Water, historie en staal met stijl in ’t Gulden Land

donderdag 10 juli 2025

In het noorden van Helmond, ingeklemd tussen de oude en nieuwe Zuid-Willemsvaart en grenzend aan Aarle-Rixtel, ligt het natuurgebied ’t Gulden Land. Wat ooit een ontoegankelijke, verwilderde lap grond was, is nu een uitnodigend landschap waar water, groen, historie én recreatie naadloos in elkaar overvloeien. Dankzij de samenwerking tussen Waterschap Aa en Maas, gemeente Helmond en gemeente Laarbeek is dit gebied opnieuw tot bloei gekomen.

’t Gulden Land kent diepe wortels in landbouw en natuurbeheer, maar was lange tijd moeilijk begaanbaar. Nu slingert de Aa weer als vanouds door het landschap, en komen de Oude, Nieuwe, Bakelse en Gulden Aa bij elkaar. Tijdens een wandeling stuit je op bijzondere plekken als de wiebelbrug, een boomgaard, een wand speciaal voor oeverzwaluwen en een grafisch eerbetoon aan het Gulden Huys, de naamgever van het gebied. 

Ode aan het Gulden Huys 

Tot eind 19e eeuw stond hier het Kasteel van Rixtel, beter bekend als het ‘Gulden Huys’. Eeuwenlang was dit het thuis van adellijke heren die de scepter zwaaiden over Aarle, Beek, Donk, Stiphout en Rixtel. Niet verkeerd, met vruchtbare gronden aan hun voeten en rivieren aan hun zijde. Het vermoeden is dat het woord ‘Gulden’ verwijst naar de rijkdom van deze vruchtbare Aa-delta. 

CM3 custom-made bracht een eigentijdse ode aan dit kasteel in de vorm van een cortenstalen landmark. Stoer, robuust, en perfect passend in het natuurlijke decor. Een echte blikvanger die het gebied een duidelijk gezicht geeft.  

Zon gevangen in staal 

CM3 custom-made was al eerder actief in het gebied met brugleuningen die niet alleen functioneel zijn, maar ook het verhaal van het landschap vertellen. Het logo van ’t Gulden Land - een ‘G’ met daarachter een opkomende zon - is speels verwerkt in de thermisch verzinkte, gepoedercoate leuningen. 

CM3 heeft de wandelroute inmiddels ook uitgerust met stoere, cortenstalen markeringen, waarin het logo opnieuw is verwerkt. Een stijlvolle stalen routekaart, als het ware. 

Multifunctionele landmarks 

Bij de feestelijke opening van het gebied in april 2025 werden de bijzondere door CM3 custom-made ontworpen en gerealiseerde landmarks met informatieborden en geïntegreerde bank onthuld. De landmarks zijn multifunctioneel; aan de voorzijde kunnen bezoekers op hun gemak de wandelroute bekijken en even hun tas neerzetten. De bank aan de achterzijde is een ideale plek om meegebrachte lunchpakketjes te verorberen en ondertussen het informatiebord te bekijken met leuke weetjes over alles. 

cm3 custom-made 
’s-Hertogenbosch 
073 200 1115 
cm3-custommade.nl 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Stijlvol pauzeren bij The Wall Utrecht: een buitenbank op maat

14 okt om 10:03 uur

Langs de A2 staat een gebouw dat zich niet laat negeren: The Wall Utrecht. Felrood, uitgesproken en…

Lees verder »
descriptionArtikel

Van ontwerp tot plaatsing: maatwerkpergola voor het Theo van Goghpark

12 okt om 08:55 uur

In het Theo van Goghpark op IJburg is een nieuwe inclusieve speelplaats gerealiseerd, waarin verschillende…

Lees verder »
descriptionArtikel

Arendsplein in Oosterhout: gewaagde keuze levert plein op dat voelt als eigen tuin

8 okt om 10:00 uur

Miriam Kierkels-Stoop werkt al zeventien jaar bij de gemeente Oosterhout, waar ze al tijdens haar hbo-…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe integreer je beweegvriendelijkheid in de herontwikkeling van naoorlogse wijken?

6 okt om 10:00 uur

Veel naoorlogse wijken staan de komende jaren voor een ingrijpende transformatie. Opgaven op het gebied van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vispassage in de Dinkel krijgt keerwanden op maat, tot op de millimeter

5 okt om 11:33 uur

In de Dinkel kunnen vissen en andere waterdieren weer vrij passeren langs twee rijksmonumenten: het…

Lees verder »
descriptionArtikel

Marktplein Hardenberg: eerst iedereen aan tafel, dan pas een schep in de grond

2 okt om 07:55 uur

Het Marktplein was nog geen dag open, toen er al dertig kinderen in de fonteinen stonden te spetteren, terwijl…

Lees verder »
descriptionArtikel

Samen spelen is nog lang niet in elke gemeente mogelijk

29 sep om 11:51 uur

Een speelplek waar een kind in een rolstoel gewoon mee kan doen met de rest van de buurt: in bijna de helft van…

Lees verder »
descriptionArtikel

Heusden vervangt 150 speeltuintjes door ruim 100 beweeg- en ontmoetplekken

28 sep om 10:00 uur

Waar in Heusden nu nog speeltoestellen voor basisschoolkinderen op plat gemaaid gras staan, komen de komende…

Lees verder »