Parijs moet ‘stad van een kwartier worden’

woensdag 19 februari 2020
timer 3 min
Mocht ze herkozen worden als burgemeester van Parijs, dan is Anne Hidalgo van plan om de Franse hoofdstad te veranderen in een stad waar je alle essentiële levensbehoeften kunt vinden binnen 15 minuten van huis. Maar wel te voet of met de fiets en niet met de auto. Groene ruimtes, moestuinen en speelplaatsen moeten de plaats innemen van parkeerplaatsen.

Plannen voor Ville Du Quart D'Heure, stad van een kwartier, werden op 21 januari onthuld tijdens Hidalgo's herverkiezingscampagne. De plannen, die Parijs moeten transformeren tot een mensvriendelijke stad, bouwen voort op de mobiliteitsveranderingen van Hidalgo tijdens haar huidige ambtstermijn. De ruimte voor de auto werd beperkt ten faveure van fietsers en voetgangers.

Ecologische transformatie

Hidalgo wil uitvoeren wat zij een ecologische transformatie van de stad noemt, met als doel de lucht van de stad te reinigen en het dagelijkse leven van Parijzenaren te verbeteren. Gebaseerd op de ideeën van Carlos Moreno, de smart city-professor van de Universiteit van Parijs 1 Pantheon-Sorbonne. Zijn idee is om belangrijke hoofdwegen in Parijs af te sluiten voor motorvoertuigen. Deze straten moeten veranderen in voetgangerspleinen of kinderstraten naast scholen. Groene ruimtes, moestuinen en speelplaatsen moeten de plaats innemen van parkeerplaatsen. Een deel van wat Hidalgo de nieuwe organisatie van straten noemt, zal permanent zijn. Andere elementen, zoals de kindvriendelijke schoolstraten, zouden alleen tijdens het begin en einde van de schooldag moeten gelden.

Paradigma

Het concept van Ville Du Quart D'Heure is gebaseerd op het idee van Moreno dat voorzieningen, banen en winkelen dicht bij huis aanwezig moeten zijn. In plaats van winkelcentra buiten de stad te bouwen, moeten inwoners essentiële levensbehoeften binnen korte wandel- of fietsafstanden hebben. Moreno merkt op: “Steden worden nog steeds aangedreven door het paradigma van het olietijdperk en de impact ervan op wegen en algemene stadsplanning. Het tijdperk van alom aanwezige auto's loopt ten einde.” Het echte kwaliteit van leven moet meer mogelijk gemaakt worden, zo vindt Moreno. Hij geeft toe dat de plannen ambitieus zijn en een radicale transformatie van de levensstijl vereisen. "Het behoud van onze kwaliteit van leven vereist dat we andere relaties opbouwen tussen deze twee essentiële componenten van het stadsleven: tijd en ruimte."

Hidalgo heeft enkele van Moreno's ideeën overgenomen als onderdeel van haar herverkiezingscampagne en wil graag worden gezien als de groenste burgemeester van de stad. Ze is sinds 2014 de eerste vrouwelijke burgemeester van de stad. De gemeenteraadsverkiezingen worden in maart gehouden.

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Buurtplein Overhoeks: maatwerk in natuursteen, water en verblijfskwaliteit

30 jul om 08:00 uur

Aan de noordzijde van het IJ, direct achter het Eye Filmmuseum, ontwikkelt Amsterdam Overhoeks zich tot een…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hellendoorn maakt van bezuiniging een beweegvriendelijke visie

29 jul om 09:00 uur

Een enorme vervangingsgolf van verouderde speeltoestellen, maar geen budget om die op te vangen. Voor de…

Lees verder »
descriptionArtikel

De echte prijs van straatmeubilair blijkt pas later

24 jul om 09:11 uur

Een goedkope afvalbak die na tien jaar alweer vervangen moet worden. Een duurzamer alternatief dat twintig jaar…

Lees verder »
meta
descriptionArtikel

Van rommelig plein naar kloppend hart van Castricum

23 jul om 08:29 uur

Zeven of acht verschillende soorten bestrating op één plein. Weinig groen, versleten tegels, en een inrichting…

Lees verder »
descriptionArtikel

Delft moet kiezen: niet alles past meer op straat

22 jul om 13:21 uur

Delft groeit van 110.000 naar 123.000 inwoners. De openbare ruimte groeit niet mee. Meer groen, betere…

Lees verder »

Van Haersmapark in Drachten in oude glorie hersteld

21 jul om 15:11 uur

Na een ingrijpende renovatie is het Van Haersmapark in Drachten officieel heropend. Het park kreeg een…

Lees verder »
descriptionArtikel

De totaalervaring van de speelplek het Boegpad in Gouda-Noord

21 jul om 10:00 uur

In de rubriek 'Mijn Plek' laat Straatbeeld professionals uit de openbare ruimte hun favoriete plek zien. Deze…

Lees verder »
descriptionArtikel

Het ambitieweb als kompas bij waardegedreven werken in Nijmegen 

17 jul om 10:47 uur

De ruimte in Nederlandse steden raakt op. Waar gemeenten vroeger nog op braakliggende grond konden bouwen, gaat…

Lees verder »