Werelderfgoednominatie Romeinse Limes

donderdag 6 februari 2014
timer 2 min
Het Rijk, de provincies Gelderland, Utrecht en Zuid-Holland en de 26 gemeenten langs de Limes gaan samenwerken aan de UNESCO nominatie van de Romeinse Limes.

Werelderfgoednominatie Romeinse Limes

Limes voordragen voor werelderfgoed



Hiertoe ondertekenen minister Bussemaker en de portefeuillehouders van de provincies en gemeenten op 27 januari een intentieverklaring. Nederland gaat samen met Duitsland de Romeinse Limes voordragen. Gedeputeerde van Cultuur in de provincie Gelderland Annemieke Traag licht toe namens de samenwerkende provincies: “Een UNESCO nominatie betekent internationale waardering voor dit unieke en waardevolle erfgoed en biedt ook kansen voor de ontwikkeling van toerisme.”


De Romeinse Limes


De Romeinse Limes markeert de grens van het uitgestrekte Romeinse rijk. Deze grens doorkruist Nederland van Katwijk naar Nijmegen en volgt de loop van de oude Rijn. Het zuidelijke deel van Nederland hoorde tot het Romeinse Rijk. Het noordelijke deel lag in de Romeinse invloedssfeer. De archeologische resten in dit gebied zijn goed bewaard gebleven en geven een zeldzaam inkijkje in deze grenszone van het Romeinse Rijk. Archeologisch onderzoek in de grenszone heeft Romeinse forten, nederzettingen en delen van de Romeinse weg blootgelegd.


Uitbreiding van monument


De voordracht van de Romeinse Limes in Nederland betekent een uitbreiding van drie onderdelen van de Limes die al op de Werelderfgoedlijst staan in Engeland, Duitsland en Schotland. Wanneer de Romeinse Limes in Nederland hieraan toegevoegd wordt, vormen deze onderdelen het grootste archeologische monument van Europa. De Romeinse Limes verbindt Nederland met de overige landen die ooit onderdeel uitmaakten van dit wereldrijk.


Intentieverklaring


Met de verklaring wordt de gezamenlijke ambitie onderstreept om de Romeinse Limes als Werelderfgoed voor te dragen. Ook worden afspraken gemaakt over de wijze waarop partijen samenwerken. De verklaring is een belangrijke stap in het nominatieproces. Gemeenten, provincies en het Rijk hebben echter nog een hoop huiswerk te doen. De eerste stap is het bepalen welke onderdelen van het gebied wel en niet kunnen worden voorgedragen en hierover in overleg te gaan met eigenaren en andere belanghebbenden. Het streven is de Romeinse Limes uiteindelijk op de Werelderfgoedlijst te plaatsen.



Bron afbeelding: Cultuurwijzer

 

 

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Breda heeft straks eerste rookvrije stadspark van Nederland

17 feb om 13:15 uur

Breda opent op 6 mei 2026 het rookvrije Seeligpark, dat wordt aangelegd op het terrein van de voormalige…

Lees verder »
descriptionArtikel

Rotterdam koploper in circulaire openbare verlichting

16 feb om 12:22 uur

Rotterdam verandert haar openbare verlichting ingrijpend. Van traditionele armaturen naar slimme, led-armaturen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Leergang helpt beheerders schakelen tussen techniek en participatie

13 feb om 13:50 uur

Beheerders van de openbare ruimte staan voor steeds complexere opgaven. Technische kennis alleen is niet meer…

Lees verder »
descriptionArtikel

Eenvoudiger evenementenbeheer in Bodegraven-Reeuwijk

12 feb om 09:00 uur

In de gemeente Bodegraven-Reeuwijk is sinds kort een slimme oplossing in gebruik om stroomvoorzieningen op het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ruimte maken voor de spelende mens met BOSSruimte

5 feb om 10:46 uur

'Je zou eigenlijk nooit moeten stoppen met spelen'. Die gedachte vormt de kern van BOSS. Niet alleen voor…

Lees verder »
flash_onNieuws

Lancering en webinars Vakgroep Vrouw & Veiligheid

5 feb om 09:15 uur

De openbare ruimte moet structureel veiliger en inclusiever worden. Dat is de inzet van een nieuw initiatief…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuw bomenplan moet elke Groningse buurt groener maken

3 feb om 09:14 uur

De gemeente Groningen heeft een nieuw bomenplan vastgesteld. Het doel van dit vernieuwde plan is dat in 2075…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo geeft Rotterdam biodiversiteit handen en voeten

30 jan om 10:35 uur

Het vergroten van de biodiversiteit hoeft niet te wachten op nieuwe parken of grote investeringen. Juist in het…

Lees verder »