Slimme looproute helpt mensen met dementie naar Gorinchems winkelcentrum

donderdag 6 april 2023
Hoe kun je mensen met dementie een handje helpen om zich zelfstandig in de openbare ruimte te begeven? Gorinchem wil een gemeente zijn waarin iedereen mee kan doen en legde een slimme looproute aan, zodat mensen met een lichte vorm van dementie zelfstandig heen en terug naar een winkelcentrum konden komen.

Het idee voor de looproute ontstaat eind 2021 in de gemeenteraad, waar een motie wordt ingediend en aangenomen. De indieners van de motie raakten enthousiast van voorbeelden in andere gemeenten. “Onze gemeente wil een dementievriendelijke gemeente worden. We willen dat mensen moeten langer thuis kunnen blijven wonen en mee kunnen blijven doen in de samenleving. Daar moeten voorzieningen voor komen, ook in de openbare ruimte”, vertelt Sanne van Driel, beleidsmedewerker in het team Samenleving bij de gemeente Gorinchem.  

Begin 2022 wordt de woonvoorziening Het Gastenhuis voor mensen met dementie opgeleverd in de woonwijk Hoog Dalem in Gorinchem, een mooie plek om de route aan te leggen. Bij het Gastenhuis reageert men enthousiast. De gemeente voert een test uit met de bewoners/gebruikers, waarbij men kijkt wat het beste werkt: grote afbeeldingen op tegels op grotere afstand van elkaar of kleine afbeeldingen op een punaise op kleinere afstand. De punaises op ongeveer vijf meter blijken goed te werken en passen beter passen in het straatbeeld van de stad.

Daarop markeert het bedrijf Groundlevel een route van 600 meter naar een winkelcentrum met 130 wegdeknagels, voorzien van een vergeet-me-nietje, het symbool van Alzheimer Nederland. “Uiteraard is eerst gekeken of dat op een veilige manier kon en dat was het geval omdat er weinig autokruisingen waren op die route”, zegt Van Driel.  

vergeet me niet slimmpe looproute Gorinchem
De wegdeknagels met het herkenbare logo van Alzheimer Nederland

Gorinchem zoekt contact met Alzheimer Nederland voor het gebruik van hun logo in de wegdeknagels. “Zij stimuleren dat er zoveel mogelijk dementievriendelijke gemeentes komen. En met zo’n logo op de steen bereiken we twee van onze doelen. Enerzijds dat de mensen met dementie mee kunnen doen en anderzijds zorgt dit zichtbare en herkenbare logo voor bewustwording bij andere inwoners en weggebruikers. Eén op de vijf mensen krijgt te maken met dementie, dat is best veel en daarom is bewustwording ook van belang”, legt Van Driel uit. 

Het pad ligt er inmiddels vijf maanden en de eerste ervaringen zijn positief. “Zeker, vooral vanuit het Gastenhuis. Bewoners met een lichte vorm van dementie zijn nog leerbaar genoeg om te leren het pad te volgen en kunnen daardoor zelfstandig naar het winkelcentrum en terug naar huis. Zo kunnen zij dus langer meedoen in onze samenleving, dat is heel fijn", besluit Van Driel. 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Bewegen voor iedereen: de openbare ruimte als uitnodiging

24 dec om 09:00 uur

Denise Janmaat beweegt zich dagelijks door steden en wijken met een dubbele pet op: als adviseur…

Lees verder »
descriptionArtikel

Slim betalen voor energie: eenvoudige, eerlijke en duurzame marktstroom

22 dec om 08:56 uur

Markten en evenementen vragen om betrouwbare en efficiënte stroomvoorziening.  Seijsener Techniek biedt slimme…

Lees verder »
descriptionArtikel

Intensief maaien: accukracht die brandstofmotoren evenaart

19 dec om 10:44 uur

Professionals in groenbeheer en openbare ruimte weten: voor het zwaardere werk is alleen het beste goed genoeg…

Lees verder »
flash_onNieuws

Derde magazine Ruimte voor Bewegen van 2025 is live!

18 dec om 09:12 uur

De nieuwe editie van Ruimte voor Bewegen is gepubliceerd. In dit digitale magazine staat de inrichting van de…

Lees verder »

Straatmeubilair verrijkt het nieuwe stedelijke centrum Four Frankfurt

16 dec om 12:15 uur

In het hart van Frankfurt staat FOUR, een modern stedelijk complex waar wonen, werken, winkelen en ontspanning…

Lees verder »
descriptionArtikel

Ode-aan-de-vrijwilligerbank in ’s-Hertogenbosch

16 dec om 09:38 uur

Lekker uitkijken over natuurgebied ‘Het Bossche Broek’ kun je sinds kort vanaf het vernuftig geconstrueerde…

Lees verder »
descriptionArtikel

Young professional in de openbare ruimte: Pim Buijs

15 dec om 10:49 uur

Ook in de openbare ruimte is de zoektocht naar een nieuwe generatie gaande. Straatbeeld geeft ter inspiratie in…

Lees verder »
descriptionArtikel

De beweegvriendelijke openbare ruimte: sporten, ontmoeten en verbinden in een

4 dec om 09:32 uur

Nederland staat voor een uitdaging: hoe houden we onze openbare ruimte beweegvriendelijk, toegankelijk en…

Lees verder »