Circulariteit is ook duurzaam omgaan met de materialen

maandag 16 mei 2022
timer 3 min
Firma Grijsen maakt werk van het thema circulariteit. Materialen krijgen een tweede leven en daarnaast heeft het bedrijf een retourservice waarbij producten worden opgeknapt en hergebruikt. Bedrijfsleider Frank Navis vertelt er meer over.

Bij Grijsen wordt circulariteit invulling gegeven vanuit twee aspecten, geeft Navis aan. “Hoe maak je iets en de tweede is de materiaalkeuze. Vanaf de oprichting van Grijsen is besloten om al onze producten modulair te maken. Zo kunnen eenvoudig onderdelen worden vervangen als er bijvoorbeeld vandalisme plaatsvindt. Daarnaast zijn onze producten bewust gemaakt van hout en staal. Als je bijvoorbeeld straatmeubilair van kunststof of plastic gebruikt, dan heb je bij vandalisme te maken met het feit dat er kleine stukjes afbrokkelen en in de openbare ruimte terechtkomen. Deze materialen breken niet af en leiden in dat geval tot milieuvervuiling”, aldus Navis. De producten van Grijsen moeten een mensenleven meegaan en het liefst nog langer. “We gebruiken bijvoorbeeld het liefst dikkere planken voor ons meubilair. Dat doen we omdat het hout dan in de toekomst opnieuw te bewerken en gebruiken is. Bij dunne planken zijn de mogelijkheden voor hergebruik minder.”
 
Circulaire afvalbakken

Tweede leven 

Van het resthout maakt Grijsen insectenhotels. Deze worden gemaakt door mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. “Daarnaast hebben we een retourservice op onze afvalbakken”, vertelt Navis. “Als je deze 20 jaar gebruikt kunnen ze na een opknapbeurt nog makkelijk een ronde mee. Zo hebben inmiddels honderden afvalbakken een tweede leven gekregen. De afvalbakken blijven na een opknapbeurt in de betreffende gemeente staan of krijgen een nieuwe locatie in een andere gemeente.” Circulariteit is ook duurzaam omgaan met materialen, vindt Navis. “Ik vind dat we met elkaar goed moeten nadenken over de producten in de openbare ruimte. Bij een aanbesteding merk ik dat het nog te vaak alleen om de prijs gaat. Dat is echt zonde. Dan krijg je dat straatmeubilair gemaakt wordt van dunne planken omdat dit de goedkoopste optie is, terwijl deze misschien wel na tien jaar vervangen moeten worden. Als je dan hout gebruikt wat drie centimeter dikker is, gaat het misschien wel twintig jaar mee en is hergebruik mogelijk”, aldus Navis. 
 
De gemeente Amersfoort maakt gebruik van de retourservice van Grijsen. “We hebben daar 18 jaar geleden 50 afvalbakken geleverd. Deze zijn nog steeds in goede staat, alleen heeft de gemeente behoefte aan grotere afvalbakken. Ze krijgen nu afvalbakken met een groter volume en de afvalbakken die er al stonden geven wij een opknapbeurt en worden elders in de gemeente geplaatst”, aldus Navis. Daarnaast heeft Grijsen samen met Staatsbosbeheer nieuw zitmeubilair ontwikkeld gemaakt van Douglashout uit de Nederlandse bossen.  
 
Grijsen 
Winterswijk 
0543 – 51 69 50 
www.grijsen.nl  

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Onzichtbare verkoeling langs de Nieuwe Mark

24 apr om 09:10 uur

De heringerichte Nieuwe Mark in Breda krijgt een bijzondere toevoeging: een vrijwel onzichtbaar…

Lees verder »
flash_onNieuws

Utrecht zoekt ontwerpers voor nieuwe uitstraling elektriciteitshuisjes

23 apr om 08:38 uur

Utrecht start een ontwerpwedstrijd voor een nieuwe uitstraling van elektriciteitshuisjes in de binnenstad. De…

Lees verder »
descriptionArtikel

In Singelpark Oldenzaal komen middeleeuwse stadsgeschiedenis en klimaatadaptatie samen

22 apr om 09:44 uur

Oldenzaal krijgt stap voor stap een binnenstad waarin je het verleden niet alleen ziet, maar ook echt ervaart.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe één groen schoolplein voor de hele stad verschil kan maken

20 apr om 08:21 uur

Een groen schoolplein lijkt een kleine ingreep, maar kan tegelijk hittestress verminderen, regenwater opvangen…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ruimte voor water, ruimte voor verbeelding

17 apr om 09:25 uur

Herman Reezigt is stedenbouwkundige en partner bij BURO MA.AN. In deze column stelt hij de vraag hoe we opnieuw…

Lees verder »
descriptionArtikel

Alphen aan den Rijn meet tien jaar lang hoe groen binnenstad afkoelt

16 apr om 09:05 uur

Alphen aan den Rijn wil de binnenstad op hete dagen 8 tot 10 graden koeler maken door fors te vergroenen.…

Lees verder »
flash_onNieuws

Alkmaar finalist World Green City Awards 2026

16 apr om 08:49 uur

Alkmaar is genomineerd voor de AIPH World Green City Awards 2026. Met de inzending Like Alkmaar behoort de stad…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuw Doeboek helpt gemeenten duurzame infrastructuur echt toepassen

15 apr om 13:52 uur

Duurzame infrastructuur staat bij veel gemeenten hoog op de agenda, maar de stap van ambitie naar uitvoering…

Lees verder »