ZIPpole: botsvriendelijke lantaarnpaal

donderdag 20 december 2012
timer 2 min
In de gemeente Ede worden vijftien ‘botsvriendelijke’ lantaarnpalen geplaatst. De lantaarnpaal breekt bij een aanrijding niet af en schuift niet weg. Op 19 december sloot wethouder Breunis van de Weerd de botsvriendelijke lantaarnpaal officieel aan op het lichtnet.

ZIPpole: botsvriendelijke lantaarnpaal

Vermindering aantal verkeersslachtoffers

Regelmatig komt het voor dat voertuigen tegen lantaarnpalen aan rijden. Vooral bij hoge snelheden kunnen de gevolgen ernstig of zelfs fataal zijn. De gemeente Ede vindt verkeersveiligheid belangrijk. Door het plaatsen van deze botsvriendelijke lantaarnpalen vermindert het aantal verkeersslachtoffers en blijft de schade aan voertuigen beperkt. Het bedrijf Safety Product is leverancier van de lantaarnpalen.

ZIPpole

De ZIPpole is gemaakt van hoogwaardig staal dat slechts 2 mm dik is. Het is speciaal ontworpen voor crashtoepassingen. De paal is niet rond, maar heeft een negenhoekige vorm die met klinknagels is vastgemaakt.

Aanrijding

Een voertuig dat de lantaarnpaal raakt, wordt bij een aanrijding afgeremd door de bijzondere constructie van de paal. Als een voertuig tegen de paal aanrijdt, springen de klinknagels een voor een uit de paal. De elasticiteit van het staal zorgt ervoor dat de mast is zijn geheel gaat plooien. Het voertuig rijdt over de mast en wordt daardoor afgeremd. Het voertuig komt snel tot stilstand en de schade aan het voertuig is minimaal.

Locatie

De lichtmasten kunnen worden toegepast langs wegen waar 50 km/h of meer wordt gereden. De gemeente Ede plaatst de lantaarnpalen alleen op locaties waar er risico bestaat dat ze aangereden worden. Dit zijn een aantal locaties in het buitengebied en op vluchtheuvels.

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Licht waar nodig, donker waar mogelijk in Noord-Holland

13 jan om 11:41 uur

De provincie Noord-Holland voert een nieuw beleid in voor verlichting langs provinciale wegen en fietspaden.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Slimme sturing openbare verlichting opent weg naar voorspelbaar onderhoud

12 jan om 09:00 uur

Gemeenten staan onder toenemende druk om hun openbare verlichting betrouwbaar en betaalbaar te beheren.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Innovatiecatalogus 2026: nieuws, inspiratie en inzichten

5 jan om 11:35 uur

De innocat 2026 is verschenen. Deze jaarlijkse innovatiecatalogus, samengesteld in samenwerking met Stedebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

De nieuwe BRISA-mini is compact en uniek

23 dec 2025

De BRISA Mini is de nieuwste uitbreiding van de toonaangevende en ENEC+ gecertificeerde BRISA-familie van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Huiskamer van de stad verlicht én beveiligd met armatuur Talo

8 dec 2025

Het Stadsplein in Capelle aan den IJssel wordt omgebouwd tot een centrale ontmoetingsplek met winkels,…

Lees verder »
descriptionArtikel

Slimme straatverlichting die automatisch dimt én van kleur verandert

24 nov 2025

Lightronics introduceert LED2WELL Flex, ontwikkeld om met één lichtoplossing te kunnen wisselen van…

Lees verder »
descriptionArtikel

People Shaping Places: Agora Makers en de openbare ruimte van morgen

18 nov 2025

 De openbare ruimte is meer dan alleen een plek waar je elkaar passeert of verblijft. Het weerspiegelt de grote…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bekende maatregelen samen maken het verschil voor sociale veiligheid

12 nov 2025

Met de actie ‘Wij eisen de nacht op’ vragen vrouwen aandacht voor de onveiligheid die ze ervaren. Michiel Meurs…

Lees verder »