbaar

11 mei om 13:42 uur

Het Handboek Omgevingsgericht Lichtontwerp (OGLO) is nu online beschikbaar. De publicatie is een initiatief van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo ontwikkelde Den Haag samen met de markt een armaturenfamilie

28 apr om 08:19 uur

Den Haag krijgt een herkenbare eigen armaturenfamilie en koos daarvoor niet de gebaande aanbestedingsroute. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw Doeboek helpt gemeenten duurzame infrastructuur echt toepassen

15 apr om 13:52 uur

Duurzame infrastructuur staat bij veel gemeenten hoog op de agenda, maar de stap van ambitie naar uitvoering…

Lees verder »
flash_onNieuws

Eerste editie van Straatbeeld van 2026 verschenen!

27 mrt om 09:49 uur

De eerste editie van Straatbeeld in 2026 is uit! Dit nummer staat in het teken van klimaat, water en groen en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Maatwerk voor lichtmasten in Diepenheim

2 mrt om 10:46 uur

Diepenheim is een van de acht Middeleeuwse steden van Twente. Een bijzonder plekje met een bijzondere…

Lees verder »
descriptionArtikel

Beter en energiezuiniger straatbeeld met Essenze

11 feb om 10:06 uur

Essenze is een multifunctioneel led-armatuur van de Spaanse fabrikant Setga, met een zeer hoge mate van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Utrecht kiest winnend ontwerp voor iconisch lantaarnpaal-armatuur

6 feb om 14:08 uur

De gemeente Utrecht heeft het winnende ontwerp gekozen voor een nieuw armatuur voor de Utrechtse lantaarnpalen…

Lees verder »