Molenplein in Made: van verkeersfunctie naar verblijfsfunctie

maandag 16 mei 2022
timer 3 min
Het centrum van het Brabantse Made is in verschillende fases opnieuw ingericht. Een blikvanger hierbij is het Molenplein. Voorheen was het een grauwe weg met parkeerplaatsen. Nu is het een vriendelijke en klimaatbestendige verblijfsruimte geworden.

De gemeente Drimmelen, waar Made onder valt, wil door een herinrichting het centrumgebied een impuls geven. Dit wordt in drie fases gerealiseerd, vertelt Ard van Dooren, projectleider bij Den Ouden Groep. “Om leegstand van het winkelgebied tegen te gaan, is het centrumplan ontwikkeld. Het plan bestaat uit drie fases. De herinrichting van het Raadhuisplein was de eerste fase. De Marktstraat, het zuidelijke deel van de Kerkstraat en het Molenplein, was fase twee. In het laatste deel van de herinrichting volgt de rest van de Kerkstraat. Dit staat gepland voor medio 2025”, aldus Van Dooren. Het Molenplein is in bouwteamverband onder handen genomen. In het verleden had het plein een parkeerfunctie. Nu is het een prettige verblijfsplek geworden. “Er mochten geen parkeerplekken verloren gaan voor het centrumgebied. We hebben dus slim moeten schuiven met de beschikbare ruimte. In de directe omgeving van het Molenplein hebben we in de nieuwe situatie verschillende parkeerplekken gerealiseerd”, vertelt Van Dooren.   
 
Een grote blikvanger op het nieuwe plein is de ronde fontein van Rots Maatwerk. Deze biedt in de zomer de nodige verkoeling. De fontein geeft de contouren weer van de plek waar vroeger een windmolen heeft gestaan. Samen met de molenstenen en het standbeeld van de molenaar herinneren deze actief aan het rijke verleden van Made.  

Klimaatbestendig 

Onder het plein is tijdens de herinrichting een grote waterbuffer aangelegd. Deze is bedoeld om bij grote neerslag voldoende opslagruimte te bieden. Hiermee wordt wateroverlast in het centrum van Made vermeden. “We zijn hiervoor een samenwerking aangegaan met Trewatin. Zij hebben de waterbuffer aangelegd. Het water infiltreert vanuit de buffer langzaam de grond in. Het waterbuffersysteem heeft een monitoringsprogramma zodat de gemeente kan zien hoeveel water er in de buffer zit en hoe snel het de grond in infiltreert”, aldus Van Dooren. Ook voor de fontein is een waterbuffer aangelegd. Dit zijn gescheiden systemen omdat de fontein veilig water vereist. De bestaande bomen zijn verplant zodat het plein gelijk beschikt over volgroeide bomen die voldoende schaduwplekken bieden op warme dagen.

molenplein made

Technische voorzieningen 

Voor de beide waterbuffers en technische ruimtes waren de nodige toegangsluiken nodig. Deze zijn van PUTluik. Op de luiken is de omliggende bestrating in hetzelfde patroon aangebracht waardoor deze nauwelijks opvallen. Ook zijn er voor evenementen drinkwatervoorzieningen aangebracht. Hiervoor is een PUTkast model watertap toegepast. Dit is een complete flexibele oplossing waarbij zowel de drinkwatermeter van het waterleidingbedrijf als de tapkranen in één behuizing is aangebracht.  
 
De kranen kunnen desgewenst ondergronds worden gebruikt of via een uitschuifbare kranensteun boven het maaiveld omhoog worden gebracht. Ook hierbij is het deksel voorzien van bestrating zodat de PUTkast vrijwel onzichtbaar is. “Wij hebben PUTkast in het bouwteam betrokken, omdat zij verschillende ondergrondse voorzieningen hebben gerealiseerd in de gemeente voor de wekelijkse markt en andere evenementen. De samenwerking is goed verlopen. De voornaamste kracht van het bedrijf is dat ze voor iedere vraag een passende oplossing hebben. Niet iedere leverancier biedt deze mogelijkheid”, besluit Van Dooren.  
  
PUTkast techniek  
Wormerveer 
075 – 750 22 14 
https://www.putkast.nl/  

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Ruimte voor water, ruimte voor verbeelding

17 apr om 09:25 uur

Herman Reezigt is stedenbouwkundige en partner bij BURO MA.AN. In deze column stelt hij de vraag hoe we opnieuw…

Lees verder »
flash_onNieuws

Alkmaar finalist World Green City Awards 2026

16 apr om 08:49 uur

Alkmaar is genomineerd voor de AIPH World Green City Awards 2026. Met de inzending Like Alkmaar behoort de stad…

Lees verder »
descriptionArtikel

Klimaatadaptatie begint bij de kleine bui

13 apr om 11:28 uur

In het debat over klimaatadaptatie gaat veel aandacht uit naar extreme stortbuien. Begrijpelijk, want in korte…

Lees verder »
flash_onNieuws

Sport en bewegen als vast onderdeel van ruimtelijke ordening

10 apr om 09:01 uur

Sport, bewegen en spelen krijgen een formele plek in de ruimtelijke ordening. Met de instemming van de Tweede…

Lees verder »
descriptionArtikel

Arnhem maakt serieus werk van klimaatadaptatie

10 apr om 08:25 uur

Toen na een extreme regenbui in 2014 zelfs roeibootjes door Arnhemse straten voeren, werd één ding duidelijk:…

Lees verder »
eee
descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Nina Zandbergen

9 apr om 12:00 uur
Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe generatie gaande. Straatbeeld geeft ter inspiratie in…
Lees verder »
descriptionArtikel

Verkeersveilige schoolomgevingen vragen om meer dan een drempel

9 apr om 11:26 uur

Hoe richt je een schoolomgeving zo in dat kinderen zich veilig kunnen verplaatsen én gedrag daadwerkelijk…

Lees verder »
descriptionArtikel

Nieuwe 'groene hartslag' brengt de Veluwe terug in Ede

3 apr om 09:00 uur

Het centrum van Ede kreeg in het verleden te maken met toenemende leegstand, mede door uitbreiding en de…

Lees verder »