Groene inrichting Stationsgebied Driebergen-Zeist

donderdag 7 januari 2021
timer 3 min
Stationsgebied Driebergen-Zeist staat bekend als belangrijke entree voor natuurgebied de Utrechtse Heuvelrug en de cultuurhistorische Stichtse Lustwarande. Het is een zeer drukke plek met veel verkeer. Naast dat er een tekort was aan parkeerplaatsen en fietsenstallingen, werd het kruispunt ook gezien als zeer gevaarlijk.

Vanuit Prorail is daarom de vraag weggelegd bij BAM Infra (hoofdaannemer) om in samenwering met Arcadis en idverde Realisatie een goede doorstroming te creëren die past bij de cultuurhistorie en het natuurgebied. Duurzaamheid was tijdens dit project een van de belangrijke uitgangspunten voor het verbouwen van het station en de omgeving.

Omgeving Stationsgebied Driebergen-Zeist

Het gebied staat niet alleen bekend om het drukke knooppunt, maar ook om zijn natuur en cultuurbezienswaardigheden. De omgeving strekt zich uit van de Utrechtse Bilt tot aan Rhenen, waarlangs het station en de N225 zich bevinden. Kenmerkend aan dit gebied is dat de cultuurhistorie en natuur zich met elkaar verenigen. Een mooie samenhang van gebouwen, parken en tuinen welke op zijn vroegst uit de 17e en 18e eeuw dateren.


©idverde


©idverde

Energieneutraal

In 2017 is het project Stationsgebied Driebergen-Zeist van start gegaan en in 2020 is het station helemaal vernieuwd. Naast het vernieuwen van het station, zijn er nieuwe fietspaden aangelegd en is de autoweg onder de spoorlijn gebouwd. Het nieuwe station is zo energieneutraal mogelijk gebouwd. Het perron is voorzien van zonnepanelen en de bomen die op de bouwplaats stonden zijn verplaatst of gecompenseerd door het planten van nieuwe bomen in de aangrenzende landgoederen. Dit is in goed overleg met vele betrokken stakeholders verlopen.


Omdat het Stationsgebied Driebergen-Zeist bekend staat als belangrijke entree voor natuurgebied de Utrechtse Heuvelrug en de cultuurhistorische Stichtse Lustwarande heeft Arcadis een ontwerp/ beplantingsplan gemaakt wat aansluit bij de omgeving. In 2019/2020 is idverde Realisatie, vestiging Utrecht gestart met het inrichten van een groot formaat aangeplant groen. Er zijn 330 bomen geplant en veel rododendrons, taxushagen, forse Rhodo’s en vaste beplanting op het perron. De bomen en planten rondom het perron worden met een uniek bewaterings- en monitoringssysteem voorzien van water.




Het duurzame systeem vangt 50 procent regenwater van de wegen op in een tank. Het systeem is zo ontwikkeld, dat er een signaal wordt gegeven wanneer de beplanting droog komt te staan. De planten worden automatisch bewatert. Verder is er op de plaats waar vroeger de spoorovergang was een grote wadi aangelegd. De groene keuzes die zijn genomen zijn gebaseerd op de natuurlijke omgeving rondom het projectgebied. Het sluit naadloos aan bij landgoederen zoals de Reehorst en de Breul. Naast het groen op en rond het perron heeft idverde Realisatie ook veel plantenwerken verricht op landgoederen rondom het Stationsgebied Driebergen-Zeist.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Panel: water en bodem moeten te allen tijde sturend zijn bij de inrichting van de stedelijke openbare ruimte

13 mei om 13:17 uur

Sinds 2022 is het principe ‘water en bodem sturend’ richtinggevend voor de inrichting van Nederland. Het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Wat Nijmegen leert van vier jaar duizend bomen planten

12 mei om 10:41 uur

Duizend extra bomen per jaar planten in een bestaande stad klinkt overzichtelijk, maar blijkt in de praktijk…

Lees verder »

145.000 kasseistenen voor functie én uitstraling

8 mei om 14:54 uur

De herwaardering van de buitenruimte vraagt om materialen die méér doen dan alleen functioneel zijn. Met de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Publicatie Groen op de Balans pleit voor nieuwe collectiviteit rond stedelijk groen

7 mei om 11:11 uur

Hoewel het belang van groene openbare ruimte wetenschappelijk ruimschoots is aangetoond, blijft groen in de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe toegankelijk is het winkelcentrum in uw gemeente?

4 mei om 09:16 uur

In de rubriek Platform Toegankelijkheid belicht Denise Janmaat, directeur van het Nederlands Instituut voor…

Lees verder »
descriptionArtikel

'Water dat je ziet, is water dat je begrijpt'

30 apr om 10:18 uur
Hans Roelofs werkt als adviseur stedelijk water en klimaatadaptatie dagelijks aan toekomstbestendige…
Lees verder »
descriptionArtikel

Zuid-Holland en The Green Village maken biodiversiteit in de stad meetbaar

29 apr om 10:37 uur

Hoe maak je van biodiversiteit in stedelijk gebied iets dat niet alleen wordt nagestreefd, maar ook aantoonbaar…

Lees verder »
descriptionArtikel

Zo ontwikkelde Den Haag samen met de markt een armaturenfamilie

28 apr om 08:19 uur

Den Haag krijgt een herkenbare eigen armaturenfamilie en koos daarvoor niet de gebaande aanbestedingsroute. De…

Lees verder »