Watervisie Amsterdam: water in de stad beter gebruiken

dinsdag 12 januari 2016
timer 3 min
De komende jaren wil Amsterdam het water in de stad veel beter gaan gebruiken en toegankelijker maken, en de groeiende drukte in de stad meer spreiden over stad en regio. De gemeente gaat kades en oevers beter benutten voor recreatie door op meer plekken toegankelijke steigers te bouwen. Verder wordt er ingezet op meer zwemplekken, vaarroutes en sportfaciliteiten, met name buiten het drukke centrum. Dit staat in de Watervisie Amsterdam 2040 die op 5 januari is gepubliceerd.

Het college van B & W investeert in een betere handhaving van overlast op water, zoals te hard varen en geluidsoverlast. Ook wordt er gekeken naar mogelijkheden om meer goederen over de gracht te vervoeren.


Duidelijke visie

In de Watervisie van Amsterdam staan de plannen, maatregelen en ideeën voor het water, de kades en de oevers van Amsterdam. De gemeente is momenteel al bezig met de ontwikkeling van de Sloterpas tot een echt recreatiemeer voor de stad. Aan de Amstel komen nieuwe aanlegsteigers en de toegankelijkheid van het water aan de Weesperzijde wordt verbeterd.


Verder wordt gekeken naar mogelijkheden om de Haarlemmervaart weer doorvaarbaar te maken voor pleziervaart. Bij de transformatie van de IJ-oevers en de ontwikkeling van IJburg investeert de gemeente samen met andere partijen al fors in nieuwe publieke voorzieningen, jachthavens en woonplekken aan en op het water.


Plezier van water

Wethouder Kock (D66, Waterbeheer): “Waterstad is natuurlijk de waterstad bij uitstek. In de afgelopen jaren is het gebruik ervan sterk gegroeid en behoorlijk veranderd. Met alle maatregelen, plannen en ideeën die in de Watervisie staan, zorgen we ervoor dat iedereen zo goed mogelijk gebruik kan maken van die waardevolle waterwegen en kades. Ik vind het belangrijk dat bewoners, bedrijven en bezoekers op hun eigen manier plezier kunnen hebben van het water. Daarom ben ik ook blij dat we nu een duidelijke visie, met ambities en plannen hebben.”  


Rust en ruimte

Het college van B & W wil dat bewoners, bezoekers en bedrijven kunnen genieten van het Amsterdamse water. De Watervisie draagt bij aan de spreiding van de drukte in de stad door op sommige plekken meer rust en ruimte te creëren en andere plekken juist aantrekkelijker te maken. Daarnaast gaat de stad intensiever samenwerken met waterschap en provincie om recreatie op en om het water meer mogelijk te maken.


Met de Watervisie en de eerder vastgestelde Nota Varen krijgt het water in Amsterdam de aandacht die het verdient. 
Lees hier meer over de Watervisie Amsterdam.

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Nieuw stadsdeel 't Zoet Breda: van industrieterrein naar bruisende leefomgeving

8 jan om 11:34 uur

'Een plek waar historie, ambitie en toekomst samenkomen. Waar hoogstedelijkheid, wonen, werken, groen en …

Lees verder »
flash_onNieuws

Arnhemse Park Beekdal wordt plek voor sport, natuur en recreatie

8 jan om 11:08 uur

Het Arnhemse Park Beekdal krijgt steeds meer vorm. Het gebied tussen de wijken Angerenstein, Geitenkamp en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Panoramabanken Zaanse Helden fraai voorbeeld van maatwerk

7 jan om 11:07 uur

Hoe maak je van een grote daktuin, die onderdeel is van een groene wandelroute, ook een plek om te verblijven?…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuwe regels voor buitenreclame in Tilburg

7 jan om 10:36 uur

Tilburg heeft de regels voor reclame in de openbare ruimte aangepast. De gemeente wil dat de reclame beter…

Lees verder »
descriptionArtikel

Innovatiecatalogus 2026: nieuws, inspiratie en inzichten

5 jan om 11:35 uur

De innocat 2026 is verschenen. Deze jaarlijkse innovatiecatalogus, samengesteld in samenwerking met Stedebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Toegang tot openbaar sanitair niet als zwakke schakel, maar als recht voor iedereen

30 dec 2025

In een land dat fietsen en buitenleven stimuleert, blijft toegang tot openbare toiletten een zwakke schakel. In…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bewegen als bouwsteen van de stad 

29 dec 2025

Thijs van Spaandonk is sinds begin 2025 een van de twee nieuwe Rijksadviseurs van het College van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bewegen voor iedereen: de openbare ruimte als uitnodiging

24 dec 2025

Denise Janmaat beweegt zich dagelijks door steden en wijken met een dubbele pet op: als adviseur…

Lees verder »