Verduurzamen van de buitenruimte met groen, blauw én grijs

donderdag 18 januari 2024
Bij het ontwerpen, realiseren en in stand houden van de openbare ruimte is veel aandacht voor verduurzaming. Dit uit zich, naast productverduurzaming en meer circulair bouwen, het duidelijkste in klimaatadaptieve maatregelen om verdroging, wateroverlast en hittestress tegen te gaan.

Tekst: Maarten van Santvoort, marketingmanager Struyk Verwo Infra 

De laatste jaren is behoud van de biodiversiteit een belangrijk aanvullend thema geworden. Dit is ook logisch en noodzakelijk omdat de teruggang in biodiversiteit en belangrijke ecosystemen naast klimaatverandering één van de grootste bedreigingen voor de mensheid is. Als producent van bestratingsmaterialen, straatmeubilair en verkeerselementen kiezen wij nadrukkelijk positie de transitie naar de duurzame, klimaatadaptieve- en natuurinclusieve buitenruimte te ondersteunen en faciliteren. 

Een klimaatbestendige en biodiverse openbare ruimte en infrastructuur vereist anders ontwerpen en bouwen. Anders omdat het proces meer integraal moet zijn en omdat de materialisatie en functionele uitwerking anders moet. Door de aanvullende klimaatadaptieve en natuurinclusieve functies, als het tegengaan van verdroging, overstromingen en hittestress en bijdragen aan instandhouding van biodiversiteit, worden bijvoorbeeld verhardingen, bermen en openbaar groen onderdeel van het transport en het infiltreren van regenwater. Deze maatregelen hebben tevens een positieve invloed op de natuur en leveren een bijdrage aan het herstel van biodiversiteit. 

e33

Anders denken creëert ruimte 

Idealiter zijn deze groenblauwe systemen te realiseren zonder technische oplossingen, waarbij vooral gebruik wordt gemaakt van oplossingen die de natuur biedt. De wadi is hiervan een mooi en effectief voorbeeld. Maar in de bebouwde omgeving blijft ook in groenblauwe systemen vaak ‘grijs’ nodig om de openbare ruimte bereikbaar en leefbaar te houden. De natuurlijke oplossingen vergen soms ruimte die er niet is of ze zijn niet verenigbaar met de andere functies van de buitenruimte. Dus blijven verhardingen, verkeersgeleiding en functiescheiding in de buitenruimte noodzakelijk voor een goed functionerende, veilige, comfortabele en gemakkelijk te onderhouden infrastructuur en openbare ruimte.  

Tegelijk is het ook zo dat er meer mogelijk is dan nu het geval lijkt als we bij het ontwerp niet de auto,  maar de voetganger en fietser centraal stellen. En vaste verkeerskundige conventies los durven te laten. Het nadrukkelijk kiezen voor gedeeld en multifunctioneel ruimtegebruik creëert ruimte om regenwater op te vangen, te bufferen en te infiltreren én ruimte voor groen ter ondersteuning van de biodiversiteit en als koelteplekken in de stad. 

Concrete klimaatadaptieve en natuurinclusieve oplossingen 

Struyk Verwo Infra wil de deeloplossingen bieden die bouwen met het natuurlijk systeem mogelijk maakt. Bouwen met groen en blauw én grijs, waarbij ‘ons’ grijs ook moet bijdragen aan beter werkende groenblauwe systemen. Met onze concrete klimaatadaptieve oplossingen hebben we al een uitgebreid assortiment dat past bij deze ambitie. We voeren tien productlijnen van infiltrerende groenbestrating en vier verschillende vormen van waterpasserende en waterdoorlatende bestratingen.  

Daarnaast bieden we veel verschillende uitstroom- en infiltratieoplossingen: van wadibanden, wadigootbanden en Well-O-uitstroomtegels tot het Kerb-IT waterinfiltrerend bandensysteem. Met maatwerkoplossingen in zelfverdichtend beton worden projectspecifieke deeloplossingen mogelijk. Dit kan variëren van waterinfiltrerende parkbanden tot wadi-stapstenen. Natuurinclusieve oplossingen zoals wadi’s vragen om maatwerkoplossingen. We rekenen dan ook op meer vragen en ideeën vanuit de markt. 

eeee

Vorm en functie 

Ook in de klimaatadaptieve en natuurinclusieve buitenruimte is vormgeving belangrijk. Dat is de belangrijkste reden dat we zo veel en verschillende lijnen groenbestrating voeren. Zo is er voor elk project een passende combinatie van vormgeving en functionaliteit met het gewenste begroeibare oppervlak, comfort, belastbaarheid. 

Verduurzaming beton 

Op gebied van productverduurzaming zijn onze CirCOton producten de duurzame basis: ze bestaan voor ten minste 15 procent van de grove fracties uit secundaire bouwstoffen. Bij onze CERO-producten is het cement vervangen door geopolymeer waardoor de MKI van deze producten gemiddeld meer dan gehalveerd wordt.  

Met de inzamelings- en hergebruikservice Cycle for Concrete (C4C) garanderen wij opdrachtgevers 100 procent hergebruik van een uit het werk vrijkomend beton. Met de innovatiekracht van CRH werken we hard aan het duurzame beton van de (nabije) toekomst. Want ambitie is mooi maar het gaat om het resultaat.  

Struyk Verwo Infra 
0800 – 55 55 554 
verkoop@struykverwoinfra.nl 
www.struykverwoinfra.nl    

Dit artikel is verschenen in ons digitale magazine Duurzaamheid. Lees het volledige magazine >>

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Nieuw stadsdeel 't Zoet Breda: van industrieterrein naar bruisende leefomgeving

8 jan om 11:34 uur

'Een plek waar historie, ambitie en toekomst samenkomen. Waar hoogstedelijkheid, wonen, werken, groen en …

Lees verder »
flash_onNieuws

Arnhemse Park Beekdal wordt plek voor sport, natuur en recreatie

8 jan om 11:08 uur

Het Arnhemse Park Beekdal krijgt steeds meer vorm. Het gebied tussen de wijken Angerenstein, Geitenkamp en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Panoramabanken Zaanse Helden fraai voorbeeld van maatwerk

7 jan om 11:07 uur

Hoe maak je van een grote daktuin, die onderdeel is van een groene wandelroute, ook een plek om te verblijven?…

Lees verder »
flash_onNieuws

Nieuwe regels voor buitenreclame in Tilburg

7 jan om 10:36 uur

Tilburg heeft de regels voor reclame in de openbare ruimte aangepast. De gemeente wil dat de reclame beter…

Lees verder »
descriptionArtikel

Innovatiecatalogus 2026: nieuws, inspiratie en inzichten

5 jan om 11:35 uur

De innocat 2026 is verschenen. Deze jaarlijkse innovatiecatalogus, samengesteld in samenwerking met Stedebouw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Toegang tot openbaar sanitair niet als zwakke schakel, maar als recht voor iedereen

30 dec 2025

In een land dat fietsen en buitenleven stimuleert, blijft toegang tot openbare toiletten een zwakke schakel. In…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bewegen als bouwsteen van de stad 

29 dec 2025

Thijs van Spaandonk is sinds begin 2025 een van de twee nieuwe Rijksadviseurs van het College van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Bewegen voor iedereen: de openbare ruimte als uitnodiging

24 dec 2025

Denise Janmaat beweegt zich dagelijks door steden en wijken met een dubbele pet op: als adviseur…

Lees verder »