Vandalismebestendige tegeltableaus brengen Utrechtse historie tot leven

donderdag 3 juli 2014
timer 3 min
De oude binnenstad van Utrecht is verrijkt met veertien tegeltableaus van historische stadsgezichten. De werken van bekende Nederlandse schilders zijn in opdracht van sociëteit De Constructieve door MaatWerkTegels ingebakken op keramische tegels. De tableaus hangen verspreid door de stad op de plaatsen waar de oorspronkelijke tekenaar of schilder ooit gestaan heeft bij het maken van zijn stadsgezicht. De fraaie en onverwoestbare tegeltableaus vormen met elkaar een toeristische route langs de belangrijkste bezienswaardigheden in de stad.

De stadsgezichten zijn uit tegels opgebouwde reproducties van schilderijen en laten zien hoe de stad er 200, 300 of 400 jaar geleden uitzag. De afbeeldingen zijn afkomstig uit het Centraal Museum en het Utrechts Archief en uitgezocht door de leden van de Utrechtse Stichting De Constructieve. Deze stichting wilde ter ere van het elfde lustrum een duurzaam geschenk geven aan de stad. Belangrijkste criteria waren dat de kleuren niet na een aantal jaren zouden vervagen en dat de geschenken vandalismebestendig zouden zijn. Het inbakken van de historische afbeeldingen op tegels bleek de enige methode om dit op een betaalbare manier te realiseren.

 

Kleurecht

Solke Pasveer van MaatWerkTegels heeft de digitale bestanden van de aquarellen en schilderijen met hoge precisie bewerkt en alle vlekken, vergeling en storende craquelé verwijderd. Daarna zijn de afbeeldingen met keramische kleuren geprint en overgebracht op vorstbestendige tegels van 30 x 30 cm. De tegels zijn vervolgens op 800 graden Celsius gebakken, waardoor het kleurpigment in de glazuurlaag is gezakt. Dit procedé zorgt ervoor dat de decors niet alleen voor eeuwig UV-bestendig zijn maar ook dat weersinvloeden en schoonmaakmiddelen geen grip hebben op het gladde oppervlak van de tegel. De tegels zijn vervolgens verlijmd op cementplaat en in een aan de muur bevestigd metalen frame op locatie gehangen.

 

In bovenstaande fotogallerij bekijkt u veel van de tableaus op locatie. Bekijk ze alle veertien op www.maatwerktegels.nl.

 

Decentraal openbaar museum

Het lint van historische stadsgezichten vormt een decentraal openbaar museum door de stad Utrecht en is 24 uur per dag door iedereen te bewonderen. Aan de hand van de tegeltableaus kunnen de inwoners de huidige situatie vergelijken met de locatie in vroeger tijden. Om zoveel mogelijk mensen kennis te laten maken met de historische afbeeldingen is in Utrecht de gids 'Wandelen langs Utrechtse Stadsgezichten' samengesteld. De gids bevat twee verschillende wandelroutes langs de veertien tableaus, die in het boekje zijn afgebeeld en uitgebreid worden toegelicht. Inmiddels is vanuit verschillende andere steden al interesse getoond om ook daar oude stadsgezichten door middel van tegeltableaus tot leven te brengen.

 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

De echte prijs van straatmeubilair blijkt pas later

24 jul om 09:11 uur

Een goedkope afvalbak die na tien jaar alweer vervangen moet worden. Een duurzamer alternatief dat twintig jaar…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van rommelig plein naar kloppend hart van Castricum

23 jul om 08:29 uur

Zeven of acht verschillende soorten bestrating op één plein. Weinig groen, versleten tegels, en een inrichting…

Lees verder »
descriptionArtikel

Delft moet kiezen: niet alles past meer op straat

22 jul om 13:21 uur

Delft groeit van 110.000 naar 123.000 inwoners. De openbare ruimte groeit niet mee. Meer groen, betere…

Lees verder »

Van Haersmapark in Drachten in oude glorie hersteld

21 jul om 15:11 uur

Na een ingrijpende renovatie is het Van Haersmapark in Drachten officieel heropend. Het park kreeg een…

Lees verder »
descriptionArtikel

De totaalervaring van de speelplek het Boegpad in Gouda-Noord

21 jul om 10:00 uur

In de rubriek 'Mijn Plek' laat Straatbeeld professionals uit de openbare ruimte hun favoriete plek zien. Deze…

Lees verder »

Een groene ontmoetingsplek in binnenstad Oosterhout

6 jul om 13:15 uur

Het Arendsplein in Oosterhout is herontwikkeld tot een groene en aantrekkelijke ontmoetingsplek in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Een bankje op de stoep als wapen tegen eenzaamheid

3 jun om 08:07 uur

Eenzaamheid is een van de grootste sociale uitdagingen van deze tijd. Bijna de helft van alle volwassenen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vernieuwd Lage Bergse Bos verbindt natuur en recreatie

1 jun om 08:44 uur

Het Lage Bergse Bos is een populair recreatiegebied bij Rotterdam, met afwisseling van bos, open weides en…

Lees verder »